×
Mobilā versija
+15°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
6. augusts, 2012
Drukāt

Kūtris: Referendumu ierosināšanai labāk būtu saglabāt divlīmeņu parakstu vākšanas sistēmu

Foto - LETAFoto - LETA

Referendumu ierosināšanai Latvijā labāk būtu saglabāt divlīmeņu parakstu vākšanas sistēmu, bet varētu palielināt pirmā parakstu vākšanas posma slieksni, kas pašlaik ir 10 000 vēlētāju paraksti, šādu viedokli telekompānijā LNT pauda Satversmes tiesas (ST) priekšsēdētājs Gunārs Kūtris.

Kūtris uzsvēra, ka lēmums par optimālo parakstu skaita slieksni ir politiķu, ne juristu izšķiršanās, lai arī atsevišķos gadījumos ST ir nācies vērtēt atsevišķu skaitliski izteiktu lielumu samērību.

Tiesnesim šķiet, ka nebūtu pareizi visas desmitās daļas vēlētāju parakstu vākšanu finansiāli uzlikt uz viņu pašu pleciem. Likumdevējiem noteikti būtu jāpadomā, kā parakstīšanos par referendumu ierosināšanu padarīt lētāku un pieejamāku. Viņš ieteica padomāt arī par to, ka tie, kas pašlaik ir pie teikšanas, pēc laika var nonākt opozīcijā, un tad skats uz referendumu rosināšanu varot pavērties pilnīgi pretējs.

Kūtris atzina, ka kopumā šis jautājums ir koks ar diviem galiem – no vienas puses, ir saprotama vēlme ļaut uz referendumiem virzīt tikai tās idejas, kurām tiešām ir sabiedrības atbalsts, bet no otras puses, iniciatīvas nedrīkst būt pilnībā apturētas.

Kā ziņots, Valsts prezidents ir nolēmis vēl vienu reizi atdot Saeimai otrreizējai caurlūkošanai grozījumus tautas nobalsošanas ierosināšanas likumā, kas paredz būtiski apgrūtināt pašreizējo referendumu ierosināšanas kārtību.

Kā aģentūru LETA informēja Valsts prezidenta kancelejā, izvērtējot Saeimas iepriekš veiktos labojumus un pieņemtos likuma grozījumus, Valsts prezidents vērsa uzmanību uz to, ka viņa iepriekšējā lēmumā par likuma nodošanu otrreizējai caurlūkošanai ietvertās norādes ir tikušas ņemtas vērā. Valsts prezidents šādu lēmumu pieņēmis, jo ir saņemti 38 Saeimas deputātu paraksti, prasot apturēt likuma izsludināšanu, kas draud ar referenduma rīkošanu par šīm likuma izmaiņām.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+