Pasaulē
Baltija

Kuršu kāpās izvietos rakstnieka Žana Pola Sartra bronzas skulptūru0


Lietuva, Kuršu kāpa Nidā.
Lietuva, Kuršu kāpa Nidā.
Foto – LETA/BNS

Lietuvas Kuršu kāpās šogad tiks iemūžināta franču filozofa un rakstnieka Žana Pola Sartra un Pirmā pasaules kara franču karagūstekņu piemiņa, ziņu aģentūrai BNS pastāstījis Neringas pašvaldības mērs Darjus Jasaitis, kas šonedēļ ticies ar Francijas vēstnieku Lietuvā Filipu Žanto.

Sartra viesošanās Nidā 1965.gadā iegājusi vēsturē, pateicoties pasaulē pazīstamajai Lietuvas fotomākslas klasiķa Antana Sutkus fotogrāfijai, kurā filozofs, saliecies pret vēju, soļo pāri baltu smilšu kāpai.

Par Sartra apciemojumu atgādinās pēc šīs fotogrāfijas motīviem veidota bronzas skulptūra Pārnidas kāpā. Līdzīga skulptūra šobrīd atrodas Francijas nacionālās bibliotēkas pagalmā Parīzē.

“Faktiski tā būs slavenās fotogrāfijas kopija. Sartrs patiesi līdzināsies Sartram,” stāstījis Jasaitis. Lai skulptūra iekļautos kāpu ainavā, tā netiks novietota uz postamenta – Sartra zābaki grims smiltīs. Skulptūras atklāšanas datums vēl nav zināms.

Turpat netālu, ieplakā starp Pārnidas kāpu un Planieristu kāpu, paredzēts novietot simbolisku soliņu ar uzrakstu, kas aicinās pieminēt franču karagūstekņus, kuri Pirmā pasaules kara laikā aptuveni šai vietā turēti smagos apstākļos.

Saistītie raksti

Vēsturnieku rīcībā nav daudz informācijas par šo nometni, un tā laika dokumenti vismaz Lietuvā nav atrasti. Dažos avotos atrodamas skopas norādes, ka jau pēc 1870.-1871.gada Francijas-Prūsijas kara vācieši netālu no Nidas ierīkojuši lielu franču karagūstekņu nometni, atmaksājot par to, ka franči sagūstītos vāciešus sūtījuši uz Ziemeļāfriku un likuši smagi strādāt necilvēcīgos apstākļos.

Deviņpadsmitā gadsimta beigās apstākļi Nidas smiltājos stipri vien varēja atgādināt tuksnesi, bet precīza nometnes atrašanās vieta nav zināma. Francijas vēstniecība par šo jautājumu sāka interesēties jau pirms trim gadiem, un jūnijā Lietuvā gatavojas ierasties franču zinātnieki, lai veiktu šai apkaimē izpētes darbus.

Piemiņas soliņu iecerēts atklāt septembrī.

LA.lv