×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
6. septembris, 2016
Drukāt

Baiba Talce: Kurš aizsargās skolotāju? (102)

Talce

Baiba Talce

“Ja visas tiesības pieder bērniem, bet pienākumi vienīgi pieaugušajiem, tas ir sabiedrības strupceļš,” šādi 27. jūlija “LA” rakstīja Anda Līce.

Rūgti, bet pedagogam skolā bieži jāsecina – bērnam ģimenē vairs neiemāca, ka “pasaule nesākas tikai ar mani”. Vecāku un sabiedrības paļaušanās uz “gan jau bērns vēlāk pats sapratīs, ko drīkst un ko ne”, gan bērnam, gan vecākiem var dārgi maksāt.

Ierocis, ar ko skolēni savu tiesību sakarā mēdz draudēt pieaugušajiem, ir zvans uz Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) uzticības tālruni. Ir zvani, kas, protams, ir bērnu palīdzības sauciens, bet ir arī sūdzības, ka skolotājs prasa pārāk daudz, proti, mācīties atbilstoši savām spējām. To uzskatāmi ar katru gadu vairāk atklāj centralizēto eksāmenu vājie rezultāti. Drustu tautskolas vadītājs Ojārs Rode ir teicis: “Latvijā trešajai daļai bērnu ir vajadzīga psihologa palīdzība, jo bērna dvēsele neatsaucas tam, ko piedāvā vide. To pašu pasaka skolēni: “Visi mums pārmet par aipadiem un aifoniem, bet par to, kā dzīvot, nerunā neviens.” Varbūt atbilde ir īsa: daudziem bērniem dzīves jēgas izpratnei pietrūkst… vecāku. Fiziski viņi ir, bet emocionāli – nav. Liela daļa vecāku domā, ka atvases izaudzinās un izskolos sabiedrība.

Arī šā iemesla dēļ skolēns skolotājam var sarunāt, kādus vien vārdus grib, var traucēt darbu stundā, kā vien spēj izfantazēt. Skolotājs aizrādīt nedrīkst, jo skolēns tiesību aizstāvjiem paziņos, ka “man bija bail no skolotāja”. Šāda epizode gadījusies teju ikvienā skolā: proti, skolēns vēlas uzlabot atzīmi, lai gan pirms tam ir “aizmirsis” par pienākumu atnākt uz skolu vai arī uz stundu, kontroldarbu, ieskaiti. Turklāt vecāki ir klāt ar pozīciju: “Skolotājs slikti izturas pret manu bērnu!” Vai arī: “Skolotājs slimoja! Nebija darbā!” Prominentajās skolās nav reti gadījumi, kad vecāki skolā ierodas kopā ar advokātu vai juristu, jo daļa skolēnu sen apguvuši mācību simulāciju gan klasē, gan mājās.

Ja vecāki VBTAI iesnieguši sūdzību, ar to pašu brīdi apsūdzētais skolotājs tiek ierauts mēnešiem garā taisnošanās procesā (arī maksājot juristam). Nekāda pedagoga kvalifikācija un līdzšinējie sasniegumi izmeklēšanas komisijai nav svarīgi. Izmeklēšanas gaitā skolēni – sūdzībnieki – jau aizmirsuši, ko teikuši pirmajā un ko pēdējā “nopratināšanā,” bet skolotājam, parakstot papīru kaudzi, bērnu aizstāvji paziņo, ka viņam “trūkst pedagoģisko prasmju, lai disciplinētu bērnus bez personu aizskarošām metodēm… skolēnam var izveidoties nepareizs priekšstats par skolotāja darba metodēm…utt.” (Es atvainojos, bet tiešām domāju, ka skolēnam nav nepieciešams priekšstats par skolotāja metodēm, bet par apgūstamo vielu!) Jāatgādina, ka viens no svarīgākajiem uzdevumiem, radot jaunus izglītības sistēmas pamatus (jo vecie sen noārdīti), ir atbilstoša izglītības filozofija. Un izglītība būtu jāaplūko kā nozīmīgs sociāls process, ko valsts rūpīgi plāno. Jebkuras pedagoģiskas darbības pamatā ir jābūt noteiktai filozofijai par cilvēka sūtību, kas nosaka pareizas dzīves būtību, bet izglītībai bērnam jāmāca dzīves mērķi un tas, kādiem līdzekļiem tos sa­sniegt. Varētu teikt, ka filozofija ir abstrakta dzīves apcere, bet izglītība – dzīves aktīvā daļa darbībā, kas ilgst visu mūžu. Vēl nesen VBTIA iepriekšējā priekšniece L. Rieksta-Riekstiņa uzsvēra: “Jo vairāk bērni ir informēti par savām tiesībām un vardarbības problemātiku, jo vairāk ziņo.” Padomājiet, kādam ētiski jābūt skolēnam, lai publiski apsūdzētu savu skolotāju? Bet birokrātiju uzvarēt ir iespējams – to gadu ilgā tiesas procesā pierādījusi Dobeles Valsts ģimnāzijas vēstures un kulturoloģijas skolotāja ar 40 gadu darba stāžu, kura administratīvā procesa ietvaros uzdrošinājusies neklusēt. Tiesa strīdā starp skolotāju un Dobeles novada Izglītības pārvaldi ir apmierinājusi skolotājas prasību par attiecīgās izglītības pakāpes piešķiršanu. (Administratīvās tiesas Jelgavas tiesu nama 2016. gada 24. augusta spriedums lietā A420187615). Vecāki, pirms līksmojat, ka “skolēni pierādījuši skolotāja pārkāpumus”, mirkli apsēdieties un pavaicājiet sev: “Kāpēc manam bērnam vajadzīgs skolotājs? Varbūt bērns var sēdēt mājās pie aipada un mācīties?”

Pievienot komentāru

Komentāri (102)

 1. Mums visiem ir Tisības,bet ,bet visi piemirst par tādām lietām ,ka neviens nedrikst pārkāpt otra tiesības ,kur piemirst par pienākumiem kas ir jāiemāca ģimenē,lai cienītu viens otru.Un nepazemotu citus .

 2. Tagad jau katru uzlikto pienākumu var noformulēt kā emocionālu vardarbību pret bērnu,tālāk nav kur….Jautājums-kurš beigās par to visu atbildēs…

