×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
31. decembris, 2014
Drukāt

Kūtri izbrīna NA nostājas maiņa saistībā ar tautas vēlēta prezidenta ideju (40)

Foto - LETAFoto - LETA

Bijušo Satversmes tiesas priekšsēdētāju 12.Saeimas deputātu Gunāru Kūtri (“No sirds Latvijai”, NSL) izbrīnījusi Nacionālās apvienības (NA) nostājas maiņa saistībā ar tautas vēlēta prezidenta ideju.

Kūtris aģentūrai BNS sacīja, ka NA priekšvēlēšanu laikā pietiekami stingri iestājusies par tautas vēlēta prezidenta institūcijas ieviešanas nepieciešamību.

NSL izstrādātais likumprojekts par tautas vēlēta prezidenta institūcijas izveidi, grozot Satversmi, iepriekš Saeimā ar balsojumu tika nodots izskatīšanai atbildīgajās komisijās.

Komisijām nodotajā likumprojektā tika konstatēta pretruna, proti, par pilnvaru termiņu, uz kādu prezidents tiek ievēlēts. Saeimas Juridiskā biroja vadītāja Dina Meistere iepriekš aģentūrai BNS pauda, ka šis likumprojekts ir nepilnīgs.

“Likumprojekta iesniedzēji paredz grozīt Satversmes 36. un 35.pantu. Satversmes 35.pantā ir noteikts termiņš, uz kādu prezidents tiek ievēlēts. Spēkā esošā redakcija noteic, ka termiņš ir četri gadi, bet likumprojekta iesniedzēji rosina noteikt, ka termiņš būtu pieci gadi. Tomēr Satversmē vēl ir 39.pants par atkārtotu prezidenta ievēlēšanu, kas noteic, ka pilnvaru termiņš nevar pārsniegt astoņus gadus,” viņa paskaidroja, piebilstot, ka atbilstoši 76. Satversmes pantam komisijās, izskatot attiecīgos grozījumus, nevar grozīt citas pamatlikuma normas kā tikai tās, kas ir sākotnējā likumprojektā. Viņa pieļāva, ka likumprojekta iesniedzēji ir bijuši vienkārši neuzmanīgi.

Kūtris savukārt norādīja, ka Saeimas Juridiskajai komisijai ir tiesības izstrādāt alternatīvu likumprojektu, ar ko šo pretrunu varētu labot. Tāpat politiķis pieļāva iespēju, ka, ņemot vērā minēto pretrunu, likumprojektu var nākties iesniegt no jauna, bet, par tā nodošanu komisijām atkal būtu jābalso Saeimai.

Juridiskās komisijas vadītājs ir NA Saeimas frakcijas vadītājs Gaidis Bērziņš, kurš, spriežot pēc viņa teiktā, šobrīd neatbalsta ideju par tautas vēlēta prezidenta institūcijas izveidi, norādot, ka par to nepieciešama plašāka diskusija. Tāpat NA frakcija balsoja pret minētā likumprojekta nodošanu komisijām, neraugoties uz to, ka tās biedra Kārļa Krēsliņa vārds bija atrodams starp likumprojekta iesniedzējiem. Arī Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA) iepriekš norādījusi, ka šis nav īstais brīdis, lai ieviestu tautas vēlēta prezidenta institūciju.

Taujāts kā vērtē NA šī brīža nostāju šajā jautājumā Kūtris norādīja, ka ir pārsteigts par NA pozīciju, papildus norādot, ka NSL šobrīd gatavo grozījumus Valsts prezidenta ievēlēšanas likumā.

Viņš norādīja, ka šie grozījumi noņemtu bažas par “netīras naudas” lomu prezidenta vēlēšanu kampaņā, jo tie attiecīgi paredz aizliegt reklāmas priekšvēlēšanu laikā, ar kurām varētu popularizēt kādu kandidātu. Tā vietā, gatavotie likuma grozījumi paredz ar valsts pasūtījuma palīdzību izvirzītajiem kandidātiem nodrošināt vienlīdzīgas iespējas debatēt televīzijā.

Komisijām vērtēšanai nodotie likuma grozījumi paredz, ka “Valsts prezidentu ievēlē tauta uz pieciem gadiem vispārīgās, vienlīdzīgās, tiešās un aizklātās vēlēšanās. Valsts prezidenta ievēlēšanas kārtību nosaka sevišķs likums”. Tas ir 35.pants, kurā pašlaik sacīts, ka Valsts prezidentu ievēlē Saeima uz četriem gadiem. Likumprojekta iesniedzēji 36.pantu iesaka svītrot. Tas paredz, ka Valsts prezidentu ievēlē aizklāti balsojot ar ne mazāk kā 51 Saeimas locekļa balsu vairākumu.

