×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.9°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
4. novembris, 2016
Drukāt

Ķuzis: “Neesmu despots, kas skalda un valda” (15)

Foto - Edijs Pālens/LETAFoto - Edijs Pālens/LETA

Ierodoties uz interviju ar Valsts policijas priekšnieku Intu Ķuzi, dzirdu, ka viņš pa telefonu vēl aktīvi sazvanās un risina jautājumu, vai personas, kas nedrīkst uzturēties Latvijā un ir aizturētas, policijas un robežsardzes kopīgajā izolatorā Daugavpilī var smēķēt. Tāpēc pirms intervijas pajokoju – ja jau policijas priekšnieks aizņemts ar tik sīku jautājumu risināšanu, tad jau valstī viss lielos vilcienos ir kārtībā… Taču mūsu saruna veltīta daudz nopietnākiem jautājumiem, un viens no iemesliem, kāpēc intervija notiek tagad, ir valdības 18. oktobrī pieņemtais lēmums atbalstīt amata termiņa pagarināšanu uz pieciem gadiem Valsts policijas priekšniekam I. Ķuzim. Viņš šajā amatā tika apstiprināts 2011. gada augustā. Līdz tam no 2009. gada bija policijas Rīgas reģiona pārvaldes priekšnieks.

 

– Kādas galvenās lietas esat iecerējis paveikt sev atvēlētajā laikā?

I. Ķuzis: – Policija attīstīsies, tas ir skaidrs. Kad 2011. gadā sāku strādāt šajā amatā, 2017. gada 1. janvāri izvēlējāmies par atskaites brīdi, kad tiek pielikts punkts 2008. un 2009. gada ekonomiskajai krīzei, kas nopietni skāra arī policiju, un vairs nedomājam par seku likvidēšanu, bet par attīstību.

– Divi mēneši palikuši līdz šim datumam…

– Ar 1. janvāri policisti algas saņems pēc jaunas sistēmas, sākam pārdalīt funkcijas, kas skar izmeklēšanu un prevenciju, pabeidzam darbu pie kriminālprocesu izmeklēšanas optimizācijas un vienkāršošanas.

– Policisti beidzot saņems tādas algas kā pirms deviņiem gadiem?

– Jā, un ir pozīcijas, kur algas ir lielākas. Jau visiem pie algas nākuši klāt 80 – 150 eiro. No 1. janvāra katram nāks klāt 100 – 300 eiro, tas nozīmē, ka mazākā alga policijā tikko dienestu uzsākušam cilvēkam kārtībnieka amatā būs aptuveni 600 eiro uz rokas mēnesī. Policijas priekšnieka alga būs ap 2500 eiro. Tāpat vairs nebūs vienādos amatos vienādas algas – skatīsimies darba apjomu, sarežģītību un paveikto. Agrāk bija teiciens: inspektors arī Āfrikā ir inspektors! Tagad tā vairs nebūs, piemēram, inspektors, ka nodarbojas ar dokumentu izsniegšanu, saņems mazāku algu nekā inspektors, kas izmeklē lietas.

– Vēl lielas izmaiņas, kā noprotu, skars kārtības policiju – tai atņems izmeklēšanas funkcijas.

– Pavisam neatņems. Kārtības policija izbrauks uz notikuma vietu, ievāks liecības, veiks apskati, respektīvi, savāks pirmatnējo materiālu, ko nodos kriminālpolicijai. Tātad visa izmeklēšana būs vienā dienestā.

– Tas nozīmē, ka kārtības policijai vairāk laika prevencijai, to vairāk redzēsim ielās?

– Tieši tā! Visā pasaulē policiju raksturo divi principi: pieejamība un redzamība. Aptaujas liecina, ka Latvijā cilvēki jūtas drošāk, ja viņi redz policiju uz ielām un citās vietās. Interesanti, ka kaimiņiem igauņiem gan vairāk rūp, lai viņi jebkurā laikā varētu viegli policiju sazvanīt un sarunāties.

– Tad lieciet saviem darbiniekiem – ne tikai patruļniekiem – staigāt formastērpos! Pat pie policijas iecirkņiem reti var redzēt cilvēkus policijas drēbēs… Lai pusdieno, iepērkas veikalos pa ceļam uz mājām, bērnus izņem no bērnudārza formastērpos…

Vēl pie lielajām izmaiņām minējāt kriminālprocesu vienkāršošanu, kas, kā saprotu, attiecas uz maziem noziedzīgiem nodarījumiem, lai nebūtu, piemēram, nozagtas šokolādītes dēļ jādarbina garā un smagā kriminālprocesa “mašīna” ar pārdesmit darbībām. Par to mēs esam rakstījuši arī “Latvijas Avīzē”.

