×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
15. oktobris, 2013
Drukāt

Kuras rožu šķirnes izvēlēties? (2)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

“Vēlos dārzā iestādīt vairākas rozes. Kuras labāk izvēlēties – krūmrozes vai angļu rozes? Vai tām ir kāda atšķirība? Krāšņas izskatās gan vienas, gan otras grupas šķirnes.” 
A. Alksne Ādažu novadā

 

Krūmrozes ir bagātīgi zaroti, diezgan kompakti, spēcīgi augoši, visbiežāk 1 – 1,5 m augsti krūmi ar stāviem, noturīgiem dzinumiem. Pēc ziedēšanas rakstura un ziedu daudzuma krūmrozes ir līdzīgas floribundrozēm, tāpēc abas bieži jauc. Krūmrozēm ziedi ir dažāda lieluma, formas un pildījuma, sakārtoti vairogveida ziedkopās. Tā kā ziedpumpuri veidojas gan uz kārtējā, gan iepriekšējā gada dzinumiem, sāk ziedēt jūnija beigās un turpina līdz vēlam rudenim. Ir izveidots bezgala daudz šķirņu, ziedu krāsa – no gaiši dzelteniem un rozā pasteļtoņiem līdz spilgti oranžiem, dažādu nokrāsu sarkaniem, daudz arī divkrāsu un trīskrāsu salikumu. Mazāk šķirņu ir baltā un krēmkrāsā.

Angļu rozes pieder pie krūmrožu grupas, bet izdalītas atsevišķā apakšgrupā.

Desmitiem gadu angļu dārzkopis Deivids Ostins (David Austin) aizrautīgi krustoja vecās un jaunās šķirnes ar mērķi saglabāt rožu seno dabisko formu un smaržu un paildzināt ziedēšanas laiku. Viņa izveidotās angļu rozes dārzam piešķir īpaši romantisku noskaņu. QueenofSweden

– Angļu rozes izceļas ar lieliem, ļoti pildītiem ziediem un smaržu. Katrai rozei ir sava smaržu buķete – sākot no viegla augļu aromāta, līdz spēcīgai mirru smaržai. Izturības ziņā visas krūmrozes ir gandrīz vienādas. Arī angļu rozes labi ziemo, tikpat kā neslimo, – stāsta rožu audzētāja Daila Trubiņa.

Trūkums – ilgstošās lietavās biezā pildījuma dēļ angļu rozēm pūst ziedi. Taču saulainā un siltā laikā tās ir izcilas ziedētājas. Rožu aromāts atkarīgs no laika apstākļiem. Visvairāk tas sajūtams rīta dzestrumā un vēlā pēcpusdienā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+