Aģentūras BNS iepriekš veiktā 12.Saeimā ievēlēto politisko spēku aptauja liecināja, ka vairums partiju atbalsta Valsts prezidenta ievēlēšanas kārtības maiņu jeb pāreju uz tautas vēlētu prezidentu. Atšķiras viedokļi par to, kad Valsts prezidents būtu jāvēl tautai – jau nākamgad, kad pilnvaras beigsies pašreizējam prezidentam Andrim Bērziņam, vai vēlāk. Vienlaikus partiju pārstāvji atzina, ka ir jādiskutē par prezidenta pilnvarām.

Pievienot komentāru

Komentāri (40)

 1. Tautas vēlēts prezidents ir gan Somijā,Lietuvā un Polijā,gan Francijā,Īrijā,Kiprā,Bulgārijā,Rumānijā un Slovēnijā! Tikai kāpēc NA nevēlas ieviest arī progresīvos nodokļus,piemēram,ienākuma nodokli pēc maksātspējas un samazinātu PVN likmi pārtikai kā vairumā šo valstu ar tautas vēlētu prezidentu,vai mainīt pašu vēlēšanu sistēmu?

 2. Kas tur ko brīnīties? Ja nebūtu precedenta ar Grigules – Kaimiņa ievēlēšanu, ja pie apvāršņa nerēgotos Ugāles personas hūte, kura tā paša Kūtra kūtruma dēļ gadu gadiem netiek iztiesāta – pret tautas vēlētu neiebilstu. Tas strīds ir mūžīgs – visus pag.g.s. 20. un 30. gadus līdz Ulmaņa apvērsumam diskusijas visos līmeņos par stipru prezidentu bija galvenā politiskā tēma.Kādēļ – tādēļ, ka sīkpartiju pretenziju un sociāldemokrātu novēršanās no valsts pārvaldes dēļ valdības sastādījās mēnešiem un tāpat dažu mēnešu laikā krita. Tagad – pie 5% barjeras, arī politiskā saprāta dēļ, tas vairs nenotiek. Izpildvara ir salīdzinoši daudz stiprāka un arī tagadējie prezidenti nav vienkārši statisti. Saeima ir iebiedēta.

 3. Kūtri, savu prestižu, ja tāds vispār bija, tu zaudēji solidarizējoties ar kremļa čekista brūti māsu Annu!!!

 4. Kūtris tiks tiesāts par sadarbību ar asiņaino komunistisko režīmu un genocīdu pret latviešu tautu.
  Noziedzniekam noziedznieka tiesa !

 5. Esam IT KĀ EIROPĀ jeb es maldos????????? Tad KĀPĒC mūsu pensijas netiek aprēķinātas kā vairumā Eiropas valstu??? Proti: noteicošais faktors tur ir NOSTRĀDĀTIE DARBA GADI, kas sastāda 80% no pensijas summas, pārējais ir dažādas piemaksas!?? Mums viss otrādi – civēka MŪŽS ar jēdzienu DARBA GADI VISPĀR IR KĀ PIEDEVA… TO veiksmīgi aizlaucījuši pagultē!!! NAV jābrīnās, ka visi darba gadi līdz 1996.gadam ir VISPĀR NOSVĪTROTI!?? KUR savā laikā bija KŪTRA kungs un viņa vadītā ST, lai likvidētu ŠO cilvēka prātam KLIEDZOŠO NETAISNĪBU???????? Tā darbojas iestādes laikam vienīgi DAŽĀS Eiropas valstīs, tai skaitā LATVIJĀ… LŪK TE BŪTU KO BRĪNĪTIES KŪTRA KUNGAM… Arī PVN NAV līdz 12% pazemināts pārtikai vēl šodien!?? Kūtra kungam ir TIKAI 53 dzīvības gadi un NEBRĪNOS, KA DAUDZ KAS NAV SAPROTAMS, JO PATS NEIZBAUDA SAVAS DARBĪBAS AUGĻUS… Taču sēž AUGSTĀ KRĒSLĀ UN LAIKS SĀKT DOMĀT ARĪ CITĀS KATEGORIJĀS UN ASPEKTOS!!!

