Praktiski
Dārzs

Kuras pildīto dienziežu šķirnes ir piemērotākas Latvijas klimatā?0


‘Frances Joiner’
‘Frances Joiner’
Foto – Ārija Jankovska

“Kuras pildīto dienziežu šķirnes ir piemērotākas Latvijas klimata apstākļiem?” AGRITA VALMIERĀ

Pildīto dienziežu ziediem ir trīs kauslapas un lielāks (līdz 18) vainaglapu skaits. Pildītajiem ziediem izšķir trīs paveidus:

• peonijveida: ziedam ir trīs kauslapas un daudzas vainaglapas, kas ir regulāri sakārtojušās un piepilda zieda centru. Atgādina pildītās peonijas ziedu;

• piltuve piltuvē: ziedam ir trīs kauslapas un sešas vainaglapas, kas sakārtojušās divās kārtās pa trim. Atgādina acālijas ziedu;

• asimetriska: ziedam ir trīs kauslapas un daudzas asimetriskas, ļoti krokotas vainaglapas zieda centrā.

Galerijas nosaukums

Vairākām agrāk selekcionētajām pildīto ziedu šķirnēm Latvijas klimatiskajos apstāk­ļos tikai daļa ziedu ir pildīti, pārējie ir puspildītie vai vienkāršie. To ietekmē ģenētika un arī gaisa temperatūra ziedēšanas laikā. Karstā laikā pildīto ziedu ir vairāk. Dienziežu audzētāja Ārija Jankovska stāsta, ka jaunajām ASV siltajos štatos radītajām šķirnēm šis trūkums ir novērsts un uzzied 90–100% pildītu ziedu. Dažkārt pēc ļoti aukstām ziemām dienlilijām tomēr mēdz būt pa kādam nepildītam ziedam.

Saistītie raksti

Ekskluzīva un Latvijā mazpazīstama pildīto ziedu šķirne ir ‘Firefly Frenzy’, kam ir ļoti skaisti un interesanti, gaiši citrondzelteni, smaržīgi ziedi. Šis UFO tips (ar nenoteiktu ziedu formu) ir jaunatklājums mūsu puķu audzētājiem. Vienmēr 100% pildīti ziedi ir šķirnēm ‘Codyted’ (aprikožu krāsas ziedi ar oranžu gredzenu), ‘Condilla’ (tumši zeltdzelteni ziedi), ‘Frances Joiner’ (smaržīgi, persiku krāsā), ‘Nagasaki’ (krēmrozā ar citronzaļu centru), ‘Peach Magnolia’ (persiku oranži), ‘Peggy Jeffcoat’ (krēmkrāsā ar koši zaļu rīklīti), ‘Vanilla Fluff’ (smaržīgi krēmkrāsas ziedi).

Visas dienlilijas bagātīgi zied saulainā un siltā vietā, ir vienkārši audzējamas un kopjamas, jo augsnes ziņā nav izvēlīgas. Piemērota ir jebkura normāli iekopta dārza augsne. Neder tikai pārplūstošas un ļoti slapjas augsnes.

LA.lv