×
Mobilā versija
+5.9°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
2. jūlijs, 2012
Drukāt

Kur var iegādāties sēņu micēliju? (1)

austersenes2

Kur var iegādāties austersēņu un šitake sēņu micēliju? 
Ārija Beņķe Babītes novadā

Vai kaut kur varētu nopirkt trifeļsēņu sēklu?
 K. Krūmiņš Dobeles novadā

 

Austersēnes

Laboratorijas apstākļos uz graudu bāzes gatavots austersēņu micēlijs pašlaik nopērkams SIA “Megopols” veikalā (Rīgā, Dzirnavu ielā 7). Tas iepakots speciālos 3,5 kg maisos, cena – Ls 2,50 par kilogramu.

“Jaunnaužēnu” saimniece, auster­sēņu audzētāja Sanita Meldere pārliecinājusies, ka izdevīgāk Beļģijā iegādāties 1. ataudzējuma sēņu micēliju. Nav ieteicams pirkt māteskultūru mēģenē, bet gan gatavu, ieaugušu ziemas kultūru speciālos 2 kg maisos. Vajadzētu iegādāties ziemas kultūru (nevis vasaras micēliju), kas Latvijas ap­stākļiem ir vislabākā. Maisu sadalot sešās daļās un pašiem laboratorijas apstākļos pavairojot, var iegūt 12 kg kvalitatīva sējmateriāla, kas ir pietiekami ražīgs un izturīgs pret slimībām. Sadalīto un pavairoto micēliju vēlreiz nevairo (tad tas būtu jau 3. ataudzējums un samazinātos ražība). Informāciju par Beļģijā ražoto micēliju var atrast firmas mājas lapā www.mycelia.be. Jāņem vērā, ka, pārvadājot micēliju, jāievēro +2…+6 °C temperatūra, citādi sējmateriāls iet bojā. Vajadzīgos transportēšanas apstākļus var nodrošināt, piemēram, puķu mašīnās, vienas eiropaletes atgādāšana neizmaksā pārāk dārgi.

 

Šitake
sitake

No Slovēnijas ievestu šitake sēņu micēliju par 5 latiem kilogramā līdz jūlija sākumam tirgo z/s “Šita&Ke” īpašnieks, sēņu audzētājs Imants Urpens (Alojā, Līvānu ielā 10). Tas atrodas speciālos maisos ar filtriem, pa 3,2 – 3,3 kg katrā.

Šitake sēņu micēliju var arī paši pasūtīt pie ražotājiem:

Institute for Natural Sciences (Zavod za naravoslovje), Bratov Ucakar 108; 1000 Ljubljana, Slovenia;

e-pasts: mycolab.eu@gmail.com

 

Trifeles

trifelesTrifeles neaug uz koksnes vai salmiem, bet gan uz dzīva koka saknēm. Tāpēc vispirms iestāda nelielu, sterilā vidē augušu ozola vai lazdas stādu, kam laboratorijā inokulēta trifeļu sēņotne.

Tiem, kuri grib audzēt trifeles, vispirms jāizvērtē, vai izvēlētā augsne ir piemērota. Parasti tā ir par skābu un nepieciešama kaļķošana. Jāapsver arī iespējas tālākai stādījumu kopšanai kopšanai, aizsardzībai pret meža dzīvniekiem.

– Ja viss norit sekmīgi, koptā stādījumā pirmā raža sagaidāma tikai pēc sešiem septiņiem gadiem. Šādi stādus Latvijā pagaidām audzē eksperimentālos nolūkos. Visi līdz šim iestādītie koki nākuši no citu valstu audzētavām. Pirmie trifeļu dārzi Latvijā iestādīti tikai 2008. gadā, pagaidām pašas sēnes vēl nav atrastas, – stāsta Latvijas Dabas muzeja Botānikas nodaļas speciāliste Diāna Meiere.

Šoruden sadarbībā ar sertificētu Francijas stādu audzētavu būs iespēja tikt pie Latvijas ozolzīļu kociņiem, uz kuru saknēm ir Gotlandes trifeles (cena ar piegādi Rīgā – aptuveni 16 eiro par kociņu). Cena atkarīga arī no kopējā pasūtījuma apjoma (jo mazāk pasūtīts, jo dārgāk jāmaksā). Ir iespēja iegādāties arī citu sugu kociņus – lazdas, skābaržus un dižskābaržus, taču populārākie ir lazda un ozols. Stādu pasūtīšana notiek ar Latvijas Mikologu biedrības apvienības “Latvijas trifeļu dārzi” starpniecību. Pašlaik šajā biedrībā apvienojušies vairāk nekā desmit entuziasti. Tā kā stādu skaits ir ierobežots, interesentiem jāpiesakās līdz 1. augustam. Pēc tam varēs vienoties par apmaksas termiņu. Stādus sēņu audzētājiem piegādās oktobra beigās.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Labdien cik izmaksatu Austersenu paliknis apmeram kirbis61@inbox.lv

Draugiem Facebook Twitter Google+