Mobilā versija
+13.6°C
Viesturs, Viestards, Kitija
Otrdiena, 27. jūnijs, 2017
17. jūlijs, 2014
Drukāt

Kurpes par mazām? Nē – pietūkušas kājas! Ko darīt? (2)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Reizēm rodas sajūta, ka kurpes pēkšņi kļuvušas par mazu, taču patiesībā ir pietūkušas kājas, un tā nebūt nav tikai kosmētiska problēma. Par ko liecina neglītais un traucējošais pampums?

Tūska veidojas ūdens, sāļu un olbaltumvielu maiņas traucējumu dēļ, kad šķidrums no asinsvadiem nokļūst mīkstajos audos un uzkrājas starpšūnu telpā. Iemesls var būt dažādas slimības: sirds, vēnu, nieru, vairogdziedzera darbības traucējumi, cukura diabēts, badošanās, kā arī atsevišķu medikamentu, piemēram, asinsspiedienu pazeminošu līdzekļu vai hormonālās kontracepcijas, lietošana.

Visbiežāk kājas piepampst apaļīgām sievietēm pirms menstruācijām, grūtniecēm un menopauzes vecumā, kas saistīts ar hormonu līmeņa pārmaiņām asinīs.


Lai aptuveni noskaidrotu tūskas iemeslu, var veikt vienkāršu testu, ar pirkstu stingri uzspiežot apakšstilba mīkstajiem audiem un vērojot, kad bedrīte pazūd. Ja tas notiek ātrāk par 40 sekundēm, rodas aizdomas par pazeminātu olbaltumvielu daudzumu asinīs, piemēram, badošanās gadījumā, bet, ja ilgākā laikā, iemesls varētu būt saistīts ar palielinātu venozo spiedienu sirds vai sirds vārstuļu slimības dēļ, kā arī citām saslimšanām. Šis paņēmiens gan ir diezgan nepatīkams un sāpīgs, jo šķidrums no starpšūnu telpas tiek aizspiests uz blakusaudiem. Protams, visprecīzākos secinājumus pēc testa izdarīs ārsts.

Vajadzētu paturēt prātā, ka piepampušas kājas nav tikai kosmētisks defekts. Saistaudos ir daudz olbaltumvielu, kas, sakrājoties liekajam šķidrumam, rada piemērotu vidi mikroorganismu attīstībai, tādēļ pat mazākā trauma var izraisīt infekciju, piemēram, rozi. Pie ārsta noteikti jāvēršas, ja tūska nav pārgājusi pat nākamajā dienā, turklāt radušies citi simptomi, piemēram, elpas trūkums vai paaugstināts asinsspiediens.

Aplams ir priekšstats, ka no pampuma iespējams izvairīties, mazāk dzerot. Tad samazinās organismā cirkulējošo asiņu daudzums un izdalās hormoni, kas paaugstina asinsspiedienu, tāpēc veidojas tūska. Turpretim uzņemtais ūdens veicina uzkrāto olbaltumvielu izvadīšanu no starpšūnu telpas.

Nosprostotas vēnas


Kājas vairāk vai mazāk pietūkst gandrīz katram, dodoties tālākā ceļojumā, jo, ilgstoši sēžot, asinis sakrājas vēnās un nespēj aizplūst. Vairākumam tas notiek tikai karstā laikā, paplašinoties asinsvadiem un palielinoties to caurlaidībai, taču citiem šāda problēma ir visu gadu.

Apakšstilbs ap potīti mēdz piepampt, piemēram, frizieriem un pārdevējiem, kam ilgstoši jāstāv kājās. Ja vakaros, novelkot īsās zeķītes, uz kājām pastāvīgi redzams to malas nospiedums, vajadzētu veikt ultraskaņas izmeklējumu, lai pārbaudītu asinsvadus.

Vēnām netīk arī ilgstoša sēdēšana, jo tās tiek saspiestas, rodas ne tikai venozo asiņu, bet arī limfas atteces traucējumi un starpšūnu telpā uzkrājas šķidrums. Parasti tūska mazāk veidojas, daudz staigājot, jo, darbojoties vēnu vārstuļiem un muskuļiem, tiek veicināta asiņu plūsma. Vienīgi sievietēm menopauzes vecumā fiziskas aktivitātes šo problēmu nemazinās.

