×
Mobilā versija
+10°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
5. augusts, 2014
Drukāt

Kura ir visu laiku labākā katastrofu filma?

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Preses izdevumos, TV raidījumos un citos plašsaziņas kanālos tiek veidoti dažādi kinozinātnieku, kinokritiķu, kā arī skatītāju sastādīti labāko vai vājāko darbu saraksti – vai nu tie būtu aizgājušā gada vai visu laiku spilgtāko filmu apskati, vai arī kāda konkrēta režisora vai kino žanra labāko filmu apkopojumi. Katastrofu filmu žanrs nav izņēmums. Gaidot šīs vasaras vērienīgāko žanra pārstāvi, trilleri “Pretī vētrai” (“Into The Storm”), kas uz ekrāniem iznāk 8. augustā, viena no vadošajām izklaides un kino vietnēm “Cinemablend” ir apkopojusi visu laiku labāko katastrofu filmu sarakstu.

Katastrofu filmas (“disaster movie”) raksturo tas, ka to centrālā ass ir lokāla vai plaša mēroga draudi un nāves briesmas filmas galvenajiem varoņiem, kādai cilvēku grupai vai pat visai cilvēcei. Šī žanra vēsture ir teju tikpat sena kā kino, sākot ar 1901. gadā iznākušo lenti “Uguns”, turpinot ar pirmo filmu par milzu pērtiķi “Karali Kongu”, vairākām kino versijām par “Titānika” katastrofu, un beidzot ar pēdējo desmitgažu vērienīgākajām žanra pārstāvēm “Diena pēc rītdienas”, “2012” un citām filmām. Kopš pagājušā gadsimta sākuma uzņemti vairāki simti kinofilmu, kas ierindojami zem šī žanra. Krietna daļa katastrofu filmu izpelnījušās atzinību par specefektu un tehniska rakstura panākumiem (“Armagedons”), bet citas saņēmušas prestižas godalgas (“Gravitācija”, “Apollo 13” u.c.).

“Cinemablend” apkopoto labāko žanra pārstāvju vidū ir gan pirmā “Godzillas” filma (1954. gads), gan pēdējo desmitgažu spilgtākās katastrofu filmas, starp kurām ir gan kases grāvēji, kuri ierindojas starp komerciāli veiksmīgākajām kinofilmām (“Armagedons”, “Neatkarības diena”), gan godalgoti darbi, piemēram, Džeimsa Kamerona “Titāniks”, kas joprojām atrodas otrajā vietā visu laiku ienesīgāko filmu topā. Labāko katastrofu filmu vidū ir arī tādi darbi kā “Absolūtā vētra”, jau minētā “Gravitācija” un “Apollo 13”, 1996. gada lente “Viesuļvētra”, kā arī Stīvena Soderberga veidotā “Infekcija”, uz Taizemes cunami notikumiem balstītā drāma “Neiespējamais”, režisora Tima Bērtona satīra “Marss uzbrūk!”, zombiju filma “Pasaules karš Z” un citas kinolentes. Savukārt “Cinemablend” lasītāji aptaujā par labāko katastrofu filmu atzinuši šī žanra eksperta, režisora Rolana Emeriha 1996. gadā iznākušo lenti “Neatkarības diena” (“Independence Day”).

Aktuālās filmas “Pretī vētrai” video:

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+