×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
21. septembris, 2017
Drukāt

Apdrošināšanas riņķa dancis: Veinbergas tracis un kur bija LBS kļūda? (16)

Foto - Edijs Pālens/LETAFoto - Edijs Pālens/LETA

Kristapa Porziņģa (centrā) apdrošināšana katram strādājošam nodokļu maksātājam Latvijā prasījusi vidēji apmēram 25 eirocentus.

Latvijas Basketbola savienība (LBS), saņemot valsts atbalstu, par NBA spēlējošo Kristapa Porziņģa (attēlā) un Dāvja Bertāna apdrošināšanu samaksāja 158 000 eiro.

Profesionālajā sportā spēlētāju karjeras un līgumu apdrošināšana pret iespējamiem savainojumiem ir ierasta. Ar savu sportistu tagadējiem un nākotnē paredzamajiem daudzmiljonu līgumiem pirmo reizi saskārās arī Latvijas Basketbola savienībā (LBS). Lai uz Eiropas čempionātu aizvestu labāko komandu, bija jāapdrošina Kristapa Porziņģa un Dāvja Bertāna līdzdalība izlasē attiecīgi par 123 000 un 35 000 eiro. Eiropas klubos spēlējošo basketbolistu apdrošināšanu uzņēmusies FIBA, atvieglojot nacionālo federāciju izdevumus. Tāda ir ierastā prakse, un jauns ritenis netika izgudrots arī šoreiz.

Taču pēc ziņas, ka Latvijas valdība piešķīra 135 tūkstošus eiro basketbolistu apdrošināšanai, mediju eksperte Sandra Veinberga pauda viedokli, ka “Latvijā ir daudz vairāk vajadzību slimajiem, vecajiem, mazturīgajiem”, un savā blogā “sandraveinberga.com” rakstīja: “[..] Vai mums visiem jāmaksā, lai apmierinātu maz­vērtības kompleksu apsēstās nācijas daļas ambīcijas? [..] Vai Latvija var atļauties maksāt par profesionāla gladiatora īrēšanu valstsvienībā šādu summu no nodokļu kases? Domāju, ka atrastos ziedotāji un saziedotu tie, kam šāda spēle ir svarīga. [..] Tas, ka sporta patriotisms ir vienas sabiedrības daļas kaislība, nozīmē, ka šiem karsējiem savas izpriecas arī jāfinansē.”

Līdzekļus prasīja valstij

LBS plānotajā budžetā Eiropas čempionātam šāda nauda sākotnēji netika paredzēta. Kopā bija vajadzīgs teju pusmiljons eiro bez vēl nezināmajām apdrošināšanas izmaksām. Ar šo summu LBS rēķinājās gan no ikgadējā Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pārskaitījuma, gan pašu un sponsoru sarūpētajiem līdzekļiem. Daļu spēlētāju apdrošināšanai paredzētās naudas LBS cerēja iegūt pati, tostarp no pārbaudes spēļu biļešu tirdzniecības, tomēr drošākais variants bija prasīt valstij papildu līdzekļus. Prasīti tika vairāk nekā 200 tūkstoši. Ministru kabinets piešķīra 135 tūkstošus.

Neviens cents no šīs naudas neiekrita Porziņģa vai Bertāna kabatās. Šie izdevumi bija paredzēti spēlētāju apdrošināšanai, ko pieprasa viņu klubi Ņujorkas “Knicks” un Sanantonio “Spurs”. Neapdrošināti viņi Latvijas izlasē nevarētu spēlēt, pat ja paši vēlētos.

Veinbergas tracis

Eiropas čempionātā Kristaps Porziņģis divās nedēļās kļuva par vienu no pasaulē atpazīstamākajiem basketbolistiem. Latvija, tostarp Porziņģis, ar uzviju atpelnīja iztērēto apdrošināšanas naudu, nesot valsts vārdu pasaulē un darot lepnus savus līdzjutējus. Šādam apgalvojumam grūti piemērot matemātiskus aprēķinus.