 3. Uzvedību, attieksmi pret citiem cilvēkiem- vienaudžiem, kultūru sabiedrībā, vārdus – lūdzu un paldies – to visu iemāca ģimenē, tās ir tās pamatprasmes – klusi uzvesties , netraucēt ar savu uzvedību apkārtējos, censties iekļauties atmosfērā, telpā, vidē- intigrēties sociumā. Tas viss ir mamammas un tēta ziņā, omes vai auklītes, tas ir ko bērns apgūst līdz 6, 7 gadiem un tad viņš ienāk skolā….Un tie kas auro, traucē stundu, sēž zem galda, bļaustās stundas laikā, apsaukājas uz citiem skolēniem, tas skolotājs ar savu darbību vēršas pret neaudzināto indivīdu, lai pasargātu tos bērnus, kuri ienāk skolā ar jau esošo pilnvērtīgo intelektu. Un kad sabiedrība sapratīs , ka skolotājs nav tas vaininieks…viņš ir tas , kurš cenšas mūsu bērniem iemācīt matemātiku, gramatiku, valodas, vēsturi, ģeogrāfiju, fiziku, ķīmiju….to , ko mēs nevaram iemācīt…smadzenes attīstās pakāpeniski un lai tās attīstītos , tad tās ir jātrenē, tāpat kā muskuļi trenējoties visi sportisti zina – ir iesildīšanās un pēc tam – lielais rezultāts. Un skolotājs no nekā pēkšņi nevēršas pret skolnieku, ja nemāk uzvesties, ja nesaprot , ka mācību procesu nevar traucēt…Tas ir tāpat kā kino , vai teātrī, vai koncertā, ….pamēģiniet darīt savu darbu, ja jums kāds tieši sejā runā rupjus vārdus, pamēģiniet savās darba vietās novadīt kādu sapulci vai atskaiti, ja pārejie ņirdz un neklausās un arī tie divi , kuriem tas interesē , ko jūs sakāt, nevar sadzirdēt….Un nav ne padomju laika pedagoģija ne mūsdienu, ir pedagogi ar 40 gadu stāžu un super – un ir jaunie, kuri nav pedagogi. Tas tāpat kā visi nevar būt advokāti un biznesmeņi , tā pat arī visi nevar būt skolotāji un ārsti….

  • Paklanos ODAM!!!! Viņš tiešām ir pateicis tā ka labāk nepateiksi… 100% (un vēl vairāk) taisnība. Skolā nostrādāju 23 gadus un jāsaka – sākumā bija daudz vieglāk. Tagad ar katru gadu grūtāk un grūtāk… Jo bērniņus lūk ir speciāli jāieinteresē, jāpierunā, jāmotivē kaut ko darīt utt. Skaļi tiek postulēts, ka viņiem to ķīmiju, fiziku vai bioloģiju dzīvē nemaz nevajadzēs, jo viņš lūk būs biznesmenis, priekšnieks, (apprecēsies ar biezo, dzīvos ārzemēs) utt.
   Kādā stundā nolēmu izdarīt eksperimentu – tie, kuriem priekšmets interesēja nosēdās priekšā un mēs klusi strādājām – bija ideāls variants ar pāru darbu utt. Nepievērsu uzmanību aizmugurē esošajiem “Visatļautības karaļiem”. Un ziniet – bērniņi bija NEAPMIERINĀTI, jo viņus lūk ziniet neviens neievēroja, viņus ziniet ignorēja, viņus neieinteresēja utt.
   Kamēr kardināli nemainīs visu šādu “tiesīb”attieksmi tikmēr arī valdīs “vilks viņ ‘sazin kas”.

 4. Kamēr skolniekiem būs tikai tiesības, nekas nemainīsies! Galu galā bērniem skolā ir jāapgūst dažādas zinības un viņu pienākums ir to visu iemācīties!!!!!!! Kur tad ir tie jaunie pedagogi? Tad jāiztiek ar pensionētajiem!!!!!

 5. Nu pirms 20 – 15 gadiem kad es gaaju skolaa,tad luk skolotaajiem bija vara,bet skoleniem bija japakljaujaas. Ja tagad es butu skoleens ar visam savaam tiesibaam tad visaam skolotajam pec kartas taa mutes aizvertu ka nemaz neliktos un neatljauts vairs demonstreet savu varu un pretiigo uzvediibu,ka skolotaajs var visu,bet skolenam par visu jabaidaas. Es tikai par to,ka beidzot skoleeni ir aizsargaati un var ‘ kapt uz galvas’ jo ipashi tiem padomju laika domajoshiem uchikiem.

  • Nu nekaitētu gan vēl pamācīties skolā, jo rakstīt tā arī nemāki. Ko tad runā par padomju laika skolotājiem.

  • Ku kū. Acīmredzot biji viena no tām, kurai patika kaitināt skolotājus.

   Skolā es bijusi pēc skolas beigšanas? Tev ir bērni?
   Var redzēt, ka sajēga ir pilnīga nulle!

 6. 100% taisnība! Tikai medaļai ir arī otra puse! Lielāko daļu bērnus audzina mātes vienas bez tēviem! Līdz ar to gan morāli, gan fiziski, gan emocionāli – nav laika savam bērnam. Kur ņemt spēkus?! Es pati esmu bijusi lieciniece cik pretīgi mazie skolēni izturas pret Skolotāju!!!!!
  Man meita ir izaugusi tieši šādā vidē – man nebija ne spēka, ne iedvesmas un ja arī bija, tad nespēju meitai paskaidrot, iemācīt, jo viņa mani NEDZIRDĒJA!!! Es tikai gādāju par to, lai viņa pēc iespējas mazāk izjustu manas dvēseles sāpes, grūtumus un depresijas periodus, jo arī smagi saslimu – ļaundabīgais audzējs. Mans bērns faktiski tai laikā to nezināja….. toties tagad netic un arī neko negrib zināt par maniem baigajiem gadiem! Viņa mani nīst…. Un esmu novesta līdz galējam iztukšotās dvēseles stadijai…..

 7. 100% taisnība! Tikai medaļai ir arī otra puse! Lielāko daļu bērnus audzina mātes vienas bez tēviem! Līdz ar to gan morāli, gan fiziski, gan emocionāli – nav laika savam bērnam. Kur ņemt spēkus?!
  Man meita ir izaugusi tieši šādā vidē – man nebija ne spēka, ne iedvesmas un ja arī bija, tad nespēju meitai paskaidrot, iemācīt, jo viņa mani NEDZIRDĒJA!!! Es tikai gādāju par to, lai viņa pēc iespējas mazāk izjustu manas dvēseles sāpes, grūtumus un depresijas periodus, jo arī smagi saslimu – ļaundabīgais audzējs. Mans bērns faktiski tai laikā to nezināja….. toties tagad netic un arī neko negrib zināt par maniem baigajiem gadiem! Viņa mani nīst…. Un esmu novesta līdz galējam iztukšotās dvēseles stadijai…..

 8. Varbūt bērniem shodien nemaz tas viss nav vajadzigs ko skolaa pec aizvēsturiskas sistēmas maaca, tāpēc ari bērni garlaikojas, vinji nesaredz saistību prieksh kam vinjiem to vajadzētu dzivee?, un tad sanāk ka vinjiem jamacaas tāpēc ka sistēma/skola/skolotājs to prasa un skolotājs taj visaa ir pirmais uz ko izgāzt to nesapratni un vienaldzību. Uzdodiet bērniem jautājumu, kas vinjiem patik, kādu dzīvi vinji sev vēlētos nodzīvot un varbūt tad vinjos saaks rasties motivācijas plaans shos mērķus sasniegt un celjaa uz mērķi vinji paspēs iemācīties jebko jo tas buus vinju pashu impulsa radīts ? Tāpēc es par brīvību, lai vecākiem ir laiks mācīt savus bērnus pec vinju pashu metodēm un valsts to atbalstītu un lai skolotāji var mācīt pashi savus bērnus un tad lolot sava darba augļus nevis stresot bezjedziibaa censhoties piepildīt sistēmas prasības no kuraam nav nekādas jēgas

  • Man bija iespēja dzirdēt kā skolotāja runāja ar skolēnu,kam nebija intereses mācīties- ko Jūs dzīvē darīsiet?Viņš atbildēja:”Mēs būsim suteneri.Mums Slokā ir pērkamas meitenes.”
   Tā … kā.

