Mūzika

Kurzemē labākais – koris “Laiks”
 16

Publicitātes foto

Kad ikviens Dziesmu svētku gājiena kolektīvs tautai Brīvības ielas malās Rīgā un tiešraidē televīzijas skatītājiem vienā saucienā mēģinās atklāt savu būtību, Liepājas tautas mākslas un kultūras centra jauktais koris “Laiks” uzgavilēs laikam: “Mūsu laiks ir arī kora mūzikas laiks!”

Laiks ir dzīves lielākā bagātība, kas jāizmanto pilnvērtīgi un atbildīgi. Tāpēc arī kora nosaukums ir “Laiks”.

 

Bez iekšējas konkurences

No vairāk nekā divsimt Latvijas jauktajiem amatieru koriem pusfināla skatēs “Laiks” ar 46,11 punktiem (no 50 maksimālajiem) ieguva augstāko pakāpi, parādot sesto labāko rezultātu, tieši par vienu punktu atpaliekot no vēl pavisam nesen neapšaubāmā līdera – Māra Sirmā vadītā “Kamēr” (tagad kora mākslinieciskais vadītājs ir Jānis Liepiņš). Tāpat kā iepriekšējos svētkos, “Laiks” ir labākais Liepājā. Panākums jo lielāks tādēļ, ka salīdzinājumā ar galvaspilsētas augstākās kategorijas koriem, kur nonāk viss Latvijas muzikāli izglītotās jaunatnes krējums vai vismaz tā lielākā daļa, Liepājā jāstrādā ar to materiālu, kas ir.

Taisnības labad gan jāteic, ka arī “Laikā” ir neliela daļa mūziķu, pāris dziedātāju maizi pelna Liepājas simfoniskajā orķestrī, ne viens vien gājis bērnu mūzikas skolā un arī vidusskolā, taču daudzi ir bez muzikālās izglītības.

Diriģente Ilze Balode ir stāvējusi pie “Laika” šūpuļa. Kalpojot draudzē kā kora diriģente, apvienojusi savas paaudzes dziedātājus kamerkorī, kuru papildinājuši dziedātāju radi, draugi un paziņas, līdz process samilzis kā pāri malām rūgstoša mīkla. Jo, kā saka koriste alts Dita Role, latvietim Dziesmu svētki ir kā nepārvarama vara no maza bērna kājas līdz sirmam vecumam.

 

Kā uzkarsis ceplis

Kāpēc cilvēki savu laiku velta amatieru kora mākslai, kur ir tās pievilcība? Kormeistari un solisti altu Lauru Bluķi, kura iepriekš piedalījusies Dziesmu svētkos, ar šo kolektīvu pirmo reizi braucot uz Rīgu, pārņēmusi īpaša pirmreizīguma sajūta. Diriģentei Ilzei Balodei gandarījumu dod ik mirklis, kad ar visām šūnām var sajust dziedātāju kopumu kā vienotu veselumu. “Atceros, kā pēc viena koncerta, kurā nodziedājām Liepājas komponista Andra Kontauta dāvinājumu mūsu korim, lielākā daļa meiteņu aiz pārdzīvojuma raudāja,” stāsta diriģente.

“Dziedātāju radītās emocijas aizkustināja žūriju un aizrāva publiku tā, ka klausītāju izjustais strāvoja atpakaļ uz kori, un vēl vairāk aizrāva pašus dziedātājus, līdz ikviens no viņiem izdzīvoja, izdziedāja, izsāpēja visu to, kas esi, ko tajā brīdī domā un sajūt. Viss var būt pareizi – notis precīzas, tehniski nav kur piesieties. Bet mani tas viss nepārliecina, ja nejūtu dziesmā sirdi,” saka diriģente.

2011. gada starptautiskajā festivālā “Sudraba zvani” Daugavpilī Ilze Balode saņēma titulu “Spilgtākais diriģents” un žūrijas locekļa Romāna Vanaga mudinājumu padomāt par studijām Mūzikas akadēmijā.

Savulaik beigusi diriģentus Emiļa Melngaiļa mūzikas vidusskolas diriģēšanas programmu, turpat Liepājas Universitātē absolvējusi mūzikas pedagogus, visu mūžu strādājusi skolās ar bērniem, koriem, tomēr no studijām toreizējā konservatorijā nobijusies. Patlaban viņa mācās Mūzikas akadēmijas maģistrantūrā pie Māra Sirmā.

