Foto no Ozoliņu ģimenes arhīva

Kūstoša – taču romantiska būve no sniega 0

To, ka sniegs un ledus ir lielisks būvniecības izejmateriāls, pierādījuši ikgadējie skulptūru festivāli. Izrādās, no sniega arī savas mājas pagalmā var uzbūvēt romantisku namiņu, kur padzert pēcpusdienas tēju vai pasapņot sveces gaismā, kad visapkārt tumst ziemas vakars.


Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 18
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Jūs teiksiet – nu, kāda tad mājiņa, ja ziema šogad sniegu pilnīgi vai ignorē! Bet kaut kur jau tas baltums nobiris pietiekami un sola, ka būšot vēl. Pie Ozoliņu ģimenes Smiltenes novada Grundzāles pagastā pārliecinājos, kāds no sniega uzmeistarots arhitektūras brīnums. Tētis Ainārs smej: ja pagalmā sniega tā pamazāk, jāorganizē talka – sievai un mammai Dacei kopā ar dēliem Klāvu un Emīlu baltais būvmateriāls jāpieved ar ragutiņām.

 

Noskatīts Norvēģijā

Tālo ziemeļu tautām sniega māja nav nekas neparasts, jo bieži vien saistās ar izdzīvošanu. Tādēļ Ozoliņi, noskatījuši Norvēģijā šādu sniega būvju arhitektūru, jau vairākas ziemas cenšas taisīt ko līdzīgu. Labumi divi: romantika un iespēja izmantot no celiņiem nošķūrēto sniegu, ja ziema iegadījusies tik barga kā, piemēram, pērn.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Vislabāk no sniega būvēt, ja tas viscaur atlaidies, mīksts,” pieredzē dalās Ainārs. “Namiņš tiek būvēts pēc arkas principa. Tas nozīmē, ka sienas labi turēsies kopā ar spiedienu no sava svara. Mājas būvei veļ sniega bumbas, gluži tāpat kā sniegavīriem un, cik nu katrs lielu var pacelt, krauj citu uz citas. Augšējās pacelt jau ir diezgan grūti – mājas augstums tuvojas diviem metriem, tādēļ šis darbiņš nav pa spēkam tikai bērniem vieniem pašiem – jānāk palīgā arī vecākiem.

 

Tālo ziemeļu tautām sniega māja nav nekas neparasts, jo bieži vien saistās ar izdzīvošanu. Tādēļ Ozoliņi, noskatījuši Norvēģijā šādu sniega būvju arhitektūru, jau vairākas ziemas cenšas taisīt ko līdzīgu. Labumi divi: romantika un iespēja izmantot no celiņiem nošķūrēto sniegu, ja ziema iegadījusies tik barga kā, piemēram, pērn.

 

Lielo ieeju jeb durvju vietu veido jau sākumā, rēķinoties, ka telpā pieaugušam cilvēkam jāieiet brīvi. Tā kā katrai ēkai vajadzīgi logi, tos vienkārši izzāģē ar rokas zāģīti. Toties, ja gaisa temperatūra tuvojas nullei vai pat plusiem, māju no iekšpuses un ārpuses var viegli apsmidzināt ar ūdeni – uzsals plāna ledus kārtiņa kā glazūra.

 

Krēsli, galds, veranda

Fantāzijai sniega mājas apdarē var ļaut plašu lidojumu, un Aināram izdomas netrūkst. Tā kā viņš ir firmas “Koka rokdarbi” īpašnieks un oriģinālu koka izstrādājumu autors un ražotājs, tad cakojumu un visādu veidojumu netrūkst arī ziemas namiņam. Lai tajā ieeja ērtāka vai gribas pasildīties skopās ziemas saules staros pusdienlaikā, ārpusē var piebūvēt glītu verandiņu no mazākiem sniega klucīšiem, kas apslīpēti vai kā citādi izdaiļoti. Arī sienas var noslīpēt kā stiklu vai, gluži otrādi, veidot ar iedobumiem, kuros ieliek sveces.

Krēsliem (tāpat no sniega) formu var katrs sēdētājs izvēlēties pats – kantainu, apaļu, bet varbūt ar iedobi. Sēdētājiem gan jāatceras kājās uzvilkt siltākas bikses vai uz saltā sēdekļa uzlikt spilventiņu. Tomēr mājiņas iekšpusē nepavisam nav sajūtas, ka atrastos Sniega karalienes valstībā. Būves biezās sienas rada omulīgu telpu.

Reklāma
Reklāma

Ozoliņu ģimene savā būvē no sniega izveidojusi arī galdu, uz kura nolikt aizdegtu sveci, pīrādziņus un kafijas krūzi. Tādi siltuma avoti esot pārāk niecīgi, lai sāktos kušana. Ja māja izveidota krietni prāva, iekšpusi var apmēbelēt pat ar lietām atpūtai – ērtu gultu un dīvānu. Protams, no sniega.

Interesanti, ka aukstā ziemā būvēta sniega māja, īpaši, ja pa vidu gadījies neliels atkusnis, stalti turas līdz pat pavasarim. Pat tad, kad citviet nebūs samanāms vairs ne baltuma pleķīša, ziemas “vasarnīcas” vietā vēl lēni kusīs atmiņas…

 

 

Uzziņa

* Daudzās pasaules valstīs, īpaši Kanādā un Somijā, notiek sacensības eskimosu māju būvēšanā. Šim mērķim izstrādāts pat speciāls instrumentu komplekts “IceBox Igloo Tool”, ko var iegādāties kopā ar video mācību materiālu.

* Sniega būdas celtniecībai pēc eskimosu parauga veido sniega ķieģeļus (aptuveni 60x50x10 cm lielus) un kārto uz riņķi rindās vai spirālveidā (rindu galā liekot pa diagonāli pārgrieztus ķieģeļus. Pieredzējuši sniega būdu cēlēji sniega ķieģeļus veido nedaudz izliektas formas, lai būvei uzreiz veidotos pussfēras forma. Spraugas starp kieģeļiem aizdrīvē ar irdenu sniegu. Pēdējo augšpusē sedzošo ķieģeli veido lielāku, piemērojot atbilstoši palikušās atveres formai. Pieredzējuši sniega māju būvētāji iesaka veikt arī celtnes glazēšanu, to nedaudz uzsildot. Mājiņas vidū iekurina nelielu ugunskuru vai aizdedz gāzes degli līdz brīdim, kad būves augšpusē sniegs nedaudz sāk kust, tad atver pirms tam aiztaisīto ieeju un izveido griestu daļā nelielu ventilācijas caurumu – aukstais gaiss noglazēs būves iekšējo virsmu. Vietās, kur plānā ledus kārtiņa nav izveidojusies, var pietuvināt uz mirkli sveces liesmu. Ledus garoza kalpo kā lietussargs: kušanas laikā ūdens lāses nepilēs iemītniekiem uz drēbēm. Uz sēžamajiem vai guļamās virsmas iesaka uzklāt brezentu un kā izolējošo materiālu (lai ķermeņa siltums nekausē sniegu) izmantot sienu, sausas sūnas vai kūdru.

* Ziemeļu reģionos allaž liktas lietā sniega un ledus termoizolējošās īpašības, piemēram, Jakutijā ir tradīcija ap dzīvojamo māju veidot sniega vaļņus, ko aplej ar ūdeni. Šāda sniega un ledus barjera efektīvi pasargā māju no aukstuma. Vēl nesen vietējie ļaudis ledus plāksnes izmantoja logu vietā.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.