Foto – LETA
Foto – LETA
Latvijas Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube

Kurš nāks Graubes vietā: NBS ir 8 augstākā līmeņa virsnieki 3

Nacionālo bruņoto spēku (NBS) aktīvajā dienestā šobrīd ir astoņi augstākā līmeņa virsnieki, kas varētu kandidēt uz NBS komandiera amatu, taču likumā nav skaidra aizlieguma uz šo amatu pretendēt arī vecākajiem virsniekiem.

Reklāma
Reklāma
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Kokteilis
Krišjāņa Kariņa sieva Anda publisko emocionālu vēsti vīra atbalstam: “Es apprecēju vienu no drosmīgākajiem, godīgākajiem, gudrākajiem un labestīgākajiem vīriešiem pasaulē” 435
Lasīt citas ziņas

Aizsardzības ministrijas (AM) Preses nodaļā aģentūrai LETA skaidroja, ka šobrīd Militārā dienesta likumā nav skaidri pateikts, kuras kategorijas virsnieki, proti, augstākie virsnieki vai vecākie virsnieki, ir tiesīgi kandidēt uz NBS komandiera amatu. AM gan nenoliedza, ka atbilstoši citu NATO dalībvalstu praksei bruņoto spēku komandiera amatā tiek apstiprināti augstākā līmeņa virsnieki.

Saeima 2006.gada 6.jūlijā par NBS komandieri iecēla Juri Maklakovu, kuram tikai dienu iepriekš toreizējā Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga piešķīra brigādes ģenerāļa pakāpi, jo pirms tam viņš bija pulkvedis. Maklakova priekštecis bija Gaidis Zeibots, kuram vēl pirms nokļūšanas NBS komandiera amatā bija kontradmirāļa pakāpe, bet vēlāk viņš jau saņēma viceadmirāļa pakāpi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijā augstākie virsnieki ir brigādes ģenerālis, ģenerālmajors, ģenerālleitnants, flotiles admirālis, kontradmirālis vai viceadmirālis. Maksimālais vecums militārajā dienestā augstākajiem virsniekiem ir 60 gadu. Tajā pašā laikā saskaņā ar likumu personu NBS komandiera amatā apstiprina uz četriem gadiem – tātad, piemēram, 59 gadus vecam kandidātam pārkāpjot 60 gadu slieksni, viņš amatu automātiski nezaudētu.

Šobrīd NBS aktīvajā dienestā ir astoņi augstākie virsnieki. Viens no viņiem ir ģenerālmajors, 1957.gadā dzimušais Juris Zeibārts, kurš tikai pirms pāris mēnešiem sāka pildīs militārā pārstāvja NATO un Eiropas Savienībā (ES) amata pienākumus Briselē. Zeibārtam nākamgad februārī apritēs 60 gadu.

60 gadu vecumu novembrī sasniegs arī Aizsardzības ministrijas izpildsekretārs militāro spēju attīstības jautājumos brigādes ģenerālis Juris Kiukucāns.

Baltijas Aizsardzības koledžas komandanta amatā šovasar stājās 46 gadus vecais ģenerālmajors Andis Dilāns. Tāpat šovasar Zemessardzes komandiera amatā stājās 47 gadus vecais brigādes ģenerālis Ainārs Ozoliņš. Savukārt Apvienotā štāba priekšnieka amatu kopš šīs vasaras ieņem 59 gadus vecais brigādes ģenerālis Leonīds Kalniņš.

NBS dienē vēl divi augstākie virsnieki – Jūras spēku flotiles komandieris flotiles admirālis Ingus Vizulis un šovasar brigādes ģenerāļa dienesta pakāpes zīmotnes saņēmušais Apvienotā štāba priekšnieka vietnieks Ivo Mogiļnijs. Lai arī iepriekšminēto sešu augstāko virsnieku vecums ir publiski pieejama informācija, Vizuļa un Mogiļnija dzimšanas gadu aģentūrai LETA neizdevās noskaidrot, tāds nav minēts arī bruņoto spēku tīmekļa vietnēs. Par Vizuli internetā vien atrodama informācija, ka dienestu Latvijas bruņotajos spēkos viņš sāka 1993.gadā, bet virsnieka izglītību viņš ieguvis Kaļiņingradas augstākajā jūras kara skolā, pēc kuras absolvēšanas 1987.gadā tika norīkots dienestam Klusā okeāna flotes sastāvā.

Reklāma
Reklāma

AM skaidroja, ka augstākie virsnieki paši izlemjot, vai viņu dzimšanas dati ir jāpublicē, turklāt šāda prakse esot arī citās NATO valstīs.

NBS dienē samērā daudz vecāko virsnieku – majori, pulkvežleitnanti, pulkveži, komandleitnanti, komandkapteiņi un jūras kapteiņi, no kuriem daļa ir gados jauni cilvēki. Viņu skaits netiek nosaukts, taču šie cilvēki ieņem ļoti svarīgus amatus NBS struktūrās, piemēram, Sauszemes spēku kājnieku brigādes komandieris ir pulkvedis Ilmārs Atis Lejiņš, bet Mācību vadības pavēlniecības komandieris un Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas rektors ir pulkvežleitnants Georgs Kerlins bet pulkvežleitnants Juris Ušackis ir Speciālo uzdevumu vienības komandieris.

Lai arī Graube vakar aģentūrai LETA skaidroja, ka amatu viņš atstās brīdī, kad tiks apstiprināts jaunais NBS komandieris, AM nekomentēja, vai nākamā gada sākumā kādam no vecākajiem virsniekiem aprit izdienas termiņš, lai saņemtu augstākā virsnieka uzplečus.

Jau ziņots, ka Nacionālās drošības padome (NDP) vakar pieņēma zināšanai Graubes iesniegumu Valsts prezidentam Raimondam Vējonim, kurā NBS komandieris lūdz viņu atvaļināt no amata pirms pilnvaru termiņa beigām. Graubes pilnvaru termiņš beidzas 2018.gadā.

NBS komandieris aģentūrai LETA sacīja, ka no dienesta atvaļināsies, lai “dotu iespēju attīstīties militārajai piramīdai”. Viņš arī publiski paziņojis, ka esot vienīgais vecākais NATO valstu komandieris.

NBS komandieri apstiprina amatā uz četriem gadiem un atbrīvo no amata Saeima pēc Valsts prezidenta priekšlikuma.

Graube ir pildījis NBS komandiera pienākumus no 1999.gada līdz 2003.gadam un no 2010.gada līdz 2014.gadam, kad pēc Valsts prezidenta priekšlikuma Saeima apstiprināja viņu amatā uz atkārtotu termiņu.