×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
9. aprīlis, 2015
Drukāt

Mazās un vidējās saimniecības “spiedīs” kooperēties kopējai izaugsmei (7)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Autores: Indra Lazdiņa, Dace Skreija/”Lursoft”

Latvijas reģioniem ir atšķirīgas iezīmes gan pēc ekonomiskajiem rādītājiem, gan galvenajiem attīstības virzieniem lauksaimniecībā un ar to saistītajās nozarēs, liecina “Latvijas Avīzes” un “Lursoft” pētījums. Uzņēmumi pielāgojas tam, ko dotajā brīdī attiecīgā reģionā ir izdevīgāk attīstīt, kādam reģionam tas izdodas labāk, kādam tas prasa ilgāku laiku. Izšķirošais virzītājspēks konkrētā segmenta attīstībai un veiksmei tomēr ir un paliek cilvēciskais faktors, kāda personība nostājas konkrētā projekta priekšgalā, atzīst Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe. Pirms vairākiem gadiem Latvija nebija graudu eksportētājvalsts, šobrīd Latvija ir viena no lielākajām Eiropas Savienības graudu eksportētājām. Tika uzskatīts, ka no Baltijā audzētiem kviešiem nevar izcept kvalitatīvu baltmaizi. Šobrīd viss ir mainījies, attīstās tehnoloģijas, zināšanas un mēs cepam kvalitatīvu baltmaizi. Baltijas lauksaimniekiem ir lielas iespējas un potenciāls arī klimata izmaiņu, vēl neapgūto lauksaimniecības zemju dēļ. Mums ir iespējas palielināt piena izslaukumus, kāpināt produktivitāti no lauksaimniecībā izmantojamā hektāra, attīstīt bioloģisko lauksaimniecību. Tomēr “Latvijas Avīzes” aptaujātie eksperti ir vienisprātis, ka Latvijas lauksaimniecībai nav izaugsmes bez kooperācijas.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

  1. Mākslīgi no augšas uzspiesta kooperācija neko nedos. Vispirms ir jārada ražošanai labvēlīga nodokļu politika un tad zemnieki paši sapratīs kādā mērā jāsadarbojas. Vienmēr lauksaimniecībā ir bijis diferencēts zemes nodoklis un viss. Vēl diferencēts patēriņa nodoklis un individuāls saimniecību attīstības atbalsts vienoto platību maksājumu vietā, lūk kur ir mūsu lauku attīstības vienīgā iespēja.

  2. Kamēr mazumtirdzniecībā būs lielveikalu monopols, mazie arī kooperējoties nespēs attapties. Ir jādomā arī par mazo veikalu atjaunošanu vienkāršojot grāmatvedību un pieņemot likumu ar kuru tiek noteikts nodoklis no tirdzniecības platības un viss.

  3. Bija vajadzīgi turpat 25 gadi, bija laukus piespiedu kārtā jāpamet desmitiem tūkstošu cilvēku, lai ZM BEIDZOT PIELEKTU, ka laukos nevar būt tikai lielražošana, bet jābūt dažāda lieluma saimniecībām, lai lauki būtu apdzīvoti un tur notiktu ražošana. Ka mazajiem jākooperējās, kā to jau 20 gadus atpakaļ teica ES eksperti, ka jāattīsta bioloģiskā ražošana, kas Latvijai ir priekšrocība. Ne kalvīši, ne slakteri, ne gudrinieki no ekonomikas institūta Miglava izskatā, ne ZM augstākie ierēdņi nevienā neklausījās! Kad nu esam pie sasistas siles, kad lauki pustukši, tagad jā – mums tagad vajag arī mazas saimniecības, mums vajag kooperāciju, kā citur Eiropā! Vai tiešām par lauku izputināšanu nav neviena vainīgā, bet lauku politikas bīdītāji no ZM joprojām demagoģiski deklarēs:”Mēs ražošanā nejaucamies!”

  4. Kaarteejie meli ,kaadam atkal savajadzeejaas neveiksmiigaako lauksaimnieku zemi .

  5. Izsuutija pusi Lauciniekus uz aarzemeem , pataisija vienu kropli par iipashnieku ,tagad veel koopereeties spiezj ,kaut tie izdzimtenji apspraagtu savos taukos .

    • Nu protams, vainīgi ir visi pārējie, tikai ne paši dižie saimniekotāji. Latvijā ir daudzas sīksaimniecības, kurās graudu raža ir mazāka par tonnu no hektāra….kalvītis vainīgs, ka daudziem pajoliņiem Latvijas laukos rokas aug no nepareizās vietas? Un visas tās divu govju “saimniecības”, come-on, hobijs ir hobijs, un bizness ir bizness – piecas govis NAV bizness.

Draugiem Facebook Twitter Google+