 

Noslēguma koncerta dziesmas aizrauj

Kā “Laika” dziedātāji vērtē Dziesmu svētku repertuāru? Laura Bluķe saka: “Šo svētku moto ir “Līgo”, tādēļ ļoti daudz ar šo tematiku saistītu dziesmu, varbūt pat mazliet par daudz, jo latviešiem Līgo dziesmu motīvi ir līdzīgi. Man pašai pie sirds klasika, kas iet cauri gadu desmitiem. Prieks par Imanta Ramiņa “Pūt, vējiņi!”, kas arī šogad iekļauta repertuārā.” Soprānu Sarmīti Skuju saviļņo ļoti spēcīgā Imanta Kalniņa “Lūgšana” ar Knuta Skujenieka dzeju. Visnotaļ modernām tendencēm mūzikā atbilst Uģa Prauliņa jaundarbs “Līgo nakts mistērija”, tomēr, pirmoreiz paņemot rokā notis ar runas kori dažādos skaņu augstumos, bijis tā savādi.

Nevaru nepajautāt dziedātāju domas par biļešu tirdzniecības principiem. Dita Role neslēpj: “Mani lielie bērni un vīrs, kas allaž bijuši klāt vai visos kora koncertos, kur esmu dziedājusi, tāpat kā daudzi palika ar garu degunu. Tas ir nenovērtējams prieks būt klāt Mežaparka estrādē, ja svētkos dzied kāds no tavas ģimenes.

Kad iepriekšējos svētkos biļešu iegādē dalībniekiem bija priekšrocība, tiku to allaž izmantojusi.” Savukārt baritons Agris Saule ir mazliet citādās domās. Dziesmu svētki tomēr neesot ģimeņu, bet visas tautas sarīkojums. Daļējais risinājums šajos svētkos – par publisku padarīt arī 6. jūlija rīta mēģinājumu – dziedātājiem grūtības nesagādāšot. Jo ilgāk tās emocijas var izjust, jo lieliskāk! – pārliecināta Laura Bluķe.

 

Svētki – deviņas dienas

“Laiks” ir viens no tiem koriem, kam šie svētki ilgs deviņas dienas – no koru kariem 29. jūnijā līdz noslēguma koncertam Meža-
parka estrādē 7. jūlijā. Svētdienā tūlīt pēc koru kariem “Laiks” piedalīsies ekumeniskajā dievkalpojumā Doma baznīcā, tad mazliet atvilks elpu un klāt mēģinājumi. Jo “Laiks” ir viens no 12 koriem, kas piedalīsies vokāli simfoniskās mūzikas koncertā “Arēnā Rīga” 3. jūlijā. Ja ko dari, tad dzīvo tajā ar pilnu jaudu.

Kora prezidents Kaspars Grīnfelds aicina Liepājas darba devējus būt saprotošiem attiecībā uz atvaļinājuma piešķiršanu Dziesmu svētku laikā. Pats esot strādājis privātajā biznesā un zinot, ko, piemēram, būvniecības nozarē, kur vasara ir spraigākais darba laiks, nozīmē, ja galvenais iepirkumu speciālists veselu nedēļu atrodas ārpus biroja. Taču nav dzirdēts, ka kādam dziedātājam būtu tik necilvēcīgs darba devējs, ar kuru nevarētu vienoties.

 

Uzziņa

Jauktais koris “Laiks”

Dibināts 2005. gadā. Mākslinieciskā vadītāja Ilze Balode, kormeistare Laura Bluķe, vokālā pedagoģe Ieva Dreimane, apmēram 40 dziedātāju.

Spilgtākie sasniegumi – 1. pakāpes diploms VII Daugavpils starptautiskajā garīgās mūzikas festivālā “Sudraba zvani”; 8. vieta jaukto koru grupā 2008. gada Dziesmu svētku koru karos; 4. vieta savā kategorijā II Starptautiskajā 
E. Dārziņa koru konkursā Rīgā 2009. gadā.

Muzicēts kopā ar Liepājas simfonisko orķestri, viesdiriģentu Andreju Jansonu (ASV), Jēkabu Ozoliņu, dziedātājiem Zigfrīdu Muktupāvelu, Anci Krauzi, Mārtiņu Freimani, Ingu Pētersonu, Andri Ērgli, ērģelnieku Lotaru Džeriņu.

 

 

Desmit labākie kori 22 jaukto koru kategorijā koru kariem 29. jūnijā izvirzītajiem kolektīviem

“Balsis” (I. Teterovskis)

“Kamēr” (J. Liepiņš)

“Swedbank” koris (A. Ancāns)

“Sola” (K. Ādamsons)

“Maska” (J. Ozols)

“Laiks” (I. Balode)

“Rāte” (A. Groza)

“Austrums” (Ā. Šķepasts)

“Fortiuss” (M. Marnauza)

“Sonore” (M. Ozoliņš)

 

 

LA.lv