Viedokļi
Feļetoni

Egils Līcītis: Saskaņieši nodedzina vecos tiltus13

Foto – Ieva Leiniša/LETA

“Saskaņas” ārkārtējās, galvu reibinošās pārvērtības ar eiropeizēšanos un sociāldemokratizēšanos ir gandrīz tikpat šausminošs triks, kā kad cirkū iluzionists kastē pārzāģē uz pusēm asistenti sievieti. Mūsu acu priekšā notiek pasaulē nepiedzīvots eksperiments, kad viens politiskais spēks atstāj pagātnē cietā kursa darbību tumšā prokremliskā pazemē un paceļas pretī gaišai nākotnei kā darbaļaužu aizstāvji pret bagātniekiem, kas izsūc tautas asinis. Partijas augšgals jau dez-inficēts pret kaitīgām promaskaviskām idejām. Tagad pārmaiņu procesā jāiesaista grūti pāraudzināmās masas, lejasgals, kam jāaptver, ka pēc dueta ar “Vienoto Krieviju” saskaņieši iestājušies Eiropas vienotā sociālistu orķestrī. Cilvēkiem jādod mācīties to labāko no Eiropas vērtībām un pieņemtās kārtības. Partijā kā daudzgalvu organismā ne visi vienā rāvienā aptvers, cik tas ir kruti – būt par sociķi. Kādam Vasjam galvai varbūt ir čuguna oderējums. Bēdu plosītam, viņam grūti novirzīties no kursa, bet Stjopa pazīstams ar antisociālu uzvedību un nemaz negrib momentāni pārtapt par jevropieti. Viņiem pacietīgi jāizskaidro, ka jāaizber sliedes, kuras, uz diviem ceļiem rāpodami, saskaņieši bija ievilkuši līdz Maskavai. Ka biedru radiouztvērēji un televīzijas stacijas jāpārskaņo uz cita informēšanās viļņa. Jānodod makulatūrā lūgšanu grāmatas “Slava PSRS” un “Putins – mūsu laime”. Turpmāk mēs no viņiem neņemsim pat sāli! – esot teicis priekšsēdētājs Nils Ušakovs pēc sakaru saraušanas ar kremliniem. Krievijas Tautu draudzības ordeņa kavalieris Jānis Urbanovičs no savas puses nopūties – “gana labi ir Kriev-zemes kāposti, bet priekš manis tie vārīti nebūs”. Maskava ar savu agresīvas noslieces ārpolitiku aizdevusi pamatīgas dusmas vietējiem latvijiešiem, un acīmredzot tuvākā ievērojamākā Eiropas sociālistu forumā Latvijas delegācija virzīs jautājumu par papildu sankciju uzlikšanu, aizliegumu ievest Astrahaņas arbūzus.

Atbilstoši maija plēnuma uzstādījumiem sagatavots mobilizējošo pasākumu plāns, elementārskolā apgūstot progresīvās vērtības. Kas ir kreisai internacionālei piederīgais? Tas ir jauna cilvēka tips, kas radies garā attīstības ceļā no neandertālieša līdz ES sociālistam. Saskaņiešiem jaunajā maršrutējumā nāksies evolucionēt paātrinātā tempā, ielāgojot, ka Eiropā nekad nelieto vārdus, kas sākas ar burtu h. Jāatzīst iepriekšējās kļūdas, ka pat partijas idejiskie tēvi gājuši maldu ceļos, uzstādami uz kooperēšanos ar Krieviju un nievādami Briseles manieres un slengu. Turpmāk tie saskaņieši, kuri kūdīs uz šķeltniecību un novērsīsies no propagandētā kreisuma, tiks atzīti par vājprātīgiem. Šķēlējus nesaudzīgi apkaros un izslēgs no sociāldemokrātu rindām, tāpat kā Ušakovs jau pavēlējis izsviest ārā Strasbūras zostēviņu Mamikinu.

Ierindas biedri drīz jutīs, kā uzlabojas dzīve zem strādnieku šķiras aizstāvju karogiem. Rīgā uz “Saskaņas” sarīkojumiem ierodas autoritatīvi līderi, redzami kreiso kustības darbinieki – Čehijas karalis, Zviedrijas premjerministrs, Albānijas pašā, Monako “Kreisās frontes” priekšsēdētājs un Elviss Preslijs. Varufakis no Grieķijas personīgi draugam Nilam, apsveicot pārmaiņas, atsūtījis pudeli “Metaxa”. Tikai kādas šausmīgas kļūdas un pārskatīšanas dēļ Ušakovu pāris netika uzaicināts uz karaliskajām kāzām Vindzoru namā. Nav noliedzams, ka “Saskaņas” prinča Nila Vaļerjeviča starptautiskā nozīme pieaug, un arī pārējie biedri, Baraņņiks un citi, iejutīsies Eiropas sociālistu ģimenē kā mājās.

Patīkamas pārmaiņas jau pamanāmas partijas ofisā. Pelnus tagad nokrata pelnutraukos, nevis iztukšītās šprotu kārbās. Telpu rotā LSDSP dibinātāja Dāvida Bundžas ģipša statuete, bet Putina portrejai kāds nedarbnieks piezīmējis ūsas. “Saskaņas” eiropeiskā orientācija un proklamētais uzdevums saraut važas un ķēdes, kuras žņaudz proletariātu, tiks novērtēts iekšpolitiskās aprindās. Vadītāji izmantos katru balkonu, kur pakāpties un teikt kvēlas runas ar jaunajiem uzstādījumiem.

Redz, Ušakova kļuva taisni vai žēl. Neko viņš nevarēja izdarīt labējiem pa prātam, turpretī tagad kopā ar Vjač. Dombrovski pirmais tiks ielūgts valdības veidošanas sarunās.

Ja sociāldemokrātija tomēr cieš sakāvi un negūst plaša vēlētāju loka atzinību? Ilggadējie līdzgaitnieki uztraukušies – kādu vēl jaunuzņēmumu, boiskautus vai natūristus Nils sadomās maskarādē dibināt.

LA.lv