×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
21. aprīlis, 2016
Drukāt

Kustības un emocijas Eduarda Utāna fotogrāfijās

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Latgales Kultūrvēstures muzejā līdz 2. maijam skatāma Eduarda Utāna fotogrāfiju izstāde. E. Utāns jau gandrīz 25 gadus ir pazīstams Rēzeknes sabiedrībai kā laikraksta “Rēzeknes Vēstis” fotoreportieris. Viņš ir nenogurstošs Rēzeknes pilsētas un tās cilvēku ikdienas un svētku iemūžinātājs fotomirkļos.

Šai fotoizstādei E. Utāns atlasījis fotogrāfijas, kas liek atcerēties, pārdomāt, iedvesmoties, pasmaidīt, it kā sen zināmu un parastu motīvu ieraudzīt neparastā gaismā vai pagriezienā. “Autors piedāvā ielūkoties līdzcilvēku portretējumos, emocionāli un dinamiski tvertās dažādu kultūras pasākumu ainās, pilsētas un lauku ainavā. Autoraprāt, cilvēka raksturs un iekšējā pasaule labāk ieraugāma monofromā fotogrāfijas pasniegumā, taču svētkiem, dejām un teātra izrādēm piestāv krāšņa krāsu palete. Pilsēta vakara blāzmā un senā pilskalna silueti rosina uz neparastu un mazliet teiksmainu sižeta tvērumu, kuru autors paspilgtina ar fototehnikas un fotogrāfijas apstrādes iespējām,” raksturojot izvēlētos mākslinieka darbus, teic muzeja mākslas nodaļas vadītāja Inese Dundure.

Pats E. Utāns saka: “Man nav vienas vissvarīgākās vai mīļākās tēmas, ko cenšos fotografēt, tomēr, pārlūkojot savus darbus, tieši cilvēki un daba ir visvairāk atrodami manos foto arhīvos. Man ir interesanti atrasties kāda notikuma epicentrā un tvert kustību un emocijas. Kā jau avīzes fotokorespondents esmu fiksējis tūkstošiem visdažādāko notikumu un cilvēku seju. Man patīk viss skaistais.”

Fotogrāfam 25 darba gados avīzē ir sakrājies plašs fotogrāfiju arhīvs. Gatavojoties šai izstādei, autors atlasījis, kā viņš pats saka, “tādas fotogrāfijas, kas vienkāršu un pierastu ainavu paspilgtina ar neparastu gaismu vai krāsu gammu, kur, ieskatoties cilvēku sejās un kustībās, var dzīvot līdzi, sajust savu atbildes reakciju uz fotogrāfijās redzamo cilvēku emocijām.”

E. Utāns aktīvi piedalās Rēzeknes un Latgales fotogrāfu izstādēs, akcijās un kopīgos plenēros. 90. gadu sākumā Latgales kultūrvēstures muzejā bija skatāmas divas viņa personālizstādes, kurās autors piedāvāja muzeja apmeklētājiem ne tikai fotodarbus, bet arī savus gleznojumus abstrakcijas stilā. Rēzeknes 730 gadu jubilejā literātu radošās kopas “Latgales ūdensroze” dalībnieki nolēma veltīt savai pilsētai stāstus un dzejoļus, kas tika apkopoti grāmatā ar nosaukumu “Rositten”. Rēzeknes pilskalns ir vienojošs šīs grāmatas tēls, tas sastopams ne tikai grāmatas lappusēs – dzejā un stāstos, bet arī raugās no tās vāka, kam izmantota fotogrāfa Eduarda Utāna fotogrāfija.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+