×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
13. novembris, 2015
Drukāt

Māris Antonevičs: Žēl, ka nav iespējas “Air Baltic” lietā iesaistītos pieslēgt melu detektoram (10)

Foto - LETAFoto - LETA

“Air Baltic” investora lietā ir daudz neskaidrību, kas pēc pagājušās nedēļas otrdienas un trešdienas notikumiem drīzāk pieaugušas, nevis mazinājušās. To nav mainījusi arī iesaistīto personu uzstāšanās dažādos formātos – paziņojumos, preses konferencēs, intervijās. Tajās netrūkst savstarpējo apvainojumu, tajā pašā laikā nepamet sajūta, ka ir vēl kādas intereses, kas pagaidām paliek ēnā. Žēl, ka nav iespējas iesaistītās personas (bijušo satiksmes ministru Anriju Matīsu, “Air Baltic” vadītāju Martinu Gausu, investoru Ralfu Dīteru Montāgu-Girmesu, “Prudentia” pārstāvjus u. c.) uzstāšanās laikā pieslēgt melu detektoram. Lai gan dzirdēts, ka arī to varot apmānīt.

Viena interese gan nav noslēpjama – tā ir “Prudentia” vēlme iegūt savu honorāru jeb komisijas maksu no darījuma summas. Presē līdz šim figurējis skaitlis – 1,4 miljoni eiro. “Prudentia” konkrētus skaitļus nesauc, taču savas pretenzijas piesaka visai kategoriski. “Par komisijas maksām jautājumu nekomentēšu, tas ir konfidenciāli, taču mums ir līgums, un tas ir mūsu investors. Tur šaubu nav, un mēs esam lielu darbu ieguldījuši, lai nonāktu tur, kur esam nonākuši,” nupat paziņojis uzņēmuma vadītājs Kārlis Krastiņš. Protams, varētu diskutēt par darba kvalitāti, ja jau piedāvātais Montāgs-Girmess ir vienīgais variants, bet viņam līdzi velkas diezgan ievērojama šaubu aste, un netiek izslēgti pat riski Latvijas drošībai. Pārdevējs preci slavē, pircējs tausta un izsaka šaubas.

Bet nu būtiskākais – gan A. Matīss, gan valdības vadītāja Laimdota Straujuma apgalvo, ka nekāda komisijas maksa nepienākas, jo – uzmanību! – “Prudentia” nemaz neesot atradusi investoru. Patiesībā ar viņu kontaktējies “Air Baltic” šefs Gauss, kurš Montāgu-Girmesu pazīstot vēl no laikiem, kad vadījis nu jau bankrotējušo ungāru aviosabiedrību “Malev”. Abus, starp citu, saistīja “Malev” plāni iegādāties Krievijas lidmašīnas “Sukhoi Superjet 100”, un tagad tiek izteiktas aizdomas, ka līdzīgs darījums varētu būt iecerēts arī “Air Baltic”. Bet par ko tad komisijas maksa?

Varbūt būtu vērts atgādināt kādu citu slavenu starpniecības shēmu, kas Latvijas jaunāko laiku vēsturē pazīstama kā “Latv­energo” trīs miljonu lieta. 1994. gadā starp “Banku Baltija” un Finanšu norēķinu centru tika noslēgts līgums par desmit miljonu latu kredīta piešķiršanu, ko galvoja valsts uzņēmums “Latvenergo”. Drīz vien banka bankrotēja, un arī kredīta ņēmējs kļuva maksātnespējīgs, tāpēc bankas likvidators naudu mēģināja piedzīt no galvotāja. Te lietā iesaistījās noslēpumains starpnieks – Lihtenšteinas pastkastītes firma “International Finance Company Establishment”, kas it kā palīdzēja piedzīt kredītu un par šo pakalpojumu saņēma iespaidīgu komisijas naudu – trīs miljonus latu. Kad shēma nāca gaismā, tā izpelnījās plašu publicitāti un politisku reakciju. Saeimā pat tika nodibināta izmeklēšanas komisija, lai noskaidrotu, kas stāv aiz Lih­tenšteinas “ofšora” un kurš organizējis afēru (kā nereti mēdza ironizēt žurnālisti – tie ir “mūsu pašu bāleliņi”, bet kāds vēl zīmīgi piemetināja – “ar oranžiem koferīšiem”). Patiesība tā arī netika noskaidrota, par spīti tam, ka izmeklēšanas komisijas vadītājs Andrejs Panteļējevs (tolaik “Latvijas ceļa”, bet žobrīd Zaļo un zemnieku savienības biedrs) bija solījis apēst cepuri, ja neizdosies atrast vainīgos.

