Foto – Shutterstock

Kuri tomāti, gurķi un citi zaļumi piemērotākie balkona dārziņam 0

“Gribu šovasar uz balkona izaudzēt kādu gurķīti, tomātu, arī zaļumus. Vai ir speciālas, balkonam domātas dārzeņu šķirnes?” VALENTĪNA E.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Ar ziedošām puķēm rotāti balkoni nav nekas neparasts, taču ne mazāk interesanti ir izaudzēt uz palodzes, balkona vai lodžijas arī dažādus dārzeņus, garšaugus un zemenes.

Šādam dārziņam vispiemērotākās ir dienvidu, dienvidrietumu un dienvidaustrumu puses palodzes, balkoni un lodžijas. Kādu laiku, piemēram, līdz pārvietošanai uz balkona, dēstus var turēt uz plauktiem logu tuvumā. Stiklotās lodžijās augus var stādīt jau agri pavasarī. Tur novieto arī prāvākus podus un kastes, kam nav vietas uz palodzēm. Dārzeņus audzē pie balkona malas piestiprinātās puķu kastēs. Substrātam vēlams izmantot neitralizētu un bagātinātu kūdru, jo tā nesatur slimību izraisītājus un kaitēkļus. Visiem traukiem jābūt ar drenāžas caurumiem liekā ūdens novadīšanai. Apakšā 2–5 cm slānī ieber lauskas, akmentiņus vai granti. Dārzeņiem vispirms izaudzē stādus, piemēram, tomātiem dēstus audzē 40–60 dienas, gurķiem – līdz 35 dienām.

Tomāti

CITI ŠOBRĪD LASA

Audzēšanai telpās, uz balkona ir radītas speciālas agrīnas, kompaktas šķirnes ar nelieliem auglīšiem. Augiem nav nepieciešams balsts, tie var augt 6–8 l tilpuma puķu podos.

Ieteicamās balkona tomātu šķirnes: ‘Venus’ (apaļi, oranži augļi; 25–30 cm augsts krūms), ‘Aztek’ (sīki, dzelteni augļi; 15–20 cm augsts krūms), ‘Vilma’ (30–50 g smagi, sarkani augļi), ‘Minibell’ (kokteiļtomāti; kompakts, 30 cm augsts krūms), ‘Balcony Red’ (saldi ķirštomāti; 30 cm augsts krūms), ‘Sprīdītis’ (sarkani, nelieli, 15–25 g smagi auglīši; var audzēt kopā ar puķēm kastēs), ‘Akrobāts Toms’ (ražīga nokarenā šķirne ar 14–16 g smagiem, saldiem augļiem), ‘Saldā Dzērvenīte’ (sārtrozā augļi, lielāki par liel­ogu dzērvenēm; nokarens augs), ‘Balkona Prieks’ (kompakts, 0,6 m augsts krūms ar 60–100 g smagiem augļiem; lai iegūtu līdz 2 kg lielu ražu, nepieciešams 15–20 l pods), ‘Rūķītis’ (aptuveni 90 g smagi, gaļīgi augļi; 0,8 m augsts krūms), ‘Agrā Santa’ (ļoti agra šķirne ar sarkaniem, 100–120 g smagiem augļiem; kompakts, apmēram 0,8 m augsts krūms), ‘Mūsu Juniors’ (tumšsarkani augļi valrieksta lielumā; kompakts, ap 2 m augsts krūms; audzē, atstājot centrālo galotni un 2–3 pazarītes).

Balkona mazdārziņam derīgas arī lauka vai pusdeterminantās siltumnīcu tomātu šķirnes. Šos augus vajag piesiet, kā arī izlauzt gandrīz visas pazares. Tiklīdz augi ir iesakņojušies, tos sāk piebarot ar tomātiem paredzētajiem šķidrajiem mēslojumiem.

TĀ NEDARIET!

Dārzniecības “Neslinko” vadītāja Elga Bražūne piekodina balkona dārzam neizmantot ķiršveida tomātus, kas veido spēcīgu, lielu, plašu krūmu, jo tie aizņem pārāk daudz vietas.

Gurķi

Stādīšanai uz balkona tos sēj aprīļa vidū. Gurķiem nepatīk pārstādīšana, tāpēc dēsti jāaudzē tā, lai pēc iespējas mazāk traumētu sakņu sistēmu (var sēt kūdras vai bieza papīra podiņos un izstādīt pastāvīgā vietā ar visu podiņu). Lai pašiem nebūtu jāapputeksnē ziedi ar rokām, labāk izvēlēties pašauglīgos, konservēšanai paredzētos īsaugļu gurķus ar kārpiņām. Audzēšanas laikā tos uzsien un palaikam pietin balstam, ražu veido tikai uz galvenā stublāja (augam izlauž visus sāndzinumus).

Saldā paprika

Saldās paprikas dēsti aug ilgi (60–70 dienas), tos stāda tāpat kā tomātus. Ieteicams audzēt agrīnas šķirnes, kuru augļiem nav tik biezas sieniņas, bet ir lielāka raža, piemēram, ‘Boneta’ (ražīga, augļi ir saldi, sākumā gaiši zaļi, vēlāk sarkani), ‘Orange Baby’ (kompakts krūms ar daudziem maziem, saldiem pipariņiem).

Reklāma
Reklāma

Zemenes

No augļaugiem tās ir vispiemērotākās audzēšanai uz balkona. Var izmantot gan nokarenās (remontanto zemeņu) šķirnes ‘Rujana’, ‘Temptation’, ‘Sweet Fresca’, gan mēnešzemenes ‘Erna’ (Latvijā selekcionēta šķirne, pirmās ogas nogatavojas 100 dienu laikā pēc sējas), ‘Czerwony and Krem’ (sarkanas un dzeltenas, mazas, saldas un smaržīgas ogas). Būs ne vien ogas visu sezonu, bet arī prieks par dažāda lieluma krāsainiem ziediem. Augi regulāri jālaista, tos nedrīkst iekaltēt. Lai zemenēm pietiktu spēka ražot, jāmēslo ar zemeņu vai puķu speciālo mēslojumu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.