 9. Paldies, ļoti labs raksts! Īpaši: Jebkuras Pedagoğijas darbības pamatā ir jābūt noteiktai filozofijai par cilvēka sūtību, kas nosaka pareizas dzīves būtību!

 10. Bet no skolotāja ir atkarīgs kā lielāko daļu dienas pavada bērns skolā- mācoties ko jaunu ar prieku, interesi un aizrautību (ko sniedz un izraisa skolotājs) vai ar naidu un riebumu…

 11. Visas nebūšanas uzgrūž skolotājiem! Vai kāds ir dzirdējis, ka arī skolēni un viņu vecāki būtu vainojami izglītības kvalitātē? Izglītības sistēma izveidota par atskaišu sūtīšanas un saņemšanas institūciju. Centralizētie eksāmeni un dažādi reitingi tikai tur visus īsā saitītē. Skolotājam vajag laiku ne tikai sagatavoties stundām, bet arī pašam apgūt ko jaunu – ne jau tikai ministrijas organizētajos kursos un semināros, kas bieži vien atkārtojas… un nav iedvesmas avots. Mums ir pazudis cilvēks kā vērtība!!!

 12. Kādēļ autore par ” pieaugušajiem ” uzskata tikai skolotājus ???
  Tas sākās pirms ļoti daudziem gadiem, kad tiesības palika tikai bērnu pus un arī vecāki ir ” pieaugušie ” un viņu tiesības arī tika atņemtas….
  Tikko aizrādīsi bērnam – tūlīt pretī būs draudi ar pasūdzēšanos bāriņtiesā utt….
  Vecāki ir ļoti beztiesiski – ne mazāk kā skolotāji…
  Tikko kas – tā vecākus pie psihologiem…bērnus pie psihologiem un tad gaida – kāds nu būs tas slēdziens un parasti – vecāki vainīgi…vainīgi…un vainīgi….

  • Šim es pilnībā piekrītu! Ir lietas, kas bērniem ir jādara – jāmācās, jāpalīdz vecākiem mājas darbos. Un man vienkārši nav vairs spēka katru reizi teikt motivējošās runas, kādēļ tas ir jādara. Un mūsu gadījumā skola nepalīdz nemaz, jo skolotāju attieksme ir – gan jau būs labi; tas nekas, ka rokraksts nesalasāms; rezultāts nav svarīgs, galvenais, ka piedalījās; mājasdarbi netiek laboti – tie tiek atķeksēti kā izpildīti ar visām kļūdām. Sodīt bērnus es nedrīkstu, jo tā ir vardarbība, bet kaut kādā mistiskā veidā man ir jāpanāk, lai viņi klausa pēc tam, kad skolā viņiem ir iestāstīts, ka viņiem ir tiesības būt personībām un ka katrs bērns ir individuāls un ka principā nav ko pūlēties, ja kaut kas nesanāk.

 13. Principā jau tā arī ir

 14. Manos laikos skolotāji mūs sita,aiz austiņas raustīja it un bieži īsti bez iemesla ! Muti vispār nevarēja vaļā vērt,piekritu ,disciplīnai un cieņai jābūt,bet kas rāda skola piemēru? Šoreiz es par bērna tiesībām,lai svešas tantes neiedomājās ir kaut kādi visu varenie dievi.

  • Nu tādi “dievi”arī ierodas skolā bez cieņas pret skolotāju,pret skolas biedru. Un no tādiem “dieviem” izaugs arī tie,kas nerēķināsies ar sabiedrību. Šausmas,tādus sastapt. Bet jūs jau esat par šiem “dieviem”. Prātam neaptverami!!!

 15. Vuspirms jāmaina likumdošana un pirmā vietā jāliel bērnam darbs, pienākumi un tad tiesības. Šodien bērna tiesības – ir pārvērtušas mūsu valsti par zemas kultūras paraugu,bērniem ir visatļautība , ko arū dēvējām par viņa tiesībām. Bērns dara ko grib, runā ko grib , pieklājība bērnam ur svešs jēdziens. Kāpēc palīdzēt otram, vājākām, jo pats jūtas labi, kāpēc klausītie skolotājā, jo jo pats jūtās “daudz pārāks “par skolotāju. Liekot tiesības pirmajā vietā, bērni tiek izaudzināti par patērētājiem nevis devējiem.

 16. Bet skolotājam jau ar jāiet līdz ar laiku. Ja nodarbības ir interesantas, tad bērniem ar nebūs iemesla tik daudz slikti uzvesties. Mūsu mācību process ir briesmīgs. Neesmu ko līdzīgu dzirdējusi piem skandināvu mācību procesā. Bet sava daļa taisnības jau ir – daudzi mūsdienu vecāki ir tik pat emocionāli atsvešinājušies no bērniem kā PSRS laikos. Kad vienkārši nezināja ka bērnus var arī mīlēt. Un mūsdienu vecāki ir spiesti tik daudz strādāt, ka pārāk izlutina bērnus. Ja vecākiem būtu iespēja sabalansēt mājas un darba dzīvi pareizāk, daudziem bērniem būtu arī emocionāli pieejami vecāki. Protams, ir arī vecāki, kuri kaut visu dienu ir mājās, tā pat bērniem nav pieejami.

  • Ja bērnam ģimenē būs iemācīts, ka mācīšanās ir viņa pienākums, tad skolotājiem nebūs jāpārvēršas par klauniem ar ”lielo ieinteresēšanu”, lai tik bērniņam interesanti, citādi…

  • Ko jūsuprāt nozīmē- iet līdzi laikam? Rīkot stundās cirkus izrādi, lai bērniņam, kuram nav skaidrs kāpēc viņš nāk uz skolu, būtu jautri. Cilvēki, kuri kritizē skolotāju darbu bieži vien ir galīgi bez sapratnes par darbu skolā. Vairāk šie prātojumi izklausās – pēc viena tante teica. Vai šie spriedelētāji var 100% apgalvot, ka visiem bērniem ir neinteresanti, vai tomēr tas atkarīgs no tā , kā vecāki bērnu ievirzījuši darbam skolā.

 17. Profesiju mēs izvēlamies paši. Un šobrīd tiešām skolotāji uzsākuši šo bēdu māsu stāstu. Nesaku, ka vecāki neaizstāv bērnus nevietā. Tomēr lielākā daļa skolā iegūtās bērna emocijas uz skolotāju atbildību. Jūs nevarat prasīt,lai bērns no pirmās klases ar parakstu apliecina,ka man būs jāievēro noteikumi. Jums ir jākontrolē to izpilde. Tādēļ jūs tur esat. Vecāki atrodas savā darba vietā. Skolotāji jau no pirmās dienas uzliek bērnam zīmogu. “Labais”,”nelabais”.. un tā sākās bērnu likteņstāsts. “Labais” virzās uz augšu ,bet “nelabo ” vienoti viss kolektīvs spiež uz leju un viņā nekā laba nav. Ko sēsi to arī pļausi. Kad “nelabie” izaug, tad spiež uz ceļiem jūs.
  ..