Nevelkot tiešas paralēles, gribas jautāt – kurš šoreiz ēdīs cepuri?

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. ja pats Valsts Kases priekšnieks ir airBaltik padomē un itkā aizstāv valsts intereses.

 2. Politiķiem mēlu detektoru slēgt nedrīkst pēc lietošanas pamācības – sadegs no pārslodzes.

 3. Nez vai tas melu detektors izturetu straujumas melus.

 4. Visvairāk melo Omīte, jo viņai liek to darīt. Tāpēc viņas runāšana ir tik nesakarīga un pretrunīga. Par airBaltic investora apstiprināšanu, par 80 milj. investēšanu un par Anrija padzīšanu lika paziņot ar Prudentia saistītie cilvēki (Jānis, Ģirts un Martins). Bet Omīte tak nevarēja teikt taisnību par minētajām personām! Meloja acis nemirkšķinot.

 5. Viasapkārt viena cūku kūts.kaut gan tās ir godīgākas.Gauss kad nāca pie varas taču bija tas labākais variants airbaltik vadītāja krēslā.Bija jāmaksā baigā alga jo lūk tādi kadri apkārt nemētājas.,Kas tad nu notika/ lai nu atbild ar savām kabatām tās tantes un onkuļi kuri toreiz to pieļava.,=Absurds vēlgrūst miljonus iekšā redzot ka nekas labāks nebūs.Vai liepājas metalurgs nav tas pats.Arī tur pazaudējām miljonus un n eviens par to neatbild.Bagāta valsts zog kruglosutočnij un vēl elpojam.Uz priekšu valdība.

 6. Kāds airBaltic ????- airBaltic ir tikai dūmu aizsegs, lai fonā varētu “sakārtot” citus transporta nozares jautājumus un partijas savstarpēji pārgrupētu resursus

 7. Nez kā visi ir aizmirsuši, ka tajā “air Baltic” jau 2011. gadā tika iegāzts 110 miljonu. Tagad gāzīs vēl 80 miljonus. Kāda velna pēc mums tas “air Baltic” ir vajadzīgs???? Nav kur naudu likt? Medicīnā, izglītībā un aizsardzībā ir līdzekļu pārpalikums? Visādas prudentijas algojam, investorus meklējam, komisijas un padomes smērē papīrus, deldē krēslus un visas tās rosības sausais atlikums ir no valsts kases “pareizo cilvēku” kabatās aizplūduši miljoni.
  Domāju, ka kādreiz nākotnē par šo absurdo, debilo valsts pārvaldi tiks sarakstītas humoreskas, kuras cilvēki lasot, smiesies vēderu turēdami. Mums, kas dzīvojam šajā laikā gan smiekli nenāk.

 8. Jāsauc vīri ādas mēteļos. tiem pat faraonu mūmijas atzinās… Ja nopietnāk – nekur tālu no tantes jau nav, katru rītu sveicinās…Jā un Panteļējevs to cepuri neapēda, kā solījis – neies jau partijas draugam raut no galvas…

 9. Pantaļeikins jau plātīzeris no sākta gala.
  A melu detektora rādījumus ņem vērā ja ir vēlme lietu atmudžināt.
  Tā kā, Māri, neceri !

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. VID vadītāja krēslam ies apkārt ar līkumu?

Pēc tam, kad konkursa uzvarētājs Māris Skujiņš atteicās ieņemt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora amatu, tika paziņots, ka VID vadītājs atkal tiks meklēts jaunā konkursā. Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis intervijā “LA” izteicies, ka “būs liels izaicinājums noorganizēt jaunu konkursu”, “būs jāpieliek milzīgas pūles, lai pārliecinātu cilvēkus piedalīties konkursā,” un “ja neatradīsies pietiekami kvalificēti, godīgi cilvēki, situācija būs neapskaužama”.

Vai šogad Jāņu svinēšanai nebūs par maz laika?
Draugiem Facebook Twitter Google+