Uncategorized

Kūts nodega, kazas dzīvas. Ugunsnelaimē iet bojā vēsturiskā Lieldimzēnu ēka 16

Foto – Artis Drēziņš, no Gunitas Kulmanes Facebook profila un LTV publicitātes foto

Sestdien, 17. septembra rītā izcēlās ugunsnelaime Jelgavas novada Zaļenieku pagasta Ūziņu ciema “Dimzēnos”, kas ir vietējās nozīmes kultūras piemineklis – tie savulaik piederējuši farmācijas profesoram Eduardam Svirlovskim, kurš pagājušā gadsimta pirmajā pusē savā nozarē bijis viens no vadošajiem speciālistiem Latvijā. Šajos laikos vēsturiskajās mājās saimnieko Edgars Svētiņš, kurš nodarbojas arī ar kristīgās izglītības projektiem un šobrīd atrodas svētceļojumā Eiropā. Sabiedrības lielai daļai “Dimzēni” pazīstami kā vieta, kur filmēts TV seriāls “Saplēstā krūze” – kūts un ēka bija filmas varones Liesmas tēva mājas.

Dramatiskajā dienā mājās bija tikai saimnieka krustdēls Oskars Ansons, Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas 12. klases skolnieks, kas šodien gaida ierodamies apdrošinātājus.

Kaut arī dzīvojamā māja no kūts atrodas metrus piecdesmit un Oskars bija mājās, pirmie ugunsnelaimi pamanījuši kaimiņi.

“Tas bija ap deviņiem rītā, kad mājās ieskrēja kaimiņi. Manas istabas logi ir uz otru pusi. Jau sprakšķēja kūts jumta šīferis. Varbūt kādas skaņas bija arī agrāk, bet tām es nepievērsu uzmanību, jo pa garāmbraucošo ceļu, tuvējiem laukiem visu laiku braukā traktori un gandrīz visu laiku ir kāds troksnis. Uguns un dūmi nāca no sienaugšas. Divi zirgi un 15 kazlopi bija apakšā, jau sadūmotās telpās. Izlaidām tos ārā un tie kādu laiku ganījās apkārt – bija stresā, bet nekur prom tālu neklīda, kamēr mēs bijām pārņemti ar ugunsnelaimi. Labi, ka rudens, ražas novākšanas laiks un nekur uz laukiem nav ķīmijas, tāpēc vismaz par lopiņiem nebija jāuztraucas,” stāsta Oskars.

Apmēram pēc pusstundas bija klāt ugunsdzēsēji. Sešas brigādes strādājušas 20 stundas. Labi, ka bijis bezvējš un nebijis ļoti lielu briesmu, ka uguns varētu pārsviesties uz dzīvojamo māju, kā arī klēti un putnu māju, kas kūtij ir pavisam līdzās. Nav bijis problēmu arī ar ūdens ņemšanas vietu – Svētes atrodas turpat, simts metru attālumā. Oskars slavē ugunsdzēsēju profesionālo darbu, cīnoties ar 300 kvadrātmetru lielās kūts degošo koka pārsegumu un vairāk nekā simts siena ruļļiem. Vēl divas dienas pēc notikušā kāds siena kumšķis kaut kur pakūp un tad tam Oskars uzlej ūdeni.
Kūts sienas ir savās vietās – cita lieta, ko ar māla mūrējumu un ķieģeļiem būs izdarījis karstums un ūdens? Viss siens ir pagalam – sadedzis vai slapjš un pilns ar sodrējiem. Abi zirgi ganās pļavā, kazlopi atrodas kaimiņa šķūnī.

Oskars lēš, ka ugunsnelaimi, visticamāk, izraisījuši elektrības vadi no augšas, no kurienes – sienaugšas – arī sācis degt. Kūtī bijis tikai lampas. Vēl esot mazāk ticams variants, ka sācis silt un aizdedzies kāds siena rullis. Ļaunprātīgu dedzināšanu Oskars izslēdz.

Jaunietis “Dimzēnos” dzīvo dažus gadus un palīdz saimniekam tikt galā ar saimniecību. Viņa prombūtnes laikā viņš slauc arī 10 kazas. Tagad, rudenī, tas jādarot vienu reizi dienā un ar to var tikt galā pusstundā. No iegūtajiem 8-9 litriem jaunietis ik pārdienu sien sieru. Sanākot nedaudz vairāk par kilogramu, ko kādam pārdodot vai uzdāvinot.

Aicinājumu palīdzēt E. Svētiņam, ko pazīstot kā vienu no krietnākajiem cilvēkiem, sociālajā tīklā “Facebook” izplatījusi Ūziņu bibliotēkas vadītāja Gunita Kulmane: “Lūdzu palīdzēsim – lopiņi ir bez mājvietas, arī viss siens ir sadedzis. Varbūt, ka kādam ir lieks siena rullis, vai kaut kas no būvmateriāliem (dēļi utt.), jo nebūs viegli kūti atjaunot.” Pats saimnieks, sazvanīts pa telefonu, arī cer uz izpalīdzīgu roku, bet ko konkrētāk varēšot pateikt, kad ceturtdien atgriezīsies mājās.

Starp citu, Oskars piebilst, ka seriāls “Saplēstā krūze” Oskaram nemaz nav paticis, jo pārāk daudz negāciju un nelaimju tajā bijis atspoguļots…

Galerijas nosaukums
LA.lv