  • Nevajag pārspīlēt skolotāja ietekmi mūsdienās uz skolēnu. Pirmā vietā ir ģimene – radītāja, audzinātāja, jaunā cilvēka veidotāja. Skola un skolotāji ir tikai kāda maza dzīves daļa, kuriem jāsniedz zināšanas un jāparāda ceļš, kur tās var iegūt. Audzina – Ģimene! Ja ģimene to nedara, tad vainīgs nav skolotājs. Skolotājam ir sava ģimene, savi bērni, kuri tad arī jāaudzina. Hmmm…vecāki strādā…skolotājs – tas arī ir kādas ģimenes locekļa darbs… kāpēc skolotājam būtu jāstrādā dubultā???

 18. Ja jau tiešām tie bērniņi tik gudri un visu mākoši tad lai nemaz neiet skolā.Cik tālu vēl mēs aiziesim savā stulbumā.Paskatīties nevar uz bēbīša,aiz rokas nedrīkst paņemt,pie kārtības nedrīkst mācīt,sveicināt vispār nemākam.Kam tāda pūpēžu paaudze būs derīga/Tikai tiesības,bet ne pienākumi.Viņi arī izaugs un kāds arī viņus pazemos,jo katra nākošā paaudze būs arvien nežēlīgāka.Mūsu bērni mācēja malciņu skolā ienest,strādāt virtuvē,klasi uzkopt,ko māk šī paaudze.?Datori un piedodiet labi izklaidēties .Ja pusaudzei blakus jau draudziņš kurš dzīvo kopā pie meitenes vecākiem ,kāda tur vairs mācīšanās.Bet uz to pašu meiteni kāds ne tā paskatījies un tas nu jau ir pedofīls.Valsts vēl samaksās cietējai kompensāciju lai ģimenīte var tusēt tālāk.Nebūs jaunu rakstnieku,labu komponistu,jo datori un slinkums tos neveido.Lai kā mūsu paaudze mācēja pieaugušos cienīt un tā stingrā roka tik ļoti dažreiz ir nepieciešama.Lai neaizmirst to pūpēdīšu vecāki, arī viņus tie cabulīši necienīs.

 19. Jaunajiem skolotājiem par audzināšanu universitātē nemāca itin neko, tikai par zinātnes nozari kuru mācīs un mācīšanas metodes. Ja tev ir 22 gadi un tu ej strādāt par skolotāju, tev vispār nav nekāda priekšstata kā tikt galā ar problēmsituācijām, nerunājot par kaut kādas disciplīnas ieviešanu klasē. Paiet gadi, līdz atrodi savu pieeju un pa to laiku skolēni tevi izved cauri morālajam karuselim. Dažkārt tā ka tiešām negribas dzīvot. Jauno skolotāju gan ir ļoti maz – nez, kāpēc?

 20. Vispār skolēnam ir gan tiesības, gan pienākumi un, ja skolotājs ir kompetents savas jomas profesionālis, tad pratīs šī lietas, par ko autore runā, novadīt pozitīvi.

 21. SKOLOTĀJU NEKAD UN NEVIENS NEAIZSTĀVĒS. nO VIŅA TIKAI PRASA UN PRASĪS. sKOLOTĀJU PAZEMOJA UN PAZEMOS, JO JOPROJĀM PIE VARAS IR VECĀ NOMINKLATŪRA. sKOLA IR ARĪ NESAGRAUTĀS PADUMJĀS SISTĒMAS BALSTS. iZPILDE, NEDOMĀŠANA UTT. vARAS VERTIKĀLE NOVEDA PIE KRIEVIJAS VALSTS PĀRVALDES ATBALSTA. tO MĒĢINA ARĪ VECĀ NOMINKLOATŪRA ŠODIEN LATVIJĀ.

  • RAKSTĪJA GINA VIEGLIŅA- VALLIETE.

  • Jums ir taisnība.
   Pirms gada rakstīju par šo tēmu diplomdarbu.
   NEVIENS tiesību akts neaizstāv pedagogu.
   BET skaidri pasaka, ka pedagogam nav tiesību komunicēt ar vecākiem bez izgl.iestādes vadības klātbūtnes. Vecākam nav tiesību par bērna nebūšanām informēt pedagogu. Likums un MK noteikumi skaidri pasaka, ka viss iet caur direktoru! Tas, ka iekšējie iestādes akti liek pedagogam būt par starpnieku starp iestādi un vecāku ir pretrunā likumam!!!

  • Daļa taisnības ir…bet, manuprāt, skolotāji ir ieņēmuši abižoto lomu. Tas viss kļūst pārâk jūtams skolotāju attiecībās ar skolēniem, viņu vecākiem. Tas ir Liels darbs atrast kopējo valodu ar skolēniem, ieinteresēt viņus mācīties…bet ir tādi skolotāji, paldies viņiem.

   • Vai tad vecākiem nav savi bērni jāieinteresē? Jāieaudzina, ka mācības skolā ir vajadzīgas viņam pašam? Ka skolotājs ir tikai palīgs, jo mācīšanās process ir divpusējs.

 22. Nu,es domāju,ka IzM jāizdomā jaunas VADLĪNIJAS!!!Kas par vārdu-kā PSRS laikos!

 23. Kad skolotāji nepieņems beigšanas eksāmenus un bērnu vecāki būs gatavi streikot skolotāju un mediķu vietā tad kaut kas mainīsies, citādi nemainīsies nekas.

 24. Nepiekrītu “skolēns skolotājam var sarunāt, kādus vien vārdus grib, var traucēt darbu stundā, kā vien spēj izfantazēt. Skolotājs aizrādīt nedrīkst, jo skolēns tiesību aizstāvjiem paziņos, ka “man bija bail no skolotāja”.” Šādas situācijas var gadīties, bet profesionāls un pozitīvs skolotājs prot IZRUNĀT PATS ar skolēniem visas situācijas. Iesaku pavērtēt, kaut vai vienas skolas ietvaros, par kuriem skolotājiem skolēni sūdzas un kuriem nē.
  Mīļie skolotāji, nenēsāsim sevī domu par “ifonu paaudzi”, bet labāk atcerēsimies savu jaunību, arī tad bija “jaunie niķi jaunajai paaudzei”.

  • Jā, daudz kas bija, bet tāda visatļautība skolēnam nekad nav bijusi, kā tagad. Un tāda skolotāju pazemošana arī nekad nav bijusi, kā tagad.

 25. Mamma , kas ir pati skolotāja paziņo , ka man to liecību nevajag( meita tobrīd 10.klases skolniece) un kas tad vai viņa skolu nebeigs ar 17 neattaisnoti kavētām stundām, es savu bērnu vienmēr aizstāvēšu.

 26. Savējos mācu mājās Atbildēt

  1. Palielināt algas līdz ļoti labam līmenim.

  2. Pieņemt skolotājus darbā ar ļoti rūpīgu atlasi (izglītība, pieredze, rekomendācijas un MORĀLE – ja gribam, lai ciena)

  3. Tos, skolēnus, kas tīši traucē pārējiem mācīties, demonstrē agresivitāti, nekaunību, neciena sabiedrību, nenāk uz skolu, no parastas skolas vienkārši izslēgt, tālākās izglītības iespējas atstājot viņiem stipri ierobežotas vai speciālajās mācību iestādēs – katram pēc vajadzības un “nopelniem”.

