ASV prezidents Donalds Tramps (no kreisās) paziņojis, ka Stīvam Banonam, kurš savulaik bija viņa uzticamākais padomdevējs, neesot nekāda sakara ar viņu vai viņa prezidentūru.
ASV prezidents Donalds Tramps (no kreisās) paziņojis, ka Stīvam Banonam, kurš savulaik bija viņa uzticamākais padomdevējs, neesot nekāda sakara ar viņu vai viņa prezidentūru.
Foto – RUETERS/LETA

Kurš ir jukušais Baltajā namā? 1

ASV milzīgu kņadu izraisījuši izvilkumi no publicista Maikla Vulfa gaidāmās grāmatas “Fire and Fury: Inside the Trump White House” (“Uguns un niknums: Trampa Baltā nama iekšienē”), kurā, balstoties uz 200 sarunām ar prezidentu Trampu un Baltā nama darbiniekiem, viņa administrācija atainota ļoti nepievilcīgā gaismā. Trampa juristi jau veicot priekšdarbus, lai mēģinātu apturēt grāmatas iznākšanu.

Reklāma
Reklāma

Trampa juristi brīdina Banonu

Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Lasīt citas ziņas

Taču prezidenta Trampa lielāko sašutumu izraisījis viņa vēlēšanu kampaņas bijušā galvenā stratēģa Stīva Banona izteikums intervijā grāmatas autoram, ka Trampa ģimenes locekļu un kampaņas darbinieku tikšanās viesnīcā “Trump Tower” Ņujorkā ar Krievijas pārstāvjiem bijusi “nodevīga”. Tramps asi nosodījis Banonu, vienu no saviem tuvākajiem politiskajiem sabiedrotajiem, bijušo Baltā nama vecāko stratēģi, nodēvējot viņu par jukušu. Banons raksturojis kā nodevīgu un nepatriotisku prezidenta dēla Donalda Trampa jaunākā tikšanos ar krievu advokāti Natāliju Veseļnicku viesnīcā Ņujorkā priekšvēlēšanu kampaņas laikā 2016. gadā. Banons izsmējis prezidenta intelektu, kritizējis Baltā nama aparāta darbību un nievājoši vērtējis Donalda Trampa jaunākā un prezidenta znota Džareda Kušnera darbību valsts galvas oficiālo padomnieku statusā. Banons piebilda, ka tikšanās viesnīcā Ņujorkā notika bez juristu klātbūtnes, un, viņaprāt, “te būtu darbs FIB”. ASV Kongresā sākta izmeklēšana par prezidenta Trampa administrācijas darbinieku sakariem ar Krievijas pārstāvjiem. Neatkarīgu izmeklēšanu šajā lietā veic īpašais prokurors Roberts Millers, kurš jau izvirzījis apsūdzības vairākiem Baltā nama bijušajiem darbiniekiem. Banons uzskata, ka izmeklēšanā noteikti tiks atklāta naudas atmazgāšana un Trampa ģimenes locekļu darījumi ar banku “Deutsche Bank”. “Viņi saspiedīs Donu jaunāko (Trampa vecāko dēlu) kā olas čaumalu,” Banons teica intervijā Volfam. “Bet pagaidām viņi (aizdomās turētie) sēž pludmalē, cenšoties apturēt piektās kategorijas viesuļvētru.”

Tramps paziņojis, ka Banonam neesot nekāda sakara ar viņu vai viņa prezidentūru. “Kad viņš tika atlaists, viņš zaudēja ne tikai savu darbu, bet arī savu prātu,” runājot par Banonu, sacīja prezidents, kura bijušais sabiedrotais tagad kļuvis par viņa niknāko ienaidnieku. Tramps nodēvējis Banonu par “ierēdni, kuram bija ļoti maz sakara ar mūsu vēsturisko uzvaru” un “pašslavinošu politisku šarlatānu”, lai gan politiskie analītiķi uzskata, ka viņš bija centrālā figūra Trampa kampaņas īstenošanā. Trampa juristi vakar nosūtījuši Banonam vēstuli ar brīdinājumu, ka viņa izteikumi Volfa grāmatā pārkāpj vienošanos par konfidencialitāti, kad viņš tika pieņemts darbā prezidenta administrācijā, iesakot viņam gatavoties tiesas prāvai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Apšauba prezidenta psiholoģisko stabilitāti

ASV medijos publicētie Volfa grāmatas fragmenti liecina, ka Tramps pats nemaz nav ticējis, ka uzvarēs prezidenta vēlēšanās, bet uzskatījis, ka kandidēšana pavērs viņam jaunas iespējas. Grāmatā apgalvots, ka vēlēšanu naktī pērn Tramps izskatījies kā spoks un viņa sieva Melānija esot raudājusi no ciešanām, jo daļējie vēlēšanu rezultāti liecinājuši, ka Tramps varētu uzvarēt. Tramps joprojām esot bijis nikns oficiālajā amatā stāšanās dienā pērn 20. janvārī, jo daudzas slavenības atteikušās apmeklēt šo pasākumu. Grāmatā Tramps atainots kā slikti informēts, nesagatavots amata pienākumiem un nespējīgs pievērsties galvenajām problēmām. Laikraksts “The Washington Post” atgādina, ka vairāki ASV psiholoģijas profesori apšaubījuši prezidenta Trampa psiholoģisko stabilitāti. “Trampa princips ir nekad neatvainoties, un viņa prezidentūras sasniegumi nekad nevarēs atsvērt viņa destruktīvo bezkaunību,” atzīmē žurnāls “Foreign Policy”. ASV konservatīvie mediji Trampa strīdā ar Banonu nostājušies prezidenta pusē, secina izdevums “Politico”. Kāds Trampa biogrāfs salīdzinājis Banona pielīdzināšanu “ierindas klerkam” ar situāciju, kad Padomijas diktators Staļins centās izdzēst Leonu Trocki no Krievijas revolūcijas vēstures. “Apgalvojumam, ka Stīvam Banonam nav nekāda sakara sakara ar Trampa prezidentūru ir tas pats, kā apgalvot, ka jūs neesat bijis precējies ar savu bijušo sievu,” izteicies raidsabiedrības CBS raidījumu vadītājs Džons Dikersons, piebilstot, ka “šobrīd tā var būt taisnība, bet tas neizdzēš laulību.” Analītiķi atzīmē, ka Tramps prasa lojalitāti no visiem darbiniekiem, taču neuzskata, ka viņam pašam būtu jārīkojas līdzīgi.