Toties matemātiski var sarēķināt, ka katrs strādājošais nodokļu maksātājs Latvijā par Porziņģa apdrošināšanu samaksājis aptuveni 25 centus. Daudz vai maz – pēc katra paša mērauklas. Kristaps kopā ar savu ģimeni vēl vairāk naudas jau netiešā veidā atvedis Latvijai, gan rīkojot bezmaksas nometnes talantīgākajiem basketbolistiem, gan uzbūvējot divus jaunus basketbola laukumus. Un būvēs vēl, arī Rīgā.

Skaisto idilli jau pēc Eiropas čempionāta izjauca mediju ekspertes Sandras Veinbergas ieraksts sociālajā vietnē “twitter”: “Nevēlos, lai no manas nodokļu naudas maksā gigantiskas summas Porziņģim. LV ir daudz vairāk vajadzību slimajiem, vecajiem, mazturīgajiem.”

Demokrātiskā valstī nav liegts ne izteikties, ne atbildēt uz šādiem komentāriem. Sabiedrības lielākā daļa, kuru pārstāvēja ne tikai sportisti, neslēpa sašutumu par sev uzmanību pievērst kārās žurnālistes izteikumiem. Veinbergai atbalstītāju ir pavisam maz. Tomēr tas radīja vielu diskusijai, vai valsts nauda jātērē šādiem mērķiem.

Kur bija LBS kļūda?

LBS savu izlašu budžetu (ne tikai vīriešu un sieviešu valstsvienības, bet arī vismaz sešas jaunatnes izlases) veido no ikgadējiem valsts budžeta ieskaitījumiem un pašu papildus sarūpētiem līdzekļiem. Strādājot pie 2017. gada budžeta veidošanas, nebija zināms, vai Porziņģis un Bertāns vispār spēlēs Latvijas izlasē. Konsultējoties ar saviem darba devējiem, gala lēmumu viņi pieņēma attiecīgi aprīļa un jūnija beigās. Tad arī radās papildu līdzekļu vajadzība.

Protams, LBS varēja iekļaut apdrošināšanas izmaksas reāli taustāmajā budžetā un papildus pieprasīt naudu, piemēram, transporta izdevumiem. Ar šādu saskaitāmo pārvietošanu vietām droši vien izdotos izvairīties no runām un negācijām. Šajā ziņā LBS varēja rīkoties tālredzīgāk.

“Summas bija lielas, līdz šim Latvijā neredzētas. Porziņģa apdrošināšanai beigās vajadzēja aptuveni par 12 000 eiro mazāk, tāpēc lūdzām valdībai, lai ļauj atlikušo summu izmantot Bertāna apdrošināšanai,” LBS ģenerālsekretārs Edgars Šneps neslēpj, ka šovasar nācies saskarties ar jaunu pieredzi.

Kaimiņu pieredze

Toties ilgstoša pieredze ir mūsu kaimiņiem lietuviešiem, kas ar NBA spēlētāju apdrošināšanu saskārušies jau daudzus gadus. Pieredze bijusi dažāda, taču šīs summas allaž segtas no Lietuvas Basketbola federācijas (LBF) budžeta. Tiesa, arī Lietuvas valsts atbalsts ir nesamērojams ar Latvijā saņemto – šosezon LBF no valsts ticis aptuveni divi miljoni eiro. “Izlases basketbolistu, īpaši NBA spēlējošo, apdrošināšanai papildu līdzekļi nekad nav prasīti. Tā ir standarta procedūra, un šīs summas tiek iekļautas izlašu budžetā,” par kaimiņu pieredzi stāsta portāla “15min.lt” sporta nodaļas vadītājs Ķēsts Rimkus.

Latvijas izlases spēlētājiem nonākot arvien augstāka līmeņa klubos, attiecīgi augs arī valstsvienības tēriņiem nepieciešamais budžets. Kā un no kādiem resursiem to palielināt? Jābūt atklātai diskusijai ne tikai starp LBS un IZM pārstāvjiem, bet visā sporta sabiedrībā. Jo šāda patīkama izaugsme iespējama ne tikai basketbolā.