Dziļo vēnu bojājuma gadījumā dienas beigās mēdz parādīties ne tikai tūska, bet arī smaguma sajūta, nieze un naktīs krampji. Tad pampumu iespējams mazināt, valkājot kompresijas zeķes. Ja kāja pietūkst pēkšņi, kļūst sarkana, karsta un stipri sāp, tas liecina par vēnu trombozi, kad steigšus jāmeklē ārsta palīdzība.

Sirdij trūkst spēka


Sirds mazspējas gadījumā tūska veidojas tāpēc, ka sirds nespēj pārsūknēt visu organismā plūstošo asiņu daudzumu un daļa no tām saglabājas venozajos asinsvados, no kuriem savukārt asiņu šķidrais sastāvs nokļūst starpšūnu telpā. Tad mēdz rasties vēl citi simptomi, piemēram, sāpes sirds apvidū, aizdusa.

Ja aizturēts neliels šķidruma daudzums, tūska manāma tikai ap potītēm, taču smagas sirds mazspējas gadījumā tā mēdz izplatīties līdz celim un pat augstāk. Protams, gados vecākiem cilvēkiem iemesls var būt kombinētas problēmas – gan sirds, gan vēnu mazspēja. Smagas sirds kaites gadījumā nedrīkst valkāt kompresijas zeķes, jo tās nepalīdzēs atbrīvoties no liekā šķidruma un sagādās sirdij pārāk lielu slodzi.

Kā mazināt kāju tūsku


1. Ārstēt slimību, kas izraisa šķidruma aizturi organismā.

2. Pēc iespējas vairāk kustēties un peldēt.

3. Palutināt piepampušās kājas ar vēsu dušu, lai tonizētu un sašaurinātu asinsvadus. Labi palīdzēs arī kontrastduša.

4. Pacelt un pēc iespējas ilgāk paturēt pietūkušās kājas augstāk par galvu un ieziest ar atvēsinošu gelu.

5. Sēdoša darba darītājiem strādājot ik pa laikam kārtīgi izapļot pēdas.

6. Paaugstināta asinsspiediena gadījumā iespējami mazāk lietot sāli, kas veicina liekā šķidruma aizturi organismā.

7. Masēt kājas, virzot roku kustības no lejas uz augšu, lai uzlabotu limfas atteci.

8. Hroniskas slimības gadījumā, kad mēdz pietūkt kājas, plānojot ceļojumu, konsultēties ar ārstu, lai laikus sagatavotos iespējamo problēmu risināšanai.

KONSULTĒJUSI MEDICĪNAS SABIEDRĪBAS “ARS” TERAPEITE LĀSMA ČETVERGA

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Es katru dienu kājas peldinu aukstā ūdenī. Vasarā pat vairākas reizes dienā.

  2. Cik skarbs foto…Negribējās lasīt tālāk.

FOTO: 30 stilīga tēla idejas jaunām meitenēm ar slaidām kājām (2)Vasarā tik ļoti sevi gribas parādīt no skaistākās puses: iedegums, viegla
Ikviens dīdās, izņemot godasardzi. Zinātne aiz "grozāmgrābšļa" trakumaIkviens dīdās, varbūt izņemot vienīgi goda sardzi pie Brīvības pieminekļa. Lai tas būtu pieskarties saviem matiem, grauzt nagus, spēlēties ar apģērbu vai rokās griezt pildspalvas, tu, visticamāk, dīdies daudzas, daudzas reizes dienā.
Vasals Latgolā! Septītā “1836 enduro km” moto ekspedīcija iezīmē Latvijas austrumus. 2.dienaĀrā rasina īslaicīgs lietus, bet visādi citādi laiks braukšanai ar moci ir lielisks. Pēc brokastīm laižam pētīt Latvijas vecākās dzelzceļa stacijas noliktavas ēku, par ko vakar stāstīja "šmakovkas" Jānis.
Draugiem Facebook Twitter Google+