Pasaulē
Eiropa

Kurcs: Austrijai ir ”vēsturiska atbildība” par holokaustu0


Austrijas valdības vadītājs Sebastians Kurcs
Austrijas valdības vadītājs Sebastians Kurcs
Foto – AFP/LETA

Austrijas konservatīvais kanclers Sebastians Kurcs, kurš ir kritizēts par valdošās koalīcijas izveidošanu ar galēji labēju partiju, sestdien atzīmēja Starptautisko holokausta piemiņas dienu, atgādinot valsts “vēsturisko atbildību” par ebreju genocīdu Otrā pasaules kara laikā.

Kurcs ir vairākkārt pievērsies savas valsts pagātnei, tuvojoties 80.gadskārtai kopš nacistiskās Vācijas īstenotās Austrijas aneksijas, un aicinājis pilsoņus neaizmirst “1938.gada marta skumjās un kaunpilnās dienas”, kad Austrijā tika līksmi sagaidīts ienākošais vācu karaspēks.

“Arī austrieši bija aktori un bija saistīti ar šausmīgajiem holokausta noziegumiem,” sestdien tviterī ierakstīja Kurcs.
“Mums ir skaidra vēsturiska atbildība, kuru jaunā valdība skaidri atzīst,” paziņoja kanclers.

Antisemītismu jebkādā formā piektdien nosodīja arī vicekanclers Heincs Kristiāns Štrahe, kurš ir galēji labējās Brīvības partijas (FPOe) līderis.

Prokuratūra šonedēļ izvirzīja apsūdzības četriem Vīnerneištates ģimnāzistu buršenšaftes (korporācijas) “Germania” biedriem saistībā ar šīs organizācijas dziesmu grāmatu, kurā atrodami arī holokaustu un citas nacistu zvērības slavinoši teksti. Vienā dziesmā bija aicināts: “Piedodiet gāzi, vecie ģermāņi, mēs tiksim galā ar septīto miljonu.”

Starp apsūdzētajiem ir Udo Landbauers, kurš svētdien balotējas Lejasaustrijas federālās zemes parlamenta vēlēšanās kā kandidāts no Brīvības partijas.

Landbauers, uz kuru tiek izdarīts politisks spiediens, noliedza, ka būtu zinājis par šiem dziesmu tekstiem, un sacīja, ka tie publicēti jau tad, kad viņš vēl bija bērns.

Saistītie raksti

ANO 2007.gadā pasludināja 27.janvārī par Starptautisko holokausta piemiņas dienu, lai atzīmētu lielākās nacistu nāves nometnes Aušvicas-Birkenavas atbrīvošanu 1945.gadā.

Austrijas ebreju kopiena ir boikotējusi oficiālo piemiņas ceremoniju parlamentā, negribot satikties ar bijušo nacistu dibinātās FPOe līderiem.

LA.lv