Latvijas izlases budžets

Latvijas basketbola valstsvienības

2017. gada budžets līdz 30. septembrim

* Treniņu process (sporta zāļu īre, ēdināšana, transports u. c.): 89 400 eiro. Pārbaudes spēles Somijā un Lietuvā: 18 950. Pārbaudes spēles Rīgā (“Arēnas Rīga” īre, biļešu pārdošana, transports, apsardze u. c.): 122 140. Inventāra un ekipējuma izdevumi: 29 500. Apkalpojošais personāls, tostarp treneru darba apmaksa: 38 500. Medicīnas personāla apmaksa: 12 500. Medicīnas programma: 19 580. Eiropas čempionāta izdevumi (transports, ekstra izdevumi Stambulā): 23 400. Spēlētāju apdrošināšanas izdevumi: 190 000. Mārketinga izdevumi, tostarp pārbaudes spēļu noformējums: 51 480.

* Izlases izdevumi kopā: 595 450 eiro.

Plānotie ieņēmumi

*IZM finansējums: 158 194. Valsts finansējums spēlētāju apdrošināšanai: 135 000. Ieņēmumi no sponsoriem un biļešu tirdzniecības: 302 256.

* Kopā: 595 450 eiro.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. viena “gudrā” eksperte sandra tagad te publicē savus suņa murgus lai burā prom uz savu zviedriju

 2. Mickey mouse>Anonymous Atbildēt

  Tā tiešām ir nekaunības augstākā pakāpe-padarīt Porziņģi par galveno grēkāzi,lai novērstu sabiedrības uzmanību no īstajiem iemesliem un vainīgajiem,kāpēc Latvijā šie vecie,slimie un mazturīgie ir nonākuši līdz pašreizējam stāvoklim!

 3. Kārtējā dūmu svece..viena zurnāliste izsaku savu viedokli,nu un tagad visi vārās,mobingo kundzīti atspērušies! Mācieties no pukinfiliāles-saskaņas,tur par savējiem monolīti stāv un krīt,nilsis var ķēmoties kā šamam iegribas!

 4. Tikai kāpēc par “veco,slimo un mazturīgo daudz lielākajām vajadzībām” mediju eksperte(vai nav mums jau par daudz šo pašiecelto ekspertu?)Sandra Veinberga atceras tikai tagad?! Līdz pat šim brīdim tas viņu taču nesatrauca ne mazākā mērā! Ne pensiju apcirpšana,ne par iztikas minimumu mazāks ar nodokļiem neapliekamais minimums,ne obligātās veselības apdrošināšanas neesamība,ne gandrīz divkārt augstāks nekā Zviedrijā pievienotās vērtības nodoklis ikdienas pārtikai,ne arī milzīgās prēmijas un sociālie pabalsti daudzajiem ierēdņiem! Tieši Porziņģa dēļ,amerikāņi tagad zinās,kur atrodas tāda Latvija,bet pārējie vairs nejauks ar Lietuvu!

 5. Man šogad basketbols sagādāja lielu prieku. Tā kā es pie nekādas valsts naudas tāpat netikšu, tad lai apdrošina patiešām vērtīgus sportistus. Man nav žēl. Paldies par labajām emocijām!

 6. nekaunības augstākā pakāpe, nav naudas sevi apdrošināt, fani lai apdrošina

 7. Man kauns,ka mums ir taadi zurnaalisti,kaa Veinberga.Skauge un citu nopelnu noliedzeeja.Lielaas,ka maksaajusi nodoklus,to dara visi godiigie cilveeki.Jaapriecaajaas,ka Porzingis atsaucaas uz uzaicinaajumu speeleet izlasee,ne visi to dara.Vins tik daudz dariija ,lai uzvareetu 5 speelees.Vins ir atziits par treso labaako speeleetaaju no visu valstu spartistiem,veel kaa labaakais blokeetaajs.Bet Jums zeel tos 32 centus,ko Jums izmaksaaja siis speeles,lai nosegtu vina un Bertaana apdrosinaasanu.

 8. Liekuļi jūs visi Kristapa nolicēji. Lebergi,škēles un visi pārejie bijušie un esošie poltiķi un amatprsonas jūs visus bez apakšbiksēm atstājuši, bet tur jums mutes ciet. Un, ja ko arī pret papīkstat, tad klusiņām, lai tie zagļi nepavainots.
  Sekojot jūsu loģikai, valsts vispār jāklapē ciet. Sākot jau ar Kultūras ministriju un beidzot ar pēdējā policista un sanitāres atlaišanu. Jo es redz uzskatu, ka tā ir naudas izškiešana. Tad visas vecās māmiņas un mazo bērniņu vecāki savu nodokļu naudu varēs izmantot pareizi! Nu vismaz pēc saviem ieskatie.