  MUMS NAV VAJADZĪGI IZGLĪTOTI RIEBEKĻI

 27. Elementāri- mācību procesa norises video/audio reģistrators. 21. gs.

 28. Sāksi paši ar sevi... Atbildēt

  Šajos komentāros daudz samazgu izgāzts. Nu, vai palika vieglāk? Vai mūsu bērniem no tā kas labāks?
  Pieminat Somiju?
  Esat painteresējušies, kāda tur ir sabiedrības un vecāku attieksme pret skolu un skolotājiem, un, jā, arī alga?
  Augstas klases profesionāļiem, kuri caur bērniem veido visas nācijas (un arī ikviena no mums) nākoti ir jāmaksā un vajag maksāt?
  Lūdzu aizmirstiet PSRS un mūsdienu “modernās” Krievijas uzskatu, ka skolotājs ir misijas darbs.
  Skolotājs nav misionārs, viņš ir profesionālis!
  Misionāri ir baznīcās un klosteros.
  Skolās ir sava aroda meistari, kuru darbs visas sabiedrības labā ir pelnījis cieņu, atbalstu un arī atalgojumu.

 29. Viena cita latviete Atbildēt

  Vai piekritīsiet, ka indivīdi veido sabiedrību kopumā? Un kā Latvijas sabiedrība šodien izskatās uz kopējā fona? – melnā darba darītāji? Viens no viszemākajiem produktivitātes rādītājiem Eiropā- aiz mums ir tikai rumāņi un bulgāri… Un tas viss panākts ar to ekskluzīvo padomju apmācību sistēmu, kur skolotājs varēja ņirgāties, iekaustīt, kliegt, sodīt un vērtēt pēc simpātijām. Kas mainījies šobrīd? Visi šausmās saraujamies- atkal latviešiem ārzemēs bērnus ņem nost. Nu kas tur sevišķs- pāris zilumu disciplīnai. Starp citu, virs mums jau otrā kaimiņu ģimene, kuru bērni līdz 2-3 gadu vecumam vai nu pirms, vai pēc gulēšanas stundām kliedz. Vienai ģimenei māte bija cienījama pašvaldības darbiniece, otra- PEDAGOĢE… Bet tā jau nav mūsu, bet viņu ģimenes iekšējā darīšana. Žēl tikai, ka vīra draugi, kuri bija auguši disciplinētās pedagogu ģimenēs, visi tagad alkoholiķi, bet tie, kas skolā teikuši visu, ko domā, dīvainā kārtā kļuvuši par uzņēmējiem-? Un tagad- paceliet roku, četrdesmitgadnieki, kuri uz savas ādas nav izbaudījuši skolotāju ņirgāšanos, kliegšanu, pazemošanu skolas laikā, par bērnu dārziem nemaz nerunājot- tur vispār bērniem (mazākajiem) mutes ar skoču līmētas ciet, skapjos spundēti, ar lineāliem sisti, uz tualeti nav laisti, stundām visai grupai likts nekustīgi uz vietas sēdēt… Tiesības un pienākumi? degradējusies izpratne par cilvēcību! Ja dzirdu pieminam šos divus vārdus, saraujos- persona, kas tos lieto, iespējams, ir ar sadomazohistiskām tieksmēm (jo bērnībā paši no emocionālās vardarbības cietuši, tagad to izbauda) – normāli būtu runāt par to, kas dzīvē no tā visa noderēs, kā ieinteresēt, kā mazināt spriedzi un stresu. Tādi skolotāji ir un paldies viņiem- tie arī ir pelnījuši “miljonu”. Mums ir piemērs- Somijas izglītības sistēma, kas ir REZULTATĪVĀKĀ pasaulē, kas pamatojas atziņā, ka būtiskākais ir bērna personības attīstība. Dabas dotā ziņkārība- individuālās spējas un interese dabiskā veidā dara savu un bērni ar aizrautību meklē savu vietu pasaulē. Zinu, ka 80% latviešu teiks, ka tā nav- bērni ir slinki, jāpiespiež utt. Bet kurš vecāks nav izbaudījis maza bērna uzbāzību, kad tas visu laiku grib ar Jums darboties? Tas jau arī bija tas brīdis, kad viņam bija jāsniedz visas iespējamās (viņa spējām atbilstošās) aktivitātes un tās jāattīsta, nevis jāatstāj uz vairākām stundām izbļauties. Un tā tas turpinās, kamēr mūsu padomju sistēmas pedagoģijas piekritēji “dresē” jauno paaudzi- labākajā gadījumā radot banku vai ministriju darbiniekus, kas katru dienu domā par pašnāvību, ienīst sevi, savus tuvākos, saskata savus netikumus savos un citu bērnos, tos soda un pazemo, un kliedz pa visu pasauli, ka viņiem pārāk maz maksā par tik smagu dzīvi …

  • Laimīgā 40gadniece Atbildēt

   Es varētu pacelt roku. Skolotāji mani nav pazemojuši, nav ņirgājušies u.t. tml. Arī bērnudārzā neko līdzīgu Jūsu minētajam neesmu piedzīvojusi.

   • Man ir 25 un es ļoti labi atminos ka nelaida uz tualeti un ka mani piespieda rakstīt ar labo roku kaut gan biju kreile( tagad joprojām izmantoju labo) mājas raudāju jo nevarēju izgriezt zvēriņus no papīra ar labo roku un bija bail no skolotajam, ta lūk !

  • Arī es varu pacelt roku – mani arī skolotāji nav pazemojuši un ņirgājušies par mani.

  • Tikai nevajag wizmirst, ka brīdis, kad bērns pats grib mācīties, darīt, sapras un atklāt ir stipri, stipri, stipri pirms viņš nonāk skolā.
   Mūsdienu progresīvie vecāki “aizbāž” bērnam muti ar aipadu un liek likties mierā. Kāds gan tur brīnums, ka nodzīvojot līdz skolai viņš kūtrs, sociāli atpalicis viedtālruņa glāstītājs, nevis zinātkārs ķipars.
   Bērns sākas ģimenē, nevis skolā.
   Visi lielie savu bērnu tiesību aizstāvji ap 8.-9.kladi skrien uz skolu pie tik ilgi peltajiem skolotājiem un raud, ka viņi netiekot ar savu lolojumu galā un ko lai nu tagad dara.
   Atcerēsimies, ka ar uztaisīšanu un izspiešanu vien ir par maz! Vēl ir arī jāuzaudzina un tas ir jādara vecākiem.
   Vecāki audzina.
   Skola skolo, māca, palīdz sasniegt savas personības virsotnes.

   • Kā mani tracina “uztaisīt un izspiest” -šī nodeldētā frāze. Skolā bērni ir uzticēti jums “skolotāji”. Tikmēr vecāki dara citu darbu. Nereti daudz grūtāku. Beidziet čīkstēt. Ja arī šim bērnam būtu šausmīgi apstātkļi,tad jūs viņus varat vai nu pacelt vai nogremdēt. Tas nav tikai skološanas darbs. Milzīga atbildība.

