Publicitātes foto

Kūstošais akmens. Ieva Sīmansone lej sveces akmens formā 1

Vispirms Ieva Sīmansone sāka studēt psiholoģiju. Tomēr, kā jau tas jaunībā mēdz gadīties, ģimenes lietas viņu no dzimtajiem Ķemeriem pārcēla uz burvīgu meža māju Rencēnos Valmieras pusē. “Jaunsvennes” ir būvētas senas muižiņas vietā, un tajās vēl jaušamas senās Ciores muižas gars. Kad mazuļi paaugās, psiholoģija bija tālu. Lai mazliet izrautos no ierastās mājas dzīves, Ieva devās uz Rencēniem, kur Sociālajā centrā notika radošās darbnīcas dekupāžā, sveču liešanā un stikla apgleznošanā. Šis ieskats izrādījās liktenīgs.

Reklāma
Reklāma

Kā akmens dzīslu iedabūt stearīnā

Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Lasīt citas ziņas

Atlika tikai izgudrot kaut ko interesantu. Un te jau sākas stāsts. Ievas vīratēvs ir aizrautīgs akmeņotājs. Kamēr citi mājinieki mežā lasa sēnes vai ogas, viņš papildus meklē interesantus akmeņus. Nu mājas pagalmā rindojas gleznaini, laikazoba un ģeoloģisku untumu izroboti laukakmeņi. Vienu, īpašu akmeni Ieva turēja uz palodzes, lai biežāk uz to varētu paskatīties. Kad bija jāizdomā sveces forma, reiz akmens pats viņu uzrunāja un… ideja bija rokā. Atlika tikai tehniskas dabas jautājumi, kā izveidot precīzu akmens atveidu tā, lai būtu redzama katra akmens dzīsliņa. Izpalīdzēja vīrs kalējs, kurš prata izveidot silikona formas. Tās izgatavošana ir darbietilpīga, un tā nesanāk lēta. Tomēr tā var precīzi atliet lielāku skaitu sveču. Izdevās sazināties ar ražotāju Ķīnā, un tagad māksliniece dārgā zobārstu silikona vietā iegādājas daudz piemērotāku produktu tieši no tālās zemes. Internets patiešām atver pasauli…

Lai iegūtu labu formu, nepieciešama sava zināšana, sajaucot cietinātāja un silikona attiecības. Tāpat arī sveču masas izgatavošanai bija jāatrod īstās palmu vaska un eko stearīna proporcijas – tā, lai masa būtu tieši tik cieta, lai to varētu nebojātu izņemt no formas. Vēl sveču vaskiem vajadzēja panākt vajadzīgās krāsu noskaņas ar pigmentiem tā, lai izveidotos īstas akmeņu kopijas. Pelēkos bāzes akmens toņus iegūst, šķīdinot vaskā melno pigmentu, niansēm noder zilā, sarkanā un dzeltenā piejaukums. Pigmentu izšķīdina, un tad sākas rotaļas…

Degošais akmens

CITI ŠOBRĪD LASA

Pakāpeniski sveču izgatavošanas tehnika noslīpējas. Kad šādu sveci iededz, liesmiņa sāk mirdzēt un veidojas neparasta akmens burvība. Sveces lej vairākos izmēros, 10 līdz 17 cm augstumā. Pirmie darbi, kā pieņemts, tika dāvanām radiem un draugiem. Kad jau sveču liešana bija iestrādāta, pirmie desmiti sveču nonāca Valmiermuižas gadatirgū, kas notiek apmēram reizi mēnesī un ir labi apmeklēts. Pirmais uznāciens izrādījās veiksmīgs, sveces aizgāja tautās, un Ieva ieguva arī krietnu pozitīvisma lādiņu.

“Es izvēlos tos akmeņus, kurus jūtu kā savējos un kuri mani uzrunā. Paņemu akmeni rokā, tas man pats pasaka jā vai nē. Tad skatos, kādu zīmi varētu savienot ar akmeni, kāda uz tā labāk iederas. Visvairāk man pašai personīgi patīk žuburotais ugunskrusts un zalkša zīme. Vēl daudzas interesantas idejas var atrast vecmāmiņu pūra lādēs, tautastērpu, jostu un cimdu rakstos. Mazliet papildinot formu un krāsojumu, akmeņi var pārvērsties brīnišķīgos putnos. Dabiskais dizains prasa saderīgu turpinājumu. Tādēļ arī iepakojumā izmantojam ekoloģiskā kartona kastes, kurās sveces tiek guldītas vīra saēvelētajās koka skaidās,” stāsta Ieva.

Jaunas idejas

Jaunas biznesa idejas māksliniecei atnāca, pateicoties Burtnieku novadam, kas uzticēja Ievai veidot īpašas akmens sveces ar Burtnieku novada logotipu. Pateicoties šai oriģinālajai idejai, Rīgā izstādes “Design Isle” laikā Ieva ieguva prestižu pasūtījumu – veidot lielāku skaitu akmens sveču ar Rīgas mazo ģerboni.

Vērtējums: radoša ģimene

Jānis Leitis, Burtnieku novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks: “Sīmansonu dzimta ir patiesi talantiem bagāta. No jaunajiem Sīmansoniem vīrs ir teicams metālkalējs, sieva veido brīnišķīgas sveces. Jau iebraucot māju pagalmā, var redzēt – te dzīvo radoši cilvēki. Kad novadā ienāca Ieva, viņa uzreiz ļoti labi iekļāvās novada dzīvē, un jau 2016. gadā SIA “Svenne” Ievas Sīmansones īpaša dizaina sveces saņēma novada balvu “Gada jaunumi”. Novads viņai arī uzticēja izveidot piemiņas balvu sēriju, un tas bija veiksmīgs lēmums. Sanāca skaista un dziļi simboliska dāvana, jo sveču modeļi akmeņi ir no Burtnieku zemes. Novēlu māksliniecei tā tik turpināt un krietni pārsteigt novadniekus un arī Latvijas iedzīvotājus ar kādu īpaši neparastu darbu, veltītu Latvijas simtgadei!”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.