Foto – REUTERS/LETA

Kurš pie pogām – Tramps vai Klinotne? ASV noteiktā procedūra kodoluzbrukuma vadīšanai 9

Tiek iesaistīti militārie un civilie padomdevēji

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirms militāras darbības uzsākšanas prezidents sarīko konferenci ar militārajiem un civilajiem padomdevējiem Vašingtonā un visā pasaulē.

[Konsultācijas var ilgt tikai pusminūti]

Konsultācijas var turpināties tik ilgi, cik to vēlas prezidents, taču tad, ja ienaidnieka raķetes tuvojas ASV un prezidentam ir jādod rīkojums par pretuzbrukumu, konsultāciju ilgums var būt tikai 30 sekundes. Tik īss laika sprīdis var palielināt risku, ka pretuzbrukums var sākties sasteigti, ja brīdinājums par uzbrukumu izrādās nepamatots.

Prezidents lemj par labu uzbrukumam

Vairāki padomdevēji var mēģināt atrunāt prezidentu spert šādu soli vai atkāpties, lai protestētu, taču galu galā Pentagonam ir jāpakļaujas armijas virspavēlnieka rīkojumam.

Rīkojums tiek apstiprināts

Augsta ranga Pentagona militārpersonai ir formāli jāapstiprina, ka persona, kas devusi rīkojumu par kodoluzbrukumu, patiešām ir prezidents. Militārpersona nolasa kodu, kas parasti sastāv no divām fonētiskajām rakstzīmēm no militārā alfabēta. Tad prezidents paņem lamināta karti, ko viņš vai militārais palīgs nēsā līdzi visu laiku, un sniedz pareizo atbildi uz kodu.

Rīkojums tiek sagatavots

Nacionālais militārais komandcentrs sagatavo rīkojuma uzsākšanu – paziņojumu, kurā ietverts izvēlētais kara plāns, laiks, kad sāksies uzbrukums, autentifikācijas kodi un kodi, kas nepieciešami, lai atslēgtu raķetes pirms no palaišanas. Tas tiek nosūtīts visiem pasaules militārajiem komandcentriem un komandām, kas palaidīs raķetes.

[Rīkojums tiek saņemts pāris sekunžu laikā]

Starpkontinentālo ballistisko raķešu un zemūdeņu komandas paziņojumu saņem pāris sekundes pēc tā pārraidīšanas. Kopš sākotnējām konsultācijām ir pagājušas tikai dažas minūtes.

Kodolieroču palaišanas komandas pārņem vadību

Reklāma
Reklāma

Pēc rīkojuma par kodolieroču palaišanu saņemšanas komandas atver aizzīmogotos autentifikācijas sistēmas (SAS) kodus, kurus sagatavojusi Nacionālā drošības aģentūra un kuri ir izplatīti visai militāristu kodolenerģijas komandķēdei. Viņi salīdzina SAS kodus, kas minēti palaišanas rīkojumā, ar tiem, kas atrodas viņu seifos.

Ja raķetes palaiž no zemūdenes:

Kapteinis, izpildvirsnieks un divi citi virsnieki apstiprina pavēles saņemšanu. Palaišanas ziņojumā ir šifra atslēga zemūdenes seifam ar uguns palaišanas kontroli, kas vajadzīga, raķešu palaišanai. Raķetes ir gatavas palaišanai aptuveni 15 minūtes pēc pavēles saņemšanas.

Ja raķetes palaiž no zemes:

Piecas palaišanas komandas pazemes centros kontrolē kopumā 50 raķetes. Katrā komandā ir divi virsnieki. Atsevišķās komandas atrodas jūdzēm tālu viena no otras. Katra no tām saņem komandas, atver seifus un salīdzina savus kodus ar tiem, kas saņemti no komandcentra. Ja tās sakrīt, komandas ievada ziņojuma karadarbības plāna numuru palaišanas datoros, lai pavērstu raķetes no mierlaika mērķiem okeānā uz jaunajiem mērķiem. Izmantojot papildu kodus ziņojumā, komandas ievada vēl vairākus kodus, kas atslēdz raķetes, pirms aktivizē palaišanas atslēgas, kas iegūtas no seifa. Paredzētajā palaišanas laikā visas piecas komandas pagriež savas atslēgas vienlaicīgi, nosūtot piecas “balsis” raķetēm.

Dumpis ir maz ticams

Ir nepieciešamas tikai divas “balsis”, lai palaistu raķetes. Tādējādi pat tad, ja trīs starpkontinentālo ballistisko raķešu komandas, no kurām katrā ir divas militārpersonas, atsakās pildīt rīkojumu, tas neapturēs raķešu palaišanu.

Raķetes tiek palaistas

Aptuveni tikai piecas minūtes pēc prezidenta lēmuma starpkontinentālās ballistiskās raķetes tiek palaistas no to tvertnēm un aptuveni pēc 15 minūtēm tiek izšautas raķetes no zemūdenēm. Pēc izšaušanas raķetes un to kodolgalviņas nevar atsaukt atpakaļ.