  • Man jau ir 60, bet mani skolotāji nekad nav par mani ņirgājušies un pāri darījuši! Esmu ieguvusi labu izglītību, lai kā kāds tos krievu laikus lamātu. Un man nekad neienāca prātā pret skolotājiem izturēties rupji vai nekrietni. Mani ģimenē audzināja, ka citu cilvēku darbu ir jāciena, tad cienīs arī tevi. Tā ir taisnība!

 30. Arī sliktiem vecākiem ir bērni. Diemžēl.

 31. Skolotājiem un skolu vadītājiem ir jāuzņemas lielākā atbildība par esošo situāciju skolās..
  Diemžēl,pašu nolaidība un neizdarība sava amata vietā noveda pie šādām sekām!
  Pastāv skolas iekšējie kārtības noteikumi, kurus izstrādā piemērojot mūsdienu situācijām, tur arī atrunā procesus konfliktu risināšanai, bet skaudrā realitāte rāda, ka tieši no skolas puses nav kontroles par šo noteikumu ievērošanu!!! Ir skolas, kur netiek daudz kas ļauts un aizrādīt neviens nebaidās, kā arī nesūkstās, bet meklē risinājumu..un to arī atrod!!
  Pedagogs tādēļ ir pedagogs, kuram ir jāprot ne tikai pasniegt savu priekšmetu, bet kuram ir jāprot strādāt ar sevis izvēlēto sabiedrības daļu – BĒRNIEM, lai arī kādi viņi būtu. Un, ja kaut kas neizdodas, ir jāmeklē risinājums- vai nu jāizvēlas cita sabiedrības daļa, vai nu jāmācās tik ar to galā, jo tas ir PEDAGOGA DARBS!! Izvēlies to vai pamet..

  • absolūti piekrītu

  • “no skolas puses nav kontroles par šo noteikumu ievērošanu”
   Kāpēc jūs domājat, ka jābūt kaut kādai kontrolei? Varbūt vispirms vecākiem savam bērnam jāiemāca, ka tad, ja ir jebkādi noteikumi, tie IR jāievēro?

  • Pedagogam ir jāmāca, nevis “jātiek ar kādu galā”, kurš iedomājas, ka drīkst atņemt normāliem bērniem tiesības uz labu izglītību tikai tāpēc, ka viņš, redz’, esot bērns.
   Bērni ir arī tie, kuri ģimenē ir izaudzināti par cilvēkiem, kas apzinās savu un sava laika vērtību un grib mācīties, nevis vērot, kā skolotājs “tiek galā” ar kādu, kura vecāki ir bijuši pārāk slinki, vienaldzīgi un egoistiski, lai izaudzinātu paši savu bērnu, bet kā tādas dzeguzes iesvieduši to skolas ligzdā, lai ar viņu “tiek galā” kāds cits.

  • Kārtējais pierādīja ms, ka vecāku atbildība beidzas līdz ar bērna “uztaisīšanu” tālāk ticiet jūs -pedagogi galā, jo jūs taču esat par to mācījušies

  • Šiem ”viediem” vārdiem ir atbilde – neproti, negribi prast audzināt savus bērnus – ”neražo” viņus! Nebūs jāaizbildinās ar DARBU!!!
   Jaunās paaudzes audzināšana un skološana NAV tikai jāveic pedagogiem, bet, pirmkārt, vecākiem! Nevari, negribi – nedzemdē! Skarbi – bet patiesi!

 32. Viss sagriezts ar kājām gaisā.
  Kādas bērnam var būt tiesības?
  Kamēr viņš ir vecāku apgādībā, viņam ir tikai pienākumi. Pienākums klausīt vecākus, skolotājus, sekmīgi mācīties un pieklājīgi uzvesties.
  Vai tādu jēdzienu kā disciplīna arī kāds vēl atceras? Vai eksistē skolēnu noteikumi par uzvedību skolā, vai bērniem tie tiek darīti zināmi?
  Kas tur tajās skolās vispār notiek?

 33. Pagale viena nedeg! Tomēr bērnu tiesības sākas tikai no tā brīža, kad sāk pildīt pienākumus! Mums nevienam nepiešķir atvaļinājumus pirms darba uzsākšanas, algas arī nemaksā vispirms.

 34. 100% taisnība,bet kāpēc tā notiek?Visām skolotājām augstāka izglītība,bet neviena vārda kā situāciju izmainīt,kur priekšlikumi kā situāciju izmainīt?

  • Apmulsums.
   Tāpēc, ka skolotājas pašas augušas šajā sistēmā. Visu bērnības laiku bija tiesības, bet nu izrādās, ka citiem sīkajiem ir tiesības, bet viņām pienākumi.

  • Varbūt tad sāciet? Lūdzu, jūsu pirmo ieteikumu!
   Ar augstāko izglītību tam nekāda sakara. Vairāk es atsauktos uz pieredzi un praksi, nevis papīru.

  • Skola ir izglitibas iestade, bet ne paraudzinasanas iestade. Bernus audzina gimene. Pirms klustiet par vecakiem, vajag lasit ari vecaku pienakumus Bernu tiesibu auzsardzibas likuma.

 35. Nav iemesla apšaubīt pedagoģes ar nu jau …hmmm… drīz 40 gadu pieredzi teikto. Vien mazs citāts no raksta =Jāatgādina, ka viens no svarīgākajiem uzdevumiem, radot jaunus izglītības sistēmas pamatus (jo vecie sen noārdīti), ir atbilstoša izglītības filozofija. Un izglītība būtu jāaplūko kā nozīmīgs sociāls process, ko valsts rūpīgi plāno.= Baiba, Tu kur dzīvo??? Vai Latvijas valdība jelkad jelko ir rūpīgi plānojusi, īpaši jau ilgtermiņā, īpaši jau smalkumos un niansēs???

 36. rakst ir tendenciozs. Ja izskata bērna uzvedību pēc būtības, tad var skaidri redzēt, vai bērns neadekvāti izturas tikai pret vienu konkrētu skolotāju vai tā teikt”pa dzīvi”pret daudziem.

 37. Par kādu vajadzību aizsargāt iet runa? Mums pirmajā septembrī sapulcē vienkārši pateica, ka skolēniem ir aizliegts pat starpbrīžos izmantot telefonu, tie tiks nolikti skapītī.Nevienam pat netika nekas prasīts- verdikts gatavs un viss. Ja skolotājs pats pasaka, ka konfliktus papriekšu izskatīs skolā? Ziniet, man nav pretenziju, ka mans bērns, pret kuru izturas vardarbīgi, uzraksta vajadzīgo daudzumu iesniegumu, pēc tam tiek izsaukta policija un tiek ierosināta attiecīgā bērna izslēgšana no skolas. Nav mana vaina, ka skolotāji paši ar problemātiskiem bērniem auklējas. Dažreiz gadās, ka kāda kretīna dēļ aiziet tieši labākie un tolerantākie skolnieki, bet palikušajam nav nekādas mācības. Un par to, ka ģimenē neiemāca- ticiet man- bērnam, kas jau piedzimis tendēts uz agresiju un tirāniju, arī kulturāli vecāki neko ielikt nevar. Tāds bērns arī vecākus tur tikai par naudas makiem.

