Latvijā
Sabiedrība

Kurzemē meklē zoba donoru pret 200 eiro atlīdzību5


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – LETA/Zane Bitere

Aptuveni pirms nedēļas  sludinājumu sadaļā bija ievietots patiesi neikdienišķs sludinājums: “Meklēju cilvēku, kas par naudu būtu gatavs šķirties no viena sava zoba.” Saziņai ar sevi sludinājuma ievietotāja bija norādījusi tikai e-pasta adresi, tā vēstī Kurzemes portāls “liepajniekiem.lv”.

Tā kā piedāvājums šķita ne tikai amizants, bet arī neticams, portāls nolēmis sazināties ar zobu uzpircēju, cenšoties noskaidrot ko vairāk par piedāvājumu. E-pastā tika saņemts skaidrojumu: “Tā kā pašai priekšējie trīs zobi ir sabojāti, tad meklēju vienu zobu, kuru vajadzīgs ielikt man kā implantu. Jeb vienkārši man izrauj zobu, jums izrauj un jūsu zobu ielikt man. Zobs nedrīkst būt plombēts. Samaksa 200 eiro.”

Taujāta, kā sieviete iedomājusies šo procedūru veikt: vai zoba potenciālajam pārdevējam savs zobs jāizrauj pašam un jānodod maisiņā vai arī jādodas pie kāda konkrēta zobārsta, viņa atzinusi, ka ar speciālistu vēl nav pat konsultējusies.

“Ja mani apmierinās zobs, tad runāšu ar zobārstu un mums abām būs jādodas pie zobārsta. Viņš izraus jums zobu, izraus man un uzreiz ieliks jūsu zobu man izrautā vietā. Šobrīd vēl meklēju zobārstu, kas būtu tam gatavs,” tā “liepajniekiem.lv” norādījusi zoba donora meklētāja.

Šoreiz potenciālā zoba donora piedāvājums neapmierināja: “Neder. Meklēju jauna cilvēka zobus.” Un tūdaļ Facebook parādījās citas personas (tiesa, ar tādu pašu uzvārdu) sludinājums: “Vajadzīgs cilvēks, kas būtu gatavs par naudu ziedot vienu savu zobu, no 18 līdz 25gadiem.”

Bet vai tiešām kaut teorētiski ir iespējams šādi pārstādīt zobu, turklāt, vai tiešām implants neizmaksā lētāk, – to portāls centās noskaidrot pie zobārsta.

Kā portālam “liepajniekiem.lv” atzina SIA “Dentists” zobārsts Oskars Romanovskis, kurš studējis un praktizējies arī ārzemēs, implantēt cita cilvēka zobu nav vienkārša manipulācija: “Esmu dzirdējis par šādiem gadījumiem ārzemēs. Redzēju operāciju, kad cilvēkam viņa paša astotais zobs tika pārstādīts sestā zoba vietā. Bet par gadījumiem, kad pieaugušam cilvēkam tiktu implantēts cita cilvēka priekšzobs, pat dzirdējis neesmu.”

“Katram cilvēkam zobi ir specifiski. Ne tikai pēc formas un izmēriem, bet arī krāsas,” skaidroja Romanovskis. “Ja arī teorētiski varbūt ir iespējama cita cilvēka zoba implantēšana, tā nebūt nebūtu tik vienkārša un lēta noteikti ne. Pirmkārt, implants, kas būs nedzīvs, ar laiku paliks tumšāks un vizuāli nepievilcīgs. Tādēļ viennozīmīgi nāktos veikt implantētā zoba pieslīpēšanu un tam būtu jāliek kronītis.”

Saistītie raksti

Jautāts, cik varētu izmaksāt cita cilvēka zoba izmantošana, viņš lēš, ka lētāks šis prieks diezin vai sanāks. “Kronītis, kas jāuzliek uz implantētā zoba, vien varētu izmaksāt ap 450 eiro. Vismaz Rīgā ir tādas cenas. Vēl jāpierēķina sarežģītā operācija.” Un, protams, donora zobs…

Uz “liepajniekiem.lv”  jautājumu, vai viņš būtu gatavs implantēt cilvēkam svešas personas zobu, Romanovskis nekavējoties atbildējis noliedzoši: “‘Implantēšanu veicam ik dienas. Bet šādu praksi nepiekopjam. Stomatoloģijas institūts Rīgā varētu būt vienīgā vieta. Vismaz es neko tamlīdzīgu neesmu dzirdējis ne Liepājā, ne citviet Kurzemē. Es personīgi šādam darbam klāt neķertos.”

LA.lv