 6. Katram komentētājam savas, vispareizākas, domas par šo jautājumu. Komunistiem ir bijis tāds princips, proti, ja briest neveiksmes – veic reorganizāciju; izdarot reorganizāciju lamā iepriekšējos vadītājus. Komuniste Sudraba, citus neuzskaitīšu, arī nolēmusi sākt no reorganizācijas. (Iepriekšējos viņa jau pakritizēja pietiekoši.) Nekāda pamatojuma tam nav, bet gribās, cerēdams ka “sociķiem” izdosies izraut varu. Kremlim parādīsies jaunas iespējas mūs sagrābt.

 7. Vēlētājs>NA atbalstītājs Atbildēt

  Vai Latvijas sabiedrība nav nobriedusi pat samazinātai PVN likmei pārtikai kā visā pasaulē?

  • Kad, pēc nākošām vēlēšanām, NA sastādīs valdību un Vienotības vecie komūnisti būs ārā, tad par to runāsim.

 8. Mažoritāro vēlēšanu un progresīvo nodokļu sistēmu kā,piemēram, Francijā,Vācijā,Itālijā,Slovēnijā,Spānijā,Lielbritānijā,ASV,Kanādā,Indijā,Indonēzijā,Dienvidāfrikas Republikā,Ganā un pat Karību jūras divpadsmit republikās!

 9. Tautas varas atjaunošanai Latvijā jāmaina līdzšinējā valsts orientācija Atbildēt

  “Tauta nevar atļauties uzturēt Saeimu un deputātus,kas nav atbildīgi tās priekšā arī starpvēlēšanu periodā,sēžot tur desmitiem gadu,pat ne reizi neuzkāpjot tribīnē.Saeima nav stipendija populāriem komponistiem un sportistiem.Izeja ir mažoritārā sistēmā,sadalot Latviju 100 vienmandāta vēlēšanu apgabalos,ar aptuveni 10 000 vēlētājiem katrā,kur kandidāts uzstājas,tiek ievēlēts,atbild vēlētāju priekšā un var tikt priekšlaikus atsaukts.Lai darbotos atbildīgu masu partiju sistēma,var noteikt,ka Saeimai kandidātus var izvirzīt tikai valsts līmeņa (nevis vietējās) sīkpartijas.Lai nodrošinātu politiķu paaudžu maiņu,deputāti jāievēl ne vairāk kā uz diviem termiņiem.” Skat.”Tautas varas atjaunošanai Latvijā jāmaina līdzšinējā valsts orientācija”,Juris Bojārs,profesors,Dr.Jur.,LZA akadēmiķis,Latvijas Avīze,2007.gada 27.novembris.

  • Pilnīgi piekrītu – tad arī beigsies tā rudo lapsu ielišana Seimā un arī es varēšu redzēt dzīvu savu deputātu un nevis kaut kādu mistisku sarakstus un foto. Varēsu prasīt atbildī kāpēc tā balsoji un dot norādes darbiem nākotnē.

 10. Vispirms jāmaina vēlēšanu sistēmu Atbildēt

  “Mums beidzot ir jāatsakās no partiju monopola kandidātu izvirzīšanā un jāpāriet uz mažoritāro vēlēšanu sistēmu.Lai arī vēlētāji sarakstā konkrētiem uzvārdiem var pielikt plusus vai mīnusus,viņi var balsot tikai par pašu partiju veidotu sarakstu.
  Partiju saraksti tiek aizpildīti galvenokārt ar pilnīgi nepazīstamiem cilvēkiem,par kuriem nevienam,izņemot varbūt nejaušam kandidāta paziņam,vai ģimenes loceklim,nekad ne prātā nenāktu balsot.Bet sarakstu stratēģiskajās vietās izvietotas preses un profesionālu tēlu veidotāju uzpūstas “lokomotīves”un jau minētie,tautā populārie cilvēki: komponisti,aktieri,sportisti.Bez tam 5% barjeru pārvarējušās partijas (atkal viena barjera,kas ir pretrunā ar Satversmes 6.pantā uzsvērto proporcionalitāti) savā starpā sadala arī aiz barjeras palikušo partiju vietas.Līdz ar to neviens vēlētājs nevar pateikt,kurš konkrēti ir viņa ievēlētais pārstāvis,no kura viņš varētu prasīt atbildību vai vismaz sazināties.Lai arī kā deputāti nerīkotos,Satversmes 14.pants nosaka:”Vēlētāji nevar atsaukt atsevišķus Saeimas locekļus.”
  Ievēlēt deputātus ir neparasti viegli,bet atsaukt praktiski neiespējami.Tātad,vēl viena asimetrija,kas pretrunā ar demokrātijas garu un atbildības principu.”
  Skat.Jānis Streičs: “Ja nereformēsim vēlēšanu sistēmu Latvija kļūs banānu republika”,Izklaide TV,2011.gada 21.jūnijs.

