×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
5. jūnijs, 2017
Drukāt

Kurzemē atgriezies melnais stārķis (3)

Foto Helmuts HofmanisFoto Helmuts Hofmanis

Pēc 17 gadu pārtraukuma Kurzemē netālu no Zlēkām atgriezies melnais stārķis un izvēlējies perēšanai Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) speciālistu veidoto mākslīgo ligzdvietu, portāls LA.lv uzzināja pārvaldē.

“Jau šobrīd vairumam melno stārķu cālēni ir izšķīlušies, taču, vēl pirms ligzdošanas sezonas (aprīlī un maijā) pārbaudot pēdējos gados neapdzīvotās ligzdvietas, nereti tiek konstatēti pārsteidzoši fakti. Šogad īpaši iepriecinoša ir melno stārķu atgriešanās ilggadīgā ligzdošanas iecirknī Kurzemē netālu no Zlēkām. Šo vietu stārķis bija pametis jau pirms 17 gadiem, kad nolūza koka zars, kurā atradās stārķa ligzda,” stāsta DAP vecākais eksperts Helmuts Hofmanis.

Melno stārķu populācijas saglabāšanai galvenās pūles tiek veltītas dabisko ligzdu vietu aizsardzībai. Tomēr, ja dabīgā ligzda ir kritusi un stārķim nav iespēju uzbūvēt jaunu ligzdu, tiek būvēti mākslīgās ligzdas pamati.

Netālu no Zlēkām esošajā melno stārķu ligzdošanas apcirknī pirms pāris gadiem eksperti blakus ligzdas kokam uzbūvēja mākslīgo ligzdas platformu, kādu stārķi labprāt mēdz izmantot.

“Patīkams pārsteigums bija A/S “Latvijas valsts meži” Ziemeļkurzemes reģiona Vides plānošanas speciālistei A.Ārgalei, kura, apsekojot mākslīgo ligzdvietu, tajā sastapa perējošu melno stārķi. Šis piemērs vēlreiz apliecina, ka pat ilglaicīgi neaizņemti melno stārķu ligzdošanas iecirkņi ilgtermiņā ir ļoti svarīgi un to aizsardzība ir pamatota,” skaidro Hofmanis.

Šogad Latvijā pārbaudīs vairāk nekā 290 melno stārķu ligzdošanas vietu, novērtējot to apdzīvotību un ligzdošanas sekmes.

Foto A.ĀrgaleFoto A.Ārgale

Atšķirībā no baltā stārķa, melnajam stārķim raksturīgi dažādi mežu (izņemot priežu silu) biotopi, kuru tuvumā atrodas piemērotas barošanās vietas – upītes, strauti, bebru dīķi, zivju dīķi u.tml. vietas. Pārtiek no zivīm, kukaiņiem, abiniekiem, rāpuļiem un sīkiem zīdītājiem. Klusā vietā, lielā vecā kokā (galvenokārt ozolā vai priedē), tā apakšējos zaros melnais stārķis būvē lielu ligzdu, kuru izmanto daudzus gadus pēc kārtas. Līdzīgi kā balto stārķi mēdz saukt par „svēteli”, arī melnajam stārķim ir tautā zināms nosaukums – „gandrs”. Melnais stārķis ir iekļauts MK aizsargājamo sugu sarakstā. Latvijā ligzdo no 750 – 900 pāriem.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Bijušais zemessargs Atbildēt

    Laba ziņa.

  2. Kārsavas nov,Mežvidu pag,Ecešavas mežā arī dzīvoja melnie stārķi,bet nu mežs izzāģēts ,stārķus vairs nemana.

  3. manā pļavā pirms nedeļas viens melnais ganijās Atbildēt

    gribeju foto uztaisit, bet ar telefonu nekas sakarigs nesanāca. nu jau gadus 15 liekas nebija gadijies redzet:) tiesa nevar nevienam ziņot citadi apkartejo mežu īpašnieki apēdīs mani dzīvu. valsts liegumus taisa naski, bet naudā nekompensē zaudejumus

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +23.2
Alūksne +20.2
Daugavpils +19.9
Saldus +19.8
Liepāja +21.6
Jelgava +18.8
Ventspils +22.5
Limbaži +20
Madona +20.0
Rēzekne +19.1
Draugiem Facebook Twitter Google+