Dabā
Cope

Kurš noķers vairāk foreļu? 16


Kristiāns Godiņš treniņā.
Kristiāns Godiņš treniņā.
Foto – A. Livdāns

No senseniem laikiem cilvēkiem ir paticis rīkot dažādas sacensības, lai noskaidrotu veiklākos, spēcīgākos un, protams, arī veiksmīgākos. Priecē fakts, ka Latvijas makšķerēšanas sporta entuziasti kļuvuši par celmlaužiem, ieviešot jaunu makšķerēšanas sporta disciplīnu Latvijā. Par to uz sarunu aicināju kaislīgu makšķerēšanas sporta entuziastu, 2016. gada spiningošanā no laivām čempionu un jaunā sporta veida galveno iniciatoru un organizētāju Kristiānu Godiņu.

Kas jauns šogad mūs sagaida Latvijas makšķerēšanas sportā?

Kristiāns Godiņš: Jāatzīmē, ka 2017. gads Latvijas makšķerēšanas sportā sācies uz ļoti pozitīvas nots. Latvija ir izcīnījusi otro vietu pasaules mērogā komandu un trešo – individuālajā vērtējumā (A.Vārna) zemledus makšķerēšanas sportā. 2017. gads būs nozīmīgs arī ar to, ka pirmo reizi vēsturē notiks Latvijas čempionāts foreļu spiningošanā dīķos. Tas ir jaunums arī Eiropas mērogā, jo varam lepoties ar to, ka vieni no pirmajiem organizēsim nacionālo čempionātu šajā disciplīnā.

Ko šī jaunā disciplīna nozīmē? Kas jāzina tam, kurš vēlas ar to nodarboties?

Foreļu spiningošana dīķos sacensību formātā ir samērā jauna disciplīna Latvijā, bet ne pasaulē. Japānā tai ir ilgas un pamatīgas tradīcijas. Notiek daudz sacensību ar lielu dalībnieku skaitu. Turklāt tas nav tikai sporta veids, bet arī iespēja aktīvai laika pavadīšanai visai ģimenei. Japānā jau sen ražo speciāli šim virzienam pielāgotus mānekļus un inventāru.

Jā, arī šim veidam ir ļoti daudz nianšu. Sacensības notiek dueļu formātā, kad sportisti tiek izlozēti pa sektoriem un katrā periodā sacenšas ar citu sportistu. Izmantot atļauts mānekļus, kas ir aprīkoti ar bezatskabargu vienžubura āķiem. Dīķu foreļu spiningošanas mānekļu klasika ir foreļu šūpiņi un vobleri, bet Eiropā ierasts izmantot arī silikona mānekļus.

Kādi būs spēles noteikumi?

Sacensības tiks organizētas dueļu formātā, katru dienu pa 10 periodiem, katrs ilgs 20 minūtes. Pēc katras dienas tiks saskaitīti punkti un sadalītas vietas. Pēc katra posma tiks apbalvoti labākie, bet rudenī pēc otrā posma tiks noteikts pirmais Latvijas čempions foreļu spiningošanā dīķos.

Sacensībās tiks atļauts izmantot mākslīgos mānekļus, kas aprīkoti ar vienžubura bezatskabargu āķiem. Zivju uztveršanai var tikt izmantoti tikai silikona vai gumijas tīkliņi. Sacensības notiek pēc principa: noķer – atlaid. Zivs tiek ieskaitīta, ja tā ne tikai tiek noķerta, bet arī pareizi atbrīvota no āķa un atlaista. Nedrīkst zivi pielikt pie zemes, saspiest vai kā citādi nodarīt bojājumus.

Cik sportistu var piedalīties, kur pieteikties, kur var iepazīties ar sacensību norises kārtību?

Čempionāta dalībnieku skaits ir ierobežots līdz 80 sportistiem. Šobrīd aktīvi norit reģistrācija un saņemam pieteikumus gan no Latvijas, gan Krievijas sportistiem. Sola būt arī no Lietuvas un, iespējams, arī no Ukrainas. Aicinu pieteikšanos neatlikt uz pēdējo brīdi. Visa informācija par kārtību ir atrodama Latvijas Makšķerēšanas sporta federācijas “Facebook” lapā. Ja ir kādi jautājumi, droši var sazināties arī ar mani.

Kur meklēt padomu un informāciju tiem, kuriem nav iepriekšējas pieredzes?

Sportistu sabiedrība īstenībā nemaz nav tik noslēgta. Daudzi neliegs padomu un palīdzību. Vajag tik sazināties un jautāt. Aicinu sekot līdzi FB lapā “Area trout fishing in Latvia”, tur tiek ievietota aktuālākā informācija.

Trīs svētdienas pēc kārtas tika rīkotas interesentu lokā treniņu sacensības, un visās piedalījās arī tādi, kuriem nebija iepriekšējas pieredzes. Bija interesanti. Pēc sacensībām jebkurš varēja uzdot jautājumus un noskaidrot nianses. “Neste Fishing Team”, kuras ietvaros šogad startēšu dīķu foreļu sacensībās, esam četri sportisti ar dažādu sacensību pieredzi. Gan es, gan 
A. Livdāns aktīvi dalāmies ar mūsu zināšanām.

Šis gads solās būt spraigs gan ar vietēja, gan starptautiska mēroga sacensībām. Aicinu sekot līdzi un uzdrīkstēties!

Latvijas čempionāts foreļu spiningošanā

Voldemāra dīķos, Tomes pagastā, Ķeguma novadā.

* Pirmais posms noritēs 22. un 23. aprīlī.

* Otrais posms 9. un 10. septembrī.

LA.lv