  • “Ketīnu”, tas ir skolēnu, kuru uzvedība pārsniedz jebkādas robežas, dēļ no skolām aiziet arī skolotāji, jo nespēj izturēt nenormālus darba apstākļus. Šādiem bērniem ir nepieciešamas speciālās skolas, kur jānotiek viņu uzvedības korekcijai un sociālajai rehabilitācijai, piesaistot tādus speciālistus, kādus vajag, un viņu vecākiem ar likumu jāparedz apmācības kurss apmeklēšana bērnu labturībā, ja tā var izteikties.

  • Diemžēl skolotāji jau ar viņiem nemaz tā neauklējas. Tikai ne jau skolotāja varā ir izlemt, vai kretīnam palikt skolā vai ne. Tur ir bāriņtiesa, socdienesti, nepilngadīgo inspekcija utt.

 38. Nu beidziet taču! Tāda sajūta, ka pedagogi mums valstī vislielākie cietēji, nabadziņiem algas mazas un darbs smags. Kā piemēram ir ar sociālajiem darbiniekiem, kāda viņiem atbildība, kā viņus visi kontrolē un ap.. un kāda alga. Un nav tādas arodbiedrības kas aizstāv.

 39. Tas ir koks ar diviem galiem.Nekad spēle nav vienos vārtos.Ir skolotāji,kuri pat nepieļauj domu,ka pārkāpumus izdara bērni no labām ģimenēm.Kas ir laba ģimene?Ģimene kura ir mazāk situēta ,strādā un cīnās par saviem bērniem vai ģimene kurā tiek atļauts viss,bērns karalis un nodrošināts ar kvadracikliem,telefoniem,planšetēm?Klases iestudētajā ludziņā tiek atņemta lomiņa vienam bērnam,lai atdotu otram,jo vecākiem prestižāks darbs,to dara skolotājs.Vai otra medaļas puse,vecāki sēž apspriež skolotāju,smejas par to un bērni to dzird,tas nav normāli un dažkārt brīnās kur bērniem tādi teksti?Arī manam bērnam bija konflikts,kur pensionājies alkoholu salietojies skolotājs pagalmā uzklupa bērniem,manējais izrunājās-teicu,lai arī Tev bija taisnība nedrīkstēji tā teikt,jo viņš ir pieaugušais.Cienīsim viens otru!

 40. Arī skolotājam vajadzētu uzdot sev pāris jautājumus:
  Kādēļ un kam skolotājs ir vajadzīgs?
  Kādi ir tiešie darba pienākumi un kādam ir jābūt rezultātam, un kam vajadzētu uzņemties atbildību par sliktu rezultātu?!
  Pārāk liela ir tā sūkstīšanās..
  Visos laikos ir bijuši dažādi bērni!!!
  Domāju, ka viss izriet no skolotāja profesionalitātes..un skolas mērķiem! Ir skolas, kurās nepastāv šādas problēmas, kur skolotāji apzinās savu mērķi un sūtību strādājot savā profesijā..Ir mācību daļas vadītājs mācību jomā un ir mācību daļas vadītājs audzināšanas jomā- Vai tas kaut ko izsaka?!
  Reāls piemērs ir dienasgrāmatas-viena skola neatsakās un “tiešām reāli” arī skolotājs atrod laiku to pārbaudei un kontrolei, bet citā-kāpēc jādara, ja var nedarīt.. Un panāktais rezultāts ir ļoti atšķirīgs..
  Un tā varētu turpināt un turpināt..
  Savu komentāru gribu noslēgt ar pateicību visiem tiem pedagogiem, kuru mērķis un attieksme ir vērsta uz mūsu bērnu izglītošanu un pilnveidošanu.. Zinu, ka tādi ir! Paldies,Jums!!!

 41. tikai nevajag iedomāties ,ka skolotāji ir tie pareizie un nekļūdīgie.viņi mācās un mācās ,bet ,kad nonāk reālā situācijā ,tad neprot izmantot mācītās zināšanas.Esmu dzirdējusi tik daudz kļūdainas pedagogu runas,izturēšanos ,ka atliek pabrīnīties ,kur ir palikušas jūsu zināšanas pedagoģijā,jo jums taču māca pedagoģiju vai ne,cienījamie skolotāji un arī maksā par bērnu audzināšanu un ir kvalifikācijā ,ka varat strādāt ar bērniem un jums par pedagojiju maksā.tas ir tiešais jūsu pienākums,pareizi audzināt skolēnus un mācīt priekšmetu. Slikti ,ja skolotājs uz darbu iet kā uz ešafotu,mainiet profesiju,nestrādājiet ,būsiet labi šuvēji ,pavāri,pārdevēji,beidziet vaimanāt un kunkstēt,jo katram darbam ir garoziņ,bez tam ,jums tas maizes rieciens ir daudz biezāks nekā vairumam ļaužu ,bet tie tā neklaigā un nesvilpj,jo stāv ar abām kājām uz zemes nefantazē nerealizējamas lietas un smagi strādā.

  • Ai, cik daudz kļūdu šinī latvietes raksītajā..

  • Kas jums mācīja latviešu valodu?

  • Šķiet, ka skolā esi maz gājusi, tik daudz kļūdu tik īsā tekstā! Un jā, skolotājs māca, bet jāaudzina ir vecākiem.

  • Biezāks rieciens nekā vairumam?! Cik tas ir- biezāks? Es strādāju trīs vietās par skolotāju, KOPĀ saņemu ~530 ebrejus mēnesī, tas ir biezi?? Parēķināju, cik man pieliksies no tā jaunā 680(brutto) par likmi= pieliksies labi ja pārdesmit ebreji… Sieva saņem mazāk(arī skolotāja). Audzinām 4 bērnus. Neredzu nekādu biezumu, nevajag irst!!
   Un par to “nestrādājiet skolotāja arodā, nekunkstiet”- nu ja, kā Šadurskis pateica- paši vainīgi, neviens nespieda izvēlēties tādu profesiju… Citiem vārdiem sakot- jums grūti?- Nu tad ejiet uz poda, izdzīvo stiprākais!!
   Tā mēs tālu tiksim……..

   • Un tā izsakās pedagogs, kas darbojas ar bērniem? Strādāju kā vadītāja pašvaldībā un saņemu tieši tik pat lielu algu, kā minētā, vīrs patreiz pelna uz pusi mazāk, nav darba. divi bērni, dzīvokļa maksa visiem viena. izglītība- maģistrs. Vai es bļauju pa visu pasauli, ka mani apbižo/ laikam jau nē- neviens nesaprastu… nu tad kas ir ar tiem skolotājiem- par tādu leksiku un attieksmi, kas parādās šajā komentārā, miljonus prasīt? domāju, ka kūdras purvā vienam otram (bet noteikti- ne visiem) būtu jāparaujas kādu gadiņu, tad arī iemācītos cienīt to, kas viņiem dots.

    • Tieši tādēļ, ka lielākajai daļai latviešu tautas ir tāda attieksme: nu ko tad es tur bļaušu, ko es sūdzēšos, citam vēl sliktāk utt. Nekas nemainās, lv tauta nemāk par sevi iestāties un pieprasīt to, kas pienākas!

