×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
17. septembris, 2013
Drukāt

Kurmis var pierast pie vibrācijām


Foto - Imants KalumsFoto - Imants Kalums

”Diži zinātnieki izgudrojuši smalkas elektroniskas kurmju aizdzīšanas pariktes, kas naktīs brīnumjauki spīd. Bet kurmji jau to neredz. Daži ticīgie tās par bargu naudiņu iegādājas – uzstāda, bet viss ir velti. Kurmīši tikai pasmejas par lētticīgajiem ļautiņiem. Viņus no mūsu iemīļotās zemītes tik viegli nepadzīt,” secina ”Latvijas Avīzes” lasītājs Imants Kalums no Rīgas.

 

Attēlā, ko viņš redakcijai atsūtīja, redzams viņa draudzenes znota dārzs. Ierīce esot uzstādīta, rūpīgi ievērojot instrukciju, taču ”katru rītu ir svaigi rakumi tieši pie kurmju atbaidītāja un visriņķī apkārt 15 metru rādiusā. Tā ir jau kādu mēnesi, kopš nopirka. Visu puķu dārzu arī izrakāja,” ziņo I. Kalums.

Atgādinām, ka ”Latvijas Avīze” jau rakstīja par līdzīgiem kurmju atbaidītājiem ar saules baterijām (”Vai kurmju atbaidītājs var kaitēt sunim?”, 25.06.2013.); Ināra Stopiņu novadā sūdzējās par ierīces iespaidu ne vien uz kurmjiem, bet pat uz suni. Kā tas ir iespējams, ka vienā dārzā ražotāja solītās vibrācijas ir tik spēcīgas, bet citā nav vispār?

Izplatītāja SIA ”Studio 5” pārstāvis Armins Runčs atklāj, ka sūdzības par maz efektīvu kurmju atbaidītāju vienmēr esot tikai no vietām, ”kas ir tieši dzelzceļa vai lielas autostrādes tuvumā. Acīmredzot šādās vietās kurmju atbaidītāju efektivitāte tiešām ir zemāka, jo, ja tur arī kāds kurmis vēl dzīvo, tas jau ir pieradis pie nepārtrauktas zemes vibrācijas un dunoņas.”

Vēl gan ir iespējami arī citi iemesli, kāpēc ierīce nedarbojas, piemēram, ja ”konkrētais kurmju atbaidītājs ir brāķis vai ja atbaidītājs nav pareizi uzstādīts. Lai tas efektīvi darbotos, ir nepieciešams, lai tā korpuss stingri saskaras ar augsni, jo citādi atbaidīšanas signāli netiek izplatīti tālāk pa augsni.

Vislabākais atbaidītāja uzstādīšanas veids, ko rekomendē ražotājs, ir šāds: ar koka vai metāla sprunguli vai stienīti, kura diametrs ir apmēram divas trešdaļas no atbaidītāja kāta diametra, augsnē tiek izveidots caurums un pēc tam šajā caurumā ar spēku tiek iestumts atbaidītājs. Šādā veidā atbaidītājam ar augsni tiek nodrošināts pietiekami ciešs kontakts, lai atbaidītāja izdotie signāli veiksmīgi izplatītos apkārtējā augsnē un padarītu tur dzīvojošo kurmju dzīvi nepanesamu,” instruē A. Runčs. Viņš gan neesot pārliecināts, ka I. Kaluma atsūtītajā fotogrāfijā ir redzams SIA ”Studio 5” izplatītais Čehijā ražotais kurmju atbaidītājs ”Praktik”. ”Zem “cepures” ir redzama kaut kāda caurspīdīga daļa ar baltu vadiņu, un arī izskatās, ka saules panelim ir cita forma un izmērs. Tāpat kā gandrīz visām precēm, arī kurmju atbaidītājiem tiek ražoti lēti pakaļdarinājumi. Cilvēki diemžēl bieži “iepērkas”, jo vairāk skatās uz cenu, nevis uz ražotāja sniegto aprakstu un garantijām,” brīdina A. Runčs.

Interneta veikalos patiešām atrodami vairāki pēc izskata ļoti līdzīgi produkti, tostarp ar LED spuldzi zem ”cepures”, kuriem aprakstā izlasāms – ”kurmju un grauzēju atbaidīšanai”, ”čūsku atbaidīšanai” vai pat sola atbaidīt kā kurmjus un peles, tā arī mušas un citus insektus. Kā smejies, varbūt nopirktā ierīce nemaz nav ārā metama, bet atklāsies cita veida iedarbība…

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+