×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.3°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
17. septembris, 2017
Drukāt

Kur pensijas piemaksā pazuduši 15 centi? (8)

Foto - LETAFoto - LETA

Jautājums.
Gribu zināt, kā tad īsti notika pensiju pārrēķināšana no latiem uz eiro. Man ir 86 gadi un liels darba stāžs līdz 1996. gadam – veseli 37 gadi. Par katru darba stāža gadu man pienācās piemaksa – 70 santīmi. Kopā sanāca 25 lati 90 santīmi. Kad Latvija pārgāja uz eiro, par katru “vecā” darba stāža gadu piemaksa tika noteikta viena eiro apmērā. Tad jau man piemaksai pie pensijas būtu jābūt 37 eiro, taču es saņemu 36 eiro 85 centus jeb par 15 centiem mazāk. Rēķini kā gribi, bet neiznāk viens eiro par gadu. It kā jau maza starpība, bet pa šiem gadiem, kopš esam no latiem pārgājuši uz eiro, valūtas konvertēšanas un noapaļošanas rezultātā šie centi sakrājušies apaļā summā – piecos vai sešos eiro. Man, pensionārei, tā jau ir nauda. Kā rēķina šīs piemaksas? Kā tika noapaļots piemaksu apjoms, pārejot no latiem uz eiro? Kur palikuši šie 15 centi no piemaksas kopsummas? Kāpēc par 37 darba stāža gadiem līdz 1996. gadam nesaņemu pilnus 37 eiro? Pensionāre Mirdza Kuģe

Atbilde. Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā eksperte Dace Trušinska:
“Pārejot uz eiro, piešķirto pensiju un piemaksu apmērus pārrēķināja, izmantojot matemātisko noapaļošanu. Tas nozīmē, ka gan pensiju, gan piemaksu piešķirtie apmēri tika konvertēti no latiem uz eiro atbilstoši likumam par eiro ieviešanas kārtību 6. pantā paredzētajiem principiem, proti, naudas summas, ievērojot oficiālo valūtas maiņas kursu, pēc latu konvertācijas uz eiro tika noapaļotas līdz tuvākajam centam, ņemot vērā trešo zīmi aiz komata. Ja trešā zīme bija robežās no 0 līdz 4, tad cents nemainās, bet, ja trešā zīme bija robežās no 5 līdz 9, tad cents tika noapaļots uz augšu.

Piemaksas apmērs latos tika pārrēķināts eiro, izmantojot kursu 1 eiro = 0,702804 lati.

Konvertējot no latiem uz eiro, noapaļošanas rezultātā varēja rasties atšķirības starp to, vai tiek konvertēts piemaksas kopējais apmērs vai piemaksas viena gada vērtība. Līdz ar to tika noteikts, ka konvertēts tiek tas apmērs, kāds cilvēkam tika piešķirts un izmaksāts 2013. gada decembrī.”

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

  1. kad jāpaziņo sabiedrībai gan noapaļo uz augšu un saka,ka 1 eiro pa gadu piemaksa.

  2. No katra pensionāra 15 centi katru mēnesi,kas aizgājuši pensijā līdz 1996.gadam. Laba summa sanāk tiem kampējiem.

  3. “Pārejot uz eiro, piešķirto pensiju un piemaksu apmērus mēs pārrēķinājam savā labā, izmantojot matemātisko noapaļošanu. Kā saka, santīmu netaupīsi pie lata netiksi.

  4. Ekspertes Daces Trušinskas rakstītais “Konvertējot no latiem uz eiro, noapaļošanas rezultātā varēja rasties atšķirības starp to, vai tiek konvertēts piemaksas kopējais apmērs vai piemaksas viena gada vērtība” nesniedz matemātisku pārliecību, ka noapaļošanas rezultātā varētu izveidoties 15 eirocentu starpība.

  5. Te jau drīz maizītei arī pietrūks.Veikalos un aptiekās cenas aug astronomiskos apmēros,jāskatās vai gribi ēst vai zāles pirkt abi neiznāk.Barčiene solīja ka būs piemaksa par darba stāžukur tā palika.Tikai vēlēšanu solījumi.Tagad šo pensionāri ne redz ne dzird’silti iekārtojusies un nospļauties uz tiem nabagiem .

  6. Blēžiem vienmēr atbilde ir gatava!

  7. čakarē tos nabaga pendžīšus kā vien var.Skatoties kā dzīvo lielākā daļa, tie, kuri strādāja psrs laikos šķērmi metas, ne jau viņi vainīgi,ka nācās strādāt citā iekārtā,tomēr mūsu valdībai vajadzētu kaut nedaudz vairāk rūpēties par viņiem, lai pietiek ne tikai maizītei,bet būtu arī ko virsū uzlikt.

Draugiem Facebook Twitter Google+