 9. Ja nu mēs runājam par Latvijas vārda nešanu pasaulē, tad Latviju daudz vairāk cienīs nevis slavena basketbolista, bet zinātnieka vai izgudrotāja dēļ. Vai Šveici mēs zinām slavenu sportistu dēļ? Nē, tādēļ, ka tur ir augsts dzīves līmenis.

  • Ļ.cien. Made, Šveici gan zinām citu iemeslu dēļ, par kuras cēļoņiem tev nav nojausmas! Bet runājot par sportu, Šveici zina arī kalnu dēļ!

 10. S. Veinberga jau SEN VARĒJA AKTĪVI aizstāvēt slimos, nabadzīgos vecos cilvēkus! 25 gadi pagājuši, kur viņa bija un ir šobrīd??? NAV!? Žurnālisti var daudz!? Sports NEKAD NEVAR BŪT ŠOVS!!!!!!!!!!!! Tas ir smags, ikdienišķs, neatlaidīgs darbs, lai izkoptu talantu un to rādītu valsts vai pasaules mērogā! Basketbols nav pa spēkam jebkuram! S. Veinberga var izstiepties un sarauties un NEKAD NEBŪS NE PORZIŅĢA, NE CITU MŪSU SPORTA LEPNUMU VĒRTA!!!! AR MUTI VISI MĀKAM BRAUKT!!!!!! PORZIŅĢIS IR MŪSU LEPNUMS! Man NAV ŽĒL 25 centi! Esmu ziedojis slimiem bērniem, cilvēkiem operācijām un darīšu to, ja vajadzēs! Taču dažam labam KAUNA NAV!

 11. Šis vārdiskais konflikts lika pārdomāt lietas… Lielo sportu uztveru kā šovu tiem, kam to patīk vērot. Šim šovam valsts tērē lielas summas. Varētu jau teikt, ka tam ir arī didaktiska, pamācoša funkcija – kārtīgi paēd, sporto in izaugsi tikpat liels kā cienījamie basketbolisti! Kad sasniegtas godalgotas vietas kādā disciplīnā, aktivizējas arī šīs disciplīnas pārstāvošās sporta skolas . Tas par ieguvumiem. Jā, un, protams, vēl atpazīstamība pasaulē, arī tas.
  Bet lai iespads nebūtu līdzīgi kā par luksus auto īrēšanu bijušo prezidentu vajadzībām – DZĪRES MĒRA LAIKĀ, noteikti vajadzētu domāt par naudas sadalījumu. Lai Veinbergas pieminētajiem nabadzīgajiem, slimajiem, vecajiem cilvēkiem nebūtu jāraud, kamēr sporta fani sajūsmā sit plaukstas.

  • Piekrītu Zanei visā pilnībā. Arī to precīzi aprēķināto 25 centu man nebūtu žēl,jo lielu robu manā 290 eiro pensijā tie neierautu. Taču principā nevēlos to ziedot,jo tik jaunam cilvēkam pagaidām vēl pietiek ar skaļo un,manuprāt, pārspīlēto ažiotāžu. Tā var sabojāt arī vislabāko cilvēku. Atnesa Latvijai slavu! Kāpēc tik klusu un tik maz runājam par Latvijas zinātniekiem, ārstiem ,inženieriem (valsts žņaudzas ar naudu)? Vai viņi nenes Latvijai slavu?

 12. Kauns nav, manās acīs Veinberga ir nokritusies zem apaļas “nulles”. Ārprāts, Porziņģis godam atspēlēja katru apdrošināto centu! Paldies viņam un pārējiem spēlētājiem par skaistām spēlēm, par skaistu basketbolu, par milzīgām darba spējām, par fantastiskām sajūtām, ko guvām, skatoties spēles! Veinbergas augstākais apogejs laikam ir 100 m skrējiens skolā fizkultūrā!

 13. Cūkas nevar iztikt bez dubļiem. Kas tās šoriez ir? Veinberga??

Draugiem Facebook Twitter Google+