 11. Bet kā ar VL nostājas maiņu pret pašu rosināto 12% PVN likmi pārtikai,partijas programmā ierakstīto progresīvo ienākuma nodokli? Tas tikai tāds sīkums?

 12. nekādā ziņā tik padumai tautai nevar dot vēlēt prezi ar lielām pilnvarām. jau mūsu Bērziņš ir tāds uz maskaviju pusorientēts. bet paldies Dievam, šim maz teikšanas. nu protams, ka Kūtris grib lai kremļa draudzene Inguna būtu preze. NA beidzot sapratusi , ka te nav Lietuva un Igaunija, te ir daudz kangaru , tāpēc lai prezis ir tikai ar Saeimas atbalstu.

 13. Parasti prezidentālā valstī prezidenta kandidatūru izvirza valdošā partija. Tā arī atbild par prezidenta rīcību. Tākā nav nekāda pamata baidīties par tautas vēlēta prezidenta rīcību. Tas tikai stiprinātu izpildvaru, kas patreiz būtu visai svarīgi. Tiesa, jāpieņem saprātīga prezidenta kandidata izvirzīšanas kārtība, nedrīkst to parvērst par balagānu. Bet vēl svarīgāk ir kādas būs prezidenta funkcijas. Ja tās paliek pašreizējās, tad tautas vēlēta prezidenta amats ir bezjēdzīgs.

 14. Grigales un Ždanokas ievēlēšana skaidri parādija, ka vēlēt prezidentu tautas vēlēšanās nedrīkst.Jautājums ir tikai vai “vēl nevar”, vai “vairs nevar”.

  • tieši tā, un ja vēl ņem vērā kad par tautas vēlētu prezidentu sasparojušies putina atbalstītāji, tas vien jau liek satraukties.

 15. Uzvārds izsaka visu!

 16. NA atbalstītājs -- Kūtrajam Atbildēt

  Ja būtu tautas vēlēts prezidents, vēl arvien pastāvētu risks, ka tādi jefiņi kā tu, Sudraba vai Artuss varētu tikt ievēlēti. Latvijā sabiedrība vēl nav nobriedusi.

 17. Kūtrim vajadzētu pabrīnīties par saviem lēmumiem esot ST amatā.Visidiotiskais ir lęmums par pusaudžu darba perioda neiekļaušanu pensijas aprēķinos.Kārtīgām cilvēkam par tādu lēmumu pieņemšanu būtu jāpakarās vai vismaz jārūpējas par šāda lēmuma pārskatīšanu.Kūtris ir tālu no šādas atbildības kritērijiem.

 18. Tautas vēlēts prezidents ir ĻOTI NOPIETNS SOLIS LATVIJAS VALSTS TURPMĀKĀ LIKTENĪ!!! PALDIES pilsonim par viņa domām!!! Un kur tad ir mūsu elektorāts, kas tiešām ievēlēs Latvijai lojālu prezidentu?????? Esam palikusi tik maz savā valstī, ka BAIL DOMĀT PAR NĀKOTNI VISPĀR… NAUDA VALDA PASAULI… Pie mums tai ir tik LIELA NOZĪME, KA gatavi pārdot pat savu māti!!! NESAPROTU, par Ko tik izbrīnīts ir KŪTRIS??????? ES NEBRĪNOS un man smiekli NENĀK!!! NOTEIKTI ir JĀBŪT plašām diskusijām ar VĒLĒTĀJU iesaisti, jo SAEIMAI NEVAR UZTICĒTIES… Saeima nobalsos KĀ VAJAG ieinteresētiem spēkiem…

 19. … Ja, Pegokov, patiesi, butu jazin pasa Kudra lomu si NSL likumprojekta izstrades procesa … ja bija atbildigs par to tad vajadzetu but konsekvencem …!

  … Tada gadijuma, ar sadu Satversmes burtam pretrunigu un tik krasas kludas pielausanu, no bijusa Satversmes tiesas priekssedetaja, ta talakai politiskai karjerai vajadzetu but uzliktam jautajuma zimei … seviski pec jau pielaistas Satversmes statusa degradacijas ar ST lemumu, sakara ar Abreni … !

