×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
12. marts, 2015
Drukāt

Vai sabiedrība vēlētos redzēt teologu par Valsts prezidentu? (55)

Foto - Līga VasiļūnaFoto - Līga Vasiļūna

Varbūt vērts prezidenta amata kandidātu meklējumos paraudzīties plašāk, uzrunājot cilvēkus, kuri sen pierādījuši, ka spēj aizraut daudzus ar savu vārdu un morālo autoritāti, un vislielākā morālā autoritāte ir garīdzniekiem. Tā zvanos redakcijai teikuši atsevišķi “LA” lasītāji. Piemēram, izskanējis, ka Valsts prezidenta amata cienīgs kandidāts būtu mācītājs Juris Rubenis, kuru lasītāji atminas gan kā tautfrontieti, gan kā 18. novembra ekumeniskā dievkalpojuma sprediķa teicēju pirms vairākiem gadiem, gan “Labas gribas manifesta” iniciatoru. Mācītāju J. Rubeni minējuši arī daži respondenti gada sākumā publiskotajā SKDS aptaujā par vēlamo prezidenta amata kandidātu.

Novērtēts kā sabiedrisks darbinieks

Teologi nedrīkst aprobežoties ar akadēmiskām diskusijām, tiem jāiesaistās sabiedrības pārveidošanā – šādu aicinājumu nupat ir izteicis pāvests Francisks.

Juris Rubenis arvien ir mudinājis uz aktīvu pilsonisku pozīciju, aicinājis ikvienu uzdāvināt savai valstij vienu labāku, iecietīgāku, patiesāku, mīlošāku, gudrāku cilvēku. Sociālās saziņas tīklā tviterī viņš pērn 29. septembrī savus sekotājus mudināja: “Noteikti piedalies vēlēšanās! Nekur nav ideālu partiju. Cilvēka brieduma zīme ir māka izvēlēties. Tas, kas nicina demokrātiju, dabū diktatoru.”

Juris Rubenis ir Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks un Atzinības krusta lielvirsnieks. Viņam kā sabiedriskam darbiniekam ir piešķirta arī Draudzīgā aicinājuma medaļa, ar ko personas apbalvo Draudzīgā aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas kolektīvs – par latviskuma veicināšanu, par teicamiem darbiem tautas labā. Draudzīgā aicinājuma idejas atjaunošanas popularizētājs un šīs kustības kopējs ilgus gadus ir kādreizējais ģimnāzijas direktors Jānis Endele. Jautāju viņam, vai Latvijas sabiedrība, kuras viena daļa ir kristīga, bet otra – sekulāra jeb pasaulīga, būtu gatava redzēt teologu, pazīstamu arī kā sabiedrisku darbinieku un atzītu rakstnieku, kura filozofiskie darbi tulkoti daudzās valodās, kā valsts vadītāja amata kandidātu.

Jānis Endele atbildēja, ka viņš Rubeni personiski nepazīst, taču, reizēm klausoties mācītāja sprediķus svētdienas rītos Latvijas Radio, var novērtēt – Rubenis spēj izskaidrot tā, ka viņa pārdomas saprot ikviens. “Viņam ir neapšaubāma autoritāte kā cilvēkam ar augstām ētiskām un morālām vērtībām,” spriež J. Endele. Atceroties Tautas frontes kongresu, pensionētais pedagogs piemin, ka toreiz organizācijā bija dažādi spārni, toskait piesardzīgais, un domstarpību brīdī izdevās vienoties, pateicoties tieši Jurim Rubenim.

Deviņdesmitajos gados uz Torņakalna baznīcu daudzi gāja, lai klausītos mācītāja Jura Rubeņa svētrunās kā mūsu tautas garīgās atmodas vēstījumos.

Pievienot komentāru

Komentāri (55)

 1. baznīcas kopija Atbildēt

  Baznīcas tradīcijas ir novedušas pie kārtējā kara un galvenais neviens nejūtas vainīgs,bet gaida kārtējos upurus.Baznīcu es salīdzinu ar varmāku kurš pēķšņi iemīlējas un tad lai iegūtu pretmīlu, sola mīlestību mūžīgu,krīt uz ceļiem ,ja vajag tad pavārtās pie vinas kājām,lai tikai iegūtu savu,bet ja to ieguvis,tad varmāka paliek varmāka.Baznīcas kopija.

