×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
25. oktobris, 2013
Drukāt

Kusiņš: Saeimai būtu jāvērtē, vai preambulas pieņemšanai jārīko referendums (5)

Foto: LETAFoto: LETA

Saeimas Juridiskā biroja vadītājs Gunārs Kusiņš Satversmes tiesas sēdē, kurā pasludina spriedumu lietā par tautas nobalsošanas kārtību attiecībā uz ierosinājumiem par konstitūcijas grozījumiem jeb tā dēvētajā "valodas referenduma lietā".

Saeimai būs jāveic skrupulozs darbs, lai izvērtētu, vai Satversmes preambulas projekta teksts pēc tā izveidošanas būtu jānodod tautas nobalsošanai, norāda Saeimas Juridiskā biroja vadītājs Gunārs Kusiņš.

To viņš šodien sacīja Latvijas Universitātē notiekošajā Satversmes preambulas projektam veltītajā konferencē “Latvijas valsts pamatu atspoguļojums izvērstā Satversmes preambulā – ideja un iespējamais saturs”.

Preambulai būtu vēlams panākt augstāku leģitimitāti, tāpēc lietderības apsvērumu dēļ deputātiem ir iespēja konstitūcijā noteikt jaunu tautas nobalsošanas iespēju, kas būtu paredzēta Satversmes preambulas pieņemšanai.

Alternatīva būtu pašvaldību obligāta iesaistīšana preambulas izveidē vai to subjektu loka paplašināšana, kuriem būtu tiesības iesniegt attiecīgus priekšlikumus par preambulas tekstu, skaidroja Kusiņš.

Viņš norādīja, ka vairākiem pašreizējā preambulas projekta tekstā minētajiem aspektiem Satversme neprasa tautas nobalsošanas rīkošanu. Taču šī situācija var mainīties, skatot preambulas projektu Saeimā kā Satversmes grozījumu projektu otrajā vai trešajā lasījumā.

Kā ziņots, Satversmes preambulas projektā tiek piedāvāts definēt Latvijas pamatlikuma kodolu, bet latviešu identitātei plānots piedēvēt divas saknes – latviešu tautas dzīvesziņu un kristīgās vērtības -, ideju aizgūstot no literātes Zentas Mauriņas.

Viens no preambulas projekta autoriem jurists Egils Levits žurnālā “Jurista Vārds”, komentējot Satversmes preambulas projektu, skaidro, ka ar preambulu iecerēts uzsvērt, ka brīva Latvija nav nejaušs vēstures blakusprodukts, bet gan mērķtiecīgi radīta valsts, tāpēc preambulas sākumā ir atklāts vissvarīgākais, proti, kāpēc Latvija ir izveidota.

Apvienība “Saskaņas centrs” (SC) norādījusi, ka piedāvātais Satversmes preambulas projekts liecina, ka valdošā koalīcija plāno atteikties no pastāvošās valsts iekārtas, pārejot uz etniskas demokrātijas valsti.

Bijušais Satversmes tiesas priekšsēdētājs Aivars Endziņš intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” atzinis, ka bez topošās Satversmes preambulas varētu arī iztikt, jo Latvijas tauta par strīdīgiem jautājumiem var lemt pati un papildu ierobežojumi nav nepieciešami.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Šisir tas jurists,kas aizstāv politiķu iznīcinošo gājienu un darbojas pret iedzīvotāju interesēm.
  Ceļat nemieru valstī un šķeļat tautu. Jūs est visuvareni !

 2. Šī valdība no referenduma baidās kā no uguns. Viņi dara visu, lai liegtu šo iespēju iedzīvotājiem.
  Kas vainīgs, tas bailīgs. Vilks zin, ko viņš ir ēdis.

 3. Ja tiks rīkots referendums, tas automātiski nozīmēs, ka preambula tiks izgāzta, jo kvorumu garantēti nesavāks.

 4. KAS TAD TIE ISTI IR , KAS DZIED ”MUSU PREAMBULAI ”?!

  …Henry Jones
  Videos Discussion About
  Search Channel
  All activities
  Henry Jones
  Henry Jones and 419 others liked…

  …prof. Cieszewski robi bziuuuu

  GLOL PL GLOL PL·…?!…
  tāpēc preambulas sākumā ir atklāts vissvarīgākais, proti, kāpēc Latvija ir izveidota.
  KAPEC ?!…
  NOTELOSU MULKI !..SMAIDS !…NORMUNDS RUTULIS – Es nenācu šai vietā / Не явился я сюда

  variants69 variants69·…

  … kas būtu paredzēta Satversmes preambulas pieņemšanai.
  …” JA GALMA LAUDIS TA ZAGS UN LAUPIS , TIE NONAVES TAUTA UZTICIBU KENINAM,” PETERIS KADREIZ BIJA TEICIS.
  KARLIS SKALBE * MELNAIS PETERIS * LASITPRIEKS !* ZVAIGZNE ABC * FSC * MIXED SOURCES *KARLIS SKALBE * PASAKAS *

 5. Kusiņ, pēc jūsuprāta tautai vairs nav nekādas tiesības. Visu izlemjat tikai JŪS – augstmaņi,kuri iedimājušies, kadrīkst visu. Vienotības valdīšanas laikā tiek darīts viss, lai ignorētu tautas gribu. Esat jau pusiznicinājuši visas nozares,nospieduši tautu uz ceļiem ,iedzinuši nabadzībā,iznīcnājušimūsu nacionālo vērtību – latu, cik cilvēkujūsu dēļ jau pametuši un vēl pametīs LATVIJU.
  Drausmīgi, drakoniski paņēmieni, ko darat ar cilvēkiem.
  Pārspējuši esat par PSRS kompartijas cūcības.

Draugiem Facebook Twitter Google+