  … Un seit Kudra iezimeta apologetika un meginajums nogrust talaku atbildibu par nepilnigo iesniegumu un kludas talako labojumu uz NA Berzina vadito Saeimas juridisko komisiju ir tikai meginajums nosegt un izlocities no savas nekompetences pieradijuma, vai politiskas varaskare radita akluma …
  … Bet varbut tas izskaidro daudz ko par to kas notika un notiek … un notiktu saja valsti ar sadiem politikiem nakot pie teiksanas …

 20. Kārtējais pierādījums cik stulbi un aprobežoti ir lielākā daļa Saeimas deputātu, ja pat nav spējīgi domāt kompleksi un vienu soli uz priekšu. Tas mājiens par prezidenta pilnvaru termiņa pagarināšanu līdz pieciem gadiem, tai pašā laikā nemainot likumu, kas paredz ka maksimālais termiņš ir astoņi gadi. Latviski šādus cilvēkus sauc par stulbeņiem

 21. … Ko nozime: ‘ … pietiekami stingri …’

  … Vai Kutris ari bija parsteigts par daudzu pasreizeji NA parstavetu Saeimas patriotisko deputatu nobalsosanu PRET Abrenes uzdavinasanau Kremla Krievijai … !?

 22. Prezidents ir valsts gods un karogs. Izraudzītais prezidents pārstāv valsti un ne tikai, bet arī valsts politisko briedumu.
  Vēlot Saeimā iznāk vairāk tādi ZOO draugi, kurš, nevar pārtraukt izklaides Pekinas olimpiādē un balstīt Grūziju, kurš neies uz valodu referendumu un tādejādi mudināja to darīt arī citus latviešus ( kas būtu, ja būtu klausījuši…). Šodien vel riktējas braucienam uz Latvijas okupētājvalsts uzvaras parādi ( šodien jau par Ukrainu?). Jau šādi vēlot tā pavāji.
  Pie visas tautas vēlēta var ievēlēt tādu kā ZZS Griguli un ko viņa pārstāv – zemniekus? Varbūt Pamperu pie labas reklāmas.
  Drošākais ceļš ir visu valsts deputātu kopuma vēlēts prezidents. Tad Saeimas, pilsētu un novadu deputāti kopsapulcē varētu jau plašākā loma to visu izlemt. ZOO tur vietas nepietiks un Pamperu reklāma neiedarbosies… ( to vīru, sievu ir par daudz un jau nopietni ievēlēti).
  Jā kādiem, mainot vēlēšanu kārtību, var neiznāk koferīši un tādēļ tas var nepatikt…( cik labi Saeimas telpās atrast sev domātu koferīti…).

 23. Nu, nevar būt, Kūtris būtu tik naivs un nesaprastu riskus, ka tā netīrā naudā, kā viņš saka, var pagriezt mūsu valsti Krievijas virzienā. Viņa mamma- taču pie tā nopietni strādā, labākie draugi nāk no kaimiņu valsts.

 24. Tik loti cereja ka tauta vares ievelet Ingunu vai Aivaru mums ka gudro saimnieku! Ak vilsanas!!! :-((

 25. Bet tauta ir pārsteigta par to, ka kūtris ielīda kremļa inspirētajā partijelē un vēl nekaunas ļerkšķēt!

 26. NA visus šos 24 gadus godam ir kalpojuši savam saimniekam -vienotībai,ja vienotība ir ” pret”, tad NA arī noteikti būs ” pret”

 27. NA saprata ka nevienam no viņiem nespīd kļūt par tautas veletu prezidentu. nav viņiem tādu cilvēku. atiecigi piespelet konkurentiem tādu trumpi nav izdevīgi.

  • Muļķības! NA vienkārši saprata, ka tautai to uzticēt nevar, atkal ievēlēs kādu komponistu, svarcēlāju vai suņubūdu…

   • NA nacistu jājamzirdziņš jau labu laiku ir ka velet drīkst ļaut tik ” pareizi domājošajiem” pārejiem šāda privileģija jāliedz. nu kā idealoģiskais tēvs ādolfs savā laikā ticis galā ar ebreju jautājumu pievērsās citādi domājošo likvidešanai

 28. Vai pēc ”ģeniālā” sprieduma par Abrenes atdošanu krieviem vēl kāds Kūtri uzskata par juristu ?

 29. Vai tad kāds nopietni tic NA solījumiem?

 30. Vai tad kāds nopietni tic VL solījumiem?

 31. VL no bailēm pieliduši bikses , ka netiks pie Valsts siles !! Tāpēc arī Dzintars un Jansone= Mūrniece dara visu pretēji tam ko solījuši pirms vēlēšanām !!!

Draugiem Facebook Twitter Google+