×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
8. janvāris, 2015
Drukāt

Kur visvairāk rudmataino. Ceļojums uz Skotijas karalistes galvaspilsētu (2)

Foto - Aksels JancisFoto - Aksels Jancis

Droši vien katrs no mums ir domājis par kādu pilsētu vai valsti, par kuru dzirdēts tik daudz, ka liekas – turp nokļūstot, visu jau pazīšu. Man tā gadījās ar Edinburgu – lepnās Skotijas pilsētu. Kaut arī Lielbritānijā esmu bijusi tik pāris reižu, iedomājos, ka Edinburga daudz neatšķirsies no man zināmajām angļu pilsētām. Anekdotes un stāsti par skotiem arī daudzkārt dzirdēti. Viņi esot īpaši skopi, un vīrieši, hmm, staigājot rūtainos brunčos, zem kuriem citu apģērba gabalu nemaz neesot… Taču brauciens uz Skotijas pilsētu Edinburgu bija kā ceļojums uz citādu Lielbritāniju. Tur varbūt pietrūkst impērijas spožuma kā Londonā, taču tā ir cēla un skarba zeme, pašpietiekama un pārsteidzoši draudzīga. Dažas dienas uzturoties senajā skotu galvaspilsētā Edinburgā, pārējās Apvienotās Karalistes zemes it kā attālinājās. Daudzi ceļotāji Edinburgu nodēvējuši par Lielbritānijas skaistāko pilsētu. Tur dzīvo gandrīz pusmiljons iedzīvotāju, un tā ir septītā lielākā pilsēta Lielbritānijā.

Viens no veidiem, kā nokļūt no Rīgas uz Edinburgu, ir lidojums ar pārsēšanos Londonas Stanstedas lidostā, un tālāk seko tiešais reiss uz Edinburgu. Lētākajos piedāvājuma brīžos šie divi lidojumi vienam ceļotājam kopā izmaksā 37 eiro. Jau iepriekš internetā biju izpētījusi, ka no Edinburgas lidostas ik pa 10 minūtēm uz pilsētas centru dodas tramvajs. Vienas biļetes cena ir 5 mārciņas, un tās viegli var iegādāties biļešu automātos turpat uz platformas pirms iekāpšanas tramvajā. Atpakaļceļā izvēlējos mazāk nogurdinošo tiešo reisu no Glāzgovas uz Rīgu, un lidojums izmaksāja 38 eiro. Vēl gan jāpieskaita pusotru stundu ilgais autobusa brauciens no Edinburgas centra uz Glāzgovas lidostu un biļete, kas maksā 15 eiro. Ērtie braucieni divstāvu satiksmes autobusos Edinburgas pilsētā un tuvākā apkārtnē maksā pusotru mārciņu. Bērniem līdz 5 gadu vecumam braucieni ir pa brīvu, no 5 līdz 15 gadu vecumam var braukt par puscenu, tātad 75 pensiem.

Valnis uzspieda pilsētu uz augšu

Edinburgas tagadējo vecpilsētu vēl 17. gadsimtā apjoza pilsētas valnis, tāpēc apbūvējamās zemes bija maz. Edinburgieši toreiz esot cēluši vienpadsmit un pat vairāk stāvu ēkas, mūsdienu debesskrāpju priekštečus.

Apakšējos stāvos esot atradušies veikaliņi vai noliktavas, augstāk mitinājušies nabadzīgākie iemītnieki un pašos augšējos stāvos dzīvojuši turīgākie pilsētnieki. Ēku tīrība, tiesa, bijusi apšaubāma, taču vēl tagad edinburgieši lepojas ar toreizējo kārtību – dažādu sociālo šķiru iemītnieki sadzīvojuši draudzīgi. Mūsdienās par šiem daudzstāvu namiem saglabājušies tikai nostāsti, jo jau Viktorijas valdīšanas laikā, pārbūvējot pilsētu, tie nojaukti.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