    • Darbiniece-vadītāja pašvaldības iestādē! Nekā personīga, bet lai turpmāk nerastos neveiklas situācijas, ņemot vērā jūsu augsto amatu,
     “tikpat” jāraksta kopā un arī “apbižot” (ja nu bez tā galīgi nevar iztikt) jāraksta ar “ap”.

     • Un vārda patreiz vispār nav latviešu valodā – ir vārds pašreiz – ar nozīmi šajā pat laikā…ak – pareizrakstība

  • Žēl, ka neklaigā un nesvilpj, jo ja visi to darītu, tad varbūt valstī kaut kas mainītos.

  • Maksā par izglītošanu, nevis audzināšanu.
   Kas uztaisīja, tas lai arī audzina.

  • Hmm… Ar pareizrakstību šī ” latviete” nedraudzējas…

 42. Mīļie vecāki, kas Jums liedz pārkvalificēties par skolotāju? Palūdziet skolai pasēdēt kādas pāris dienas ar Jūsu bērniem klasē un pavērojat starpbrīžos. Ir viegli kritizēt. To mēs visi mākam – kritizējam skolotājus, ārstus, pārdevējus viesmīļus u.t.t. Ir viegli saredzēt adatu cita acī, bet neredzet baļķi savā. Audzināšana sākas ģimenē, ja neieliksiet pamatus, vēlāk var runāt tikai par pāraudzināšanu. Un nemetiet akmeni manā dārziņā, es nestrādāju nevienā no Latvijas skolām

 43. Malacis, Baibiņ!

  • “…atbilstoša izglītības filozofija. Un izglītība būtu jāaplūko kā nozīmīgs sociāls process, ko valsts rūpīgi plāno. Jebkuras pedagoģiskas darbības pamatā ir jābūt noteiktai filozofijai par cilvēka sūtību, kas nosaka pareizas dzīves būtību, bet izglītībai bērnam jāmāca dzīves mērķi un tas, kādiem līdzekļiem tos sa­sniegt.”
   Šo Baiba Talce pateikusi precīzi. Tas ir nozīmīgs sociāls process. Uzstādījumam jānāk no valsts puses, bet iekļaujas tajā sabiedrības pārstāvji – bērni. Šajā postmodernajā laikmetā tik daudziem ir pilnīga pļura galvā izpratnes ziņā, ko nozīmē bērna audzināšana. Vecāki nogrūž atbildību no sevis un laikam nesaprot, ka bērns jāaudzina tiem, kuri šo bērnu ir radījuši. Normāli, pieauguši, nobrieduši vecāki velta laiku bērniem, jo mīl savus bērnus. Nenobriedušie, savukārt, neprot mīlēt, eksistē bērnam līdzās, materiāli nodrošina (cits super labi, cits no pabalstiem), bet nevelta laiku. Tur jau arī sākas vajadzība pēc psihologa. Pirmkārt vecākiem. Kā tad ir, vai skolotājam jāaizstāj māte un tēvs un jāmāca tas, kas ģimenē nav iemācīts? Kurš tad mācīs matemātiku un ķīmiju, vai vecāki?

 44. Vainu meklējiet vecākos, jo lielākā daļa vecāku ir deģenerējušies, viņiem nepieciešama psihologa konsultācija. Vecāku sapulcēs šie vecāki uzdod stulbus jautājumus par triviālām tēmām. Vecāki var sarunāt tikšanos ar skolotāju ārpus stundām, bet neatnāk un pat nepiezvana, ka nebūs. Tā ir attieksme, un to šie slimie māca saviem bērneļiem. Skolotājam ir jāmāca priekšmets, nevis jāpāraudzina vai jāļaujas necienīgai uzvedībai.

 45. Primitīvs raksts un primitīvi skatīts jautājums. Tukša bābiska bļaušana. Piekrītu, ka ir problēmas ar bērnu tiesību izpratni, bet kāda ir atbildība skolotājam, kurš reāli pazemo, iebiedē un citādi grauj bērna dzīvi? Kāda ir atbildība, ja skolotāja dēļ bērnam riebums pret kādu mācību priekšmetu uz visu dzīvi? Katrā skolā ir kāds vardarbīgs un nelietīgs skolotājs, kurš tur gadiem bauda direktora labvēlību, jo ir piekukuļojies vai citādi. Ir jāveido nopietna sodu sistēma šiem varmākām un direktoriem, kas to pieļauj!

 46. Gluži manas domas, ka gudro bērnu vecāki paši var gudri audzināt un mācīt savus bērnus, tad nebūs bērnu tiesību pārkāpumu un “stulbo”skolotāju, kas maitā bērniņiem dzīvi.
  Arī mans bērns kādreiz pirms daudziem gadiem atnācis no skolas paziņoja, ka viņš var sūdzēties par visu, kas viņam nepatiks, jo viņam ir tiesības.
  Es pajautāju – kam sūdzēties?
  Pašvaldībā.
  Kas man par to būs/
  Uzliks sodu.
  Kādu sodu?
  Naudas sodu.
  Teicu, labi, varēsi sūdzēties, es samaksāšu, bet tad mums nebūs ko ēst.
  Atbilde nebija ilgi jāgaida.
  Kā var tik muļķīgi mācīt un tie vēl skaitās skolotāji?

  • Pstrādā par skolotāju un tad runā.. ja ir 30 bērnu ar gudrām mutitēm un tik pat gudrām cacu mammām… tas bieži ne tikai bērnu gribas ielikt kaktā bet mammu… pienākumu nekādu bērniem un vecākiem. Tad kad izaugs jums bērni pīpēs un dzers vai jums kāps uz galvad un neklausis un varbūt vēl iekaustīs un nemācēs strādāt un atrast darbu… tad atceraties ka tikai juus esat vainiga bet bus par vēlu un varesiet savus caciniekus pati uzturēt lidz navei!! Vai arii ja meita tad ši naudas dēļ apprecēs pretīgu vecu veci :Ddddd good luck

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Vai viņš nelika iedarbināt piekto pantu?

Piektdien, 15.jūnijā, svētku rīkotāji informēja par drošības pasākumiem gaidāmajos XXVI Vispārējos latviešu dziesmu un XVI Deju svētkos. Papildu finansējums kārtības un drošības uzturēšanai tiekot atvēlēts katros svētkos, un šogad tiem novirzīti 790 750 eiro. No kopējās dotācijas vislielākā daļa – 308 276 eiro – novirzīta Iekšlietu ministrijai.

Svētku laikā darbosies arī Operatīvās vadības grupa, kuras pienākums būs rīkotāja vārdā nodrošināt pasākumu nepārtrauktu un preventīvu drošības vadību un, ja nepieciešams, arī ārkārtas situācijas vadību. Svētku pasākumos iesaistīšot arī Nacionālos bruņotos spēkus, jo, pastāvot aizliegumam par dronu izmantošanu svētku koncertos, armijas speciālistiem atbilstoši likumam būs tiesības lidaparātus neitralizēt vai notriekt.

Vai šogad Jāņu svinēšanai nebūs par maz laika?
Draugiem Facebook Twitter Google+