×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
9. maijs, 2012
Drukāt

Kurta Fridrihsona simtgadei veltīta izstāde


Izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” piektdien, 11. maijā, tiks atklāta un līdz 5. augustam būs apskatāma izcilā mākslinieka Kurta Fridrihsona simtgadei veltītā izstāde “Fridrihsons par Fridrihsonu”. 


 

Izstādes veidotāji uzsver, ka nosaukums ir atslēga uz tās koncepciju – inscenējumu, kurā mākslinieks modelē savu dzīves un mākslas krustpunktu un kontrapunkta vietas. Par izstādes centru izmantotas K. Fridrihsona veidotās scenogrāfijas Pētera Pētersona laikā Dailes teātrī 20. gadsimta sešdesmito gadu beigās un septiņdesmito sākumā notikušajiem iestudējumiem, to vidū skandalozajam un laikmetu apsteidzošajam F. Dostojevska “Idiota” skatuves lasījumam.

K. Fridrihsons dziļi respektēja nejaušību, detaļu nozīmību, sakritības, mazo mirkļu mūžību, kas regulējušas gan viņa dzīvi, gan plaši izmantotas viņa mākslā. Arī tālab nošķīrums māksla/dzīve viņa mūžā nebija izteikts, ja vien ar dzīvi saprotam visu krāsu paleti un emociju apvārsni. Ekspozīcija apspēlē arī šo principu. Respektējot māksliniekam un teatrālismam būtiskos grieķus, izstāde veidota kā labirinta fragments, kurā kā jau fragmentā pazust ir neiespējami. Gluži otrādi – pat secība, kādā skatītājs seko K. Fridrihsona izvēlētajiem dzīves izgaismojumiem caur atklātām pasāžām, “kabinetiem” vai “melnajām istabām”, nemaina viņa personības tulkojumu.

Izstādē izmantoti gan K. Fridrihsona darbi no Valsts mākslas muzeja, Mākslinieku savienības kolekcijas un Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja fondiem, gan G. Repšes un J. Spalviņa personiskajām kolekcijām, kas līdz šim nav eksponēti. Tāpat, respektējot mūsdienu tehnoloģijas, tiek demonstrētas apjomīgas mākslinieka dažādu periodu darbu sērijas, audio un televīzijas ieraksti, kā arī fotogrāfijas un biogrāfiskie materiāli. Izstādes “Fridrihsons par Fridrihsonu” kuratori ir Gundega Repše un Jānis Spalviņš.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+