 1. Laikam viss baigi dārgs?

 2. Var tikai iedomāties, kāda noskaņa valdīja tajos laikos, kad tur mita lepnie, drošsirdīgie un nežēlīgie skotu karaļi.
  ————-
  Edinburga ne vienmēr ir bijusi Skotijas galvaspilsēta. Pirms tam Skotijas galvaspilsētas bija citur un tās ir vairākas.
  Edinburga kļuva par Skotijas galvaspilsētu ap to laiku, kad Skotija nokļuva savienībā ar Angliju, kā rezultātā skotu karalis nonāca Lielbritānijas tronī. Bez tam – ap to laiku liela daļa skotu lordu bija angļi vai angliskoti, tā ka karaļi ap to laiku jau bija tirgotāji un poilitiķi… Cīņas bija, bet Skotijas karalis nebija drošsiržu pusē… Kaut cik drošsirdīgi bija Albas karalistes karaļi, kad cīnījās ar vikingu un sakšu iebrucējiem, bet tas bija 1000 gadus pirms Edinburga kļuva par Skotijas galvaspilsētu.
  Pārsvarā visi kaŗi, kuros bija iesaistīta Edinburgas pils, ir saistīti ar triviāliem savstarpējiem politiskajiem un reliģiskajiem kaŗiem Lielbritānijas mērogā, jeb to var dēvēt par civilo kaŗu.

  Starp citu, Edinburgas centrālajā daļā neatradu nevienu īsti lielu pārtikas lielveikalu.
  —————–
  Pārtikas lielveikalu(tādā izpratnē kā tos saprot Latvijā) UK nav nekur centrā, bet pārtikas ķēžu lielveikalu miniveikalu gan ir pilns un īpaši centrā. Kas attiecas uz nekomercializāciju, tad Princes Square ir iepirkumu centrs pašā pilsētas centrā…

  Var jau būt, ka šī cilvēcīgā un senā iepirkšanās kārtība drīzumā izzudīs – gandrīz katrā veikalā iekārtoti modernie, automātiskie un aukstie kases aparāti.
  —————–
  Nah, skotiem vienkārši patīk pļāpāt – ne visiem latviešiem tas ierasts. Un ar jaunu meiteni pilnīgi noteikti ne tikai Edinburgā vai UK pļāpās… :))

  Starp citu, futbols ir angļu sports, Skotijā futbola laukumu praktiski nav.
  ——————
  Šis gan ir absolūti nepatiess apgalvojums. Skotijā cilvēkiem viena no galvenām klačošanās tēmām ir futbols. Laukumi ir. Manuprāt – pietiekoši un diezgan daudz arī tādu, kas piedāvā nodarboties zem jumta. Tā jau var aizrunāties, ka Latvija ir futbola lielvalsts, bet piemēram aiz Davie Cooper statujas, kas ir vērsta uz vietējo iepirkšanās centru atrodas gan zālājs kas tiek izmantots ne tikai suņu pastaigām, bet arī iežogotas futbola trenniņvietas(un tās tur tajā miestā nav vienīgās)

  Edinburgas Hibernian FC (neoficiālā) himna ir The Proclaimers sarakstītā Sunshine over Leith, ja nu kas.

  Tipisks skots – rudmatis
  …Tātad tumši mati un zilas acis.
  ————
  Vispirms, lai arī viņam senčos ir arī skotu asinis, Mels Gibsons ir ņūjorkā dzimis īru amerikānis.

  Tipiski ķelti ir ar brūnām acīm – arī skoti tajā skaitā. Zilas acis ir vikingu ievazātas un līdz vikingu laikiem tās vispār bija raksturīgas tikai austrumbaltiem un skitiem, no kurienes šis gēns aizvazāts tālāk, kur Skotijā klasiska latviska izskata blonda skotiete ar zilām acīm ar nav retums.

  Hagis ir parasta desa. Ja laukos vecvecāki nav taisījuši desas no kuņģa vai zarnām, tad tas būs brīnums. Skoti ēd arī asinsdesu, ja nu kas… mūsdienās gan viņi pārsvarā ēd KFC, Mcdonalds un citos fast food iestādījumos.

Draugiem Facebook Twitter Google+