 2. Te komentē arī neofašistu gailēni ,kuri vēl nespēj nomierināties pēc lielā saieta pie Mildas. Turpina hitleriešus slavēt,saukt par latviešu brīvības cīnītājiem…….
  Pastaigājiet tepat,pa Biķernieku mežu, tur ir nacistu nošauto ēbreju masu kapi. Aizbrauciet uz Salaspili!
  Netrūka mūsu bauru ,kuri bija priecīgi vāciešiem pakalpot. Bauris, laikam, pirmo reizi kopš ilgajiem verdzības gadiem (vācu baroniem) jutās līdzvērtīgs untermenšiem.

 3. Noteikti -inē! Nav vairs viduslaiki,kad baznīca komandēja.

 4. Vai filmu”Segvārds Vientulis” redzējāt? Tur katoļu priesteris kļuva par partizānu vadītāju,tika apcietināts un nošauts! Nebūtu līdis politikā,būtu miris dabīgā nāvē.

 5. Ja Rubenis grib kļūt par prezidentu,tad lai 16 martā noved dievkalpojumu pie brīvības pieminekļa,lai mūsu vecīšiem nav jākāto baznīcas meklējot,jo bez viņu svētības jau nekāds karš nebūtu

  • Par prezidentu mācītāju Gunti Kalmi,kurš katru gadu 16.martā iet gājiena uz Brīvības pieminekli priekšgalā! Rubenis prot tikai skaisti rubināt…

 6. Naivis Kvadrātā Atbildēt

  Piermkāŗt šis un citi baznīcas kalpi ir mentāli liekuļi – būtībā parazīti uz tautas veselās miesas, personas, kas neko nedod latviešu tautai un valstij, tikai ņem un ņem! Bieži amorālas personas, kuriem piemīt visi netikumi un arīdzan ne miesaskāre, ne alkatība un žūpība nav tiem sveša. Un pat “latviskākie” no tiem ir 4 maija režīma kliķes pazemīgi kalpi, nevis taisnības cīnītāji un patiesības teicēji!

 7. Visiem godīgajiem Atbildēt

  Esi patriots un ej
  Parādot pelnīto godu kritušajiem kremlistu-okupantu kāvējiem!
  12.03.2015 00:41
  Visi godīgie cilvēki,kam riebjas 4.maija nodevēju gļēvums, aicinām doties gājienā 16.martā no Jāņa baznīcas uz Brīvības pieminekli!

  Naivis Kvadrātā
  11.03.2015 23:35
  Visiem jābūt Jāņa baznīcā plkst. 10.00 vai 11.00 pie tās, lai ar gajienu uz Brīvības pieminekli atdotu godu kritušajiem varoņiem cīņās pret nolādētajiem krievu okupantiem!

 8. Ivars Cišs ir karikatūrists,kuru arhibīskaps Vanags “draugu būšanas” kārtībā iecēlis par mācītāju.

 9. Juris Rubenis pameta mācītāja darbu Torņakalna baznīcā un tagad grābj naudu savā “relaksācijas centrā” Kurzemē “Elijas nams”,kur jāpierakstās pusgadu iepriekš un jāsamaksā liela summa.

 10. Pēc arhibīskapa Kārļa Gailīša mīklainās nāves Jurim Rubenim bija bailes kļūt par arhibīskapu,viņš atsauca savu kandidatūru. Vai viņam tika piedraudēts?

 11. garīgie norādījumi Atbildēt

  16 marts leģionāri saņems garīgo novēlējumu,tāpat kā agrāk karot,bet mērķis tāds strīdīgs.Upuri ka jau vienmēr lieli kristiešiem un georga lentītes nēsātāji arī savairojušis.Garīgos norādījumus gaidām,bet kurš to šļuru strēbs

 12. Tieši garīgi meklējumi un garīgi norādījumi mums ir vajadzīgi. Rubenis vai Vanags – izcilas kandidatūras. Žēl, ka kolēģis to uzdrošinās nosaukt par ielāpu.

 13. Tautai vajag gara spēku un kas viņus vieno .Garīgo spēku dod tikai mācīšanās skolās.100 gadus atpakaļ varēja mācītājs ko dot,bet tagad tikai mācīt grēkot.tMums patīk vēsture un kā pa māliem mīcīties ,jo tad var podus gāzt un mācītājs ar skubu grēku piedos.

