×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.4°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
3. aprīlis, 2012
Drukāt

Kur slauc vistīrāko pienu?


Vai jūs zinājāt, ka Latvijā ir piensaimnieki, kuriem vidējais somatisko šūnu skaits ganāmpulkā ir neticami zems – pat 29 tūkstoši? Izmantojot pārraudzības datus, “Agro Tops” noskaidrojis tos Latvijas piena ganāmpulkus, kuros ir mazākais vidējais somatisko šūnu skaits.

Secinājumi vispārsteidzošākie. Izrādās, Latvijā ir 114 saimniecības (ar sešām un vairāk govīm), kurās somatisko šūnu skaits aizvadītajā pārraudzības gadā bija 100 tūkstoši un mazāk.

 

Tiesa, no ražīgāko govju ganāmpulkiem starp tiem ir tikai divi – Ķeguma nov. Birzgales pag. z/s “Renči” (pērn no 49 govju ganāmpulka izslaukts vidēji 10 768 kg no govs) un Krimuldas nov. Lēdurgas pag. z/s “Mazlauri” (pērn no 48 govju ganāmpulka izslaukts vidēji 10189 kg no govs). Šo saimnieku paveiktais ir īpašas apbrīnas vērts, jo ļoti produktīviem dzīvniekiem ir augstāks vielmaiņas līmenis, turklāt paaugstināta uzņēmība pret stresu, tāpēc tiem palielināts somatisko šūnu skaits pienā novērojams biežāk.

Diezgan spilgti iezīmējas arī kāda cita tendence: jo ganāmpulkā vairāk govju, jo lielāks somatisko šūnu skaits koppienā. Mūsu lielās piena biznesa saimniecības vairākumā gadījumu somatisko šūnu skaitu notur 300 tūkstošu robežās.

No 114 saimniecībām, kuru koppienā pērn bija 100 tūkstoši un mazāk somatisko šūnu, lielākie ganāmpulki pieder Latvijas Lauksaimniecības universitātes mācību un pētījumu saimniecībai “Vecauce” (598 slaucamās govis), Viļānu nov. Dekšāres pag. z/s “Druvas” (107 govis), Viļānu pag. z/s “Akmentiņi” (96 govis) un Beverīnas nov. Kauguru pag. z/s “Vītoliņi” (94 govis).

 

Tabula ar ganāmpulkiem, kuriem ir mazākais somatisko šūnu skaits, aprīļa Agrotopa numurā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+