 14. Pirms 18 gadiem vins mani laulaaja

 15. Mūsu miestā ir labs traktorists, tas arī varētu vadīt Latviju. Padomnieku (Vienotība) daudz.

 16. Reiz baznīckungi bija valstu galvas… Ne velti tos laikus sauca par tumsonības laikmetu. Paldies, nē. Katram sava vieta.

 17. Teologi ir atrauti no dzīves un dzīvo savā iedomātajā ilūziju pasaulē. Prezidentam ir jābūt ar skaidru prātu un šodienas realitātes redzējumu.

 18. Galvenais jau nav-teologs vai ģeologs!

 19. Varbūt, ja tev nebūs zagt, šis cilvēks spēs interpretēt kā ,tev nebūs veikt gudras mahinācijas likuma robēžās ,lai nodrošinātu sev un savējiem labu dzīvi kamēr pārējā tauta lai strāda par 300 eiro un izdarīs pastāvīgu spiedienu uz tiem 100 gudrajiem, bet kaut kā šaubos.

 20. Tas tik nāktu par sliktu, jo Latvija ir laicīga valsts un reliģiju dogmas tikai kaitētu.

 21. Justine, prefesionala muzike Atbildēt

  Es butu par!

 22. Šāds variants nav iespējams. Latvija ir sekulāra valsts. Reliģijai nav vietas politikā.

 23. BŪTU GAN LIKUŠI MIERU MĀCĪTĀJAM J.RUBENIM.Gana viņš ir darījis Latvijas labā,mierinot cilvēku satrauktos prātus ”kā avota ūdens malks”.90 gados pie viņa Torņkalna baznīcā vai visa Valdība un Saima aizņēma baznīcu ,ka draudzei nebija vietas.
  Ā,re če ,tepat blakus tik saskaņoti Bērziņa kungs ar Pīlēnu ,kas pēdējā laikā pa druskai tiek eksponēts. Ka tik ,kā zaķis netiks izvilkts no kautkurienes un visiem mutes būs vaļa!

 24. atliek tikai pasmaidīt! Atbildēt

  Jā, ko gan soroziti tikai nedarīs, lai nepieļautu Egīla Levita pārākumu. … Nenosmieties! 🙂

 25. Man kā reizi šāds variants liktos diezgan interesants! no iepriekš dzirdētiem variantiem Rubenis liekas viennozīmīgi labākais!

 26. Noteikti negribu. Rubenis, protams, ir labs cilvēks, taču šaubos, vai viņš gribēs būt bruņoto spēku virspavēlnieks, kāds pēc Satversmes ir Valsts prezidents.

 27. Nu nē, tikai ne melnsvārci.

 28. Kāpēc ne? Vien Dievs mums vēl var palīdzēt.

 29. Vienīgā pareizā Ļeņia doma – “религия это опиум для народа ” ! Neaizmirsīsim
  ,ka valsts ir atdalīta no reliģijas un atļausim visu konfesiju melnsvārčiem darboties tikai savās baznīcās un savos lūgšanu namos,nevis pat domāt par kandidēšanu uz valsts amatiem…XXI gadsimts taču!

 30. nav jēgas, jo latvietim labs nebūs neviens, izņemot viņu pašu.

 31. Rimstieties taču Atbildēt

  Par ko nabaga Latvijai šī sodība – invalīds/ierāvējs Bērziņš, kolchoznieks/truliķis Ulmanis, tagad jau skatās uz liekēdi/narcisu Rubeni. Šausmas.

  Tas ir murgs.

  • ļaunais sapnītis Atbildēt

   Tas tikai vēl trūka. Šito pļāpu melnā kleitā par prezidentu! Viņš taču neko dzīvē nav izdarījis izņemot samudžinātu ļerkstēšanu un pāris tizlu grāmateļu uzrakstīšanu.

  • Man ir kauns par to ,ka ir arī tik neaptesti cilvēki!

 32. Vai tad labāki ir Čigāne,Zaķis,Spolītis,Kalniete un Āboltiņa?

 33. Pietiktu jau ar to ka arī dzīves laikā kādreiz nebūtu jāstaiga ar nodurtam acim lai neredzētu valsts kancelē stāvot padomju okupantu sludinātajus- komunistus un komsorgus.Tomēr laikam neizdosies pacelt acis,jo uz kanceli taisas nākošie rindā stāvošie diplomētie okupantu sludinātaji.

Draugiem Facebook Twitter Google+