– Jā, ir izstrādātas izmaiņas Kriminālprocesa likumā, Ģenerālprokuratūra tās ir akceptējusi, drīz tās nonāks Saeimā. Ar 1. janvāri tās spēkā vēl nestāsies, bet nedomāju, ka ilgi būs jāgaida. Šīs izmaiņas dotu iespējas mazāk smagu noziegumu lietas, kas ir absolūts vairākums, virzīt uz priekšu daudz straujāk. Vācijā, piemēram, kriminālprocess par degvīna pudeles zādzību aizņem piecas lappuses, Latvijā – 55… Šim garajām aprakstītajām procesuālajām darbībām jau nav nekādas lietderības, neviens no tā neko neiegūst. Jo ātrāk šādās lietās nonāk pie soda, jo labāk. Kā ideālu variantu redzu, ka no rīta veikalā noķer zagli un vakarā viņš saņem sodu, trīs dienas – tas būtu normāli. Šobrīd šis laiks līdz tiesai var būt pat vairāki mēneši. Grūti būtu atrast vēl kādu valsti ar tik sarežģītu un “smagu” kriminālprocesu.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Jā,tiešām es uzskatu, ka Jūs esat ne savā vietā, jo Jūs esat pārāk mīksts. Es atceros savu bērnu krimināllietu,kur viņus apzaga, tad Jūs strādājat Aspāzijas bulvārī . Tad atnāca Jūsu darbinieki, kuri manus bērnus apsaukāja,pazemoja un aizgāja, tikai kāda rajona kriminālpolicijas priekšnieka zvans, personīgi Jums, Jūs aizsūtījāt otrā dienā savus darbiniekus vēlreiz,jo tajā laikā es arī strādāju kāda rajona kriminālpoicijā tad tikai pieņēmāt iesniegumu no maniem bērniem. Netika veiktas tālāk nekas, pat video ieraksts no Hansabankas netika izņemts, par krimināllietas virzību tālāko gaitu netika cietušie vēl līdz šai dienai nav informēti. Kad bērni gāja interesēties par lietu, tad atrunas bija daudz dažādas, izmeklētāja dekrētā, izbraukumā utt.Un arī par visām reformām policijā, tā ir viena naudas izšķērdēšana, eksperti braukā un reģionu, ja kāds notikums novadā , tad no reģiona brauc, nav jābūt ekonomistam, lai aprēķinātu ,cik tas izmaksā ?

 2. Tu esi nevis despots, bet nulle.

 3. Nav jābūt despotam, bet jāievieš kārtība. Ja mani, kā cietušo pusi,apzog Valsts Policija, tad tas ir pretīgi. Ņemot kukuļus no likuma pārkāpēja puses un nibeidzinot lietu. Konkrēti Kengaraga policijas iecirknis.
  Nevar to midzeni beidzot izpurināt?
  Tas ir par daudz prasīts?

 4. Viņš tiešām nav despots- VP jau valda ne viņš, bet gan VIŅA! 🙂

 5. Skaisti vārdi, bet darbos? Kāpēc vecie profesionāļi iet prom? Var būt bezcerība, ka var ko mainīt?
  Lielos amatos salikti jaunie ar milzīgām ambīcijām, bet ne pieredzes strādāt, ne prasmes vadīt kolektīvu! Tā turpiniet un bedre būs vēl dziļāka!

 6. Andris no kriminalas Kraslavas Atbildēt

  Musu LR VP vadibai un LR generalprokuraturas vadibai ir Suligi nosplauties uz musu valsts iedzivotaju sasutumu, jo vari kaut vai sadezinaties vinu prieksa, tik un ta taisniba bus viniem, nevis vienkarsam Latvijas iedzivotajam. Musu augstie kungi un damas Riga, redz tikai to, ko grib redzet, dzird tikai to, ko grib dzirdet un zina tikai to, ko grib zinat. Ja cilveks grib un velas kaut ko zinat un saprast, tad tas vinam ir japaskaidro un jaizskaidro, bet, ja cilveks neko negrib un nevelas zinat un saprast, tad kada jega ir to darit. Sos vardus es esmu teicis vairakkartigi gan musu Valsts policistiem, gan musu Valsts prokuroriem, ka ari Kraslavas rajona tiesa, 2016. gada 25. janvari, 10. marta un 17. junija, bet bez jebkada rezultata-vini, it ka sarunajusi, turpina savu iesakto ”melodiju”-TIKAI JUS ESAT VAINIGI!!! Neskatoties uz to, ka LR AT Godigie tiesnesi, 2015. gada 15. oktobri Izbrakeja Dagdas policistu-patvalnieku: Arvida Vedlas, Ivara Jakusonoka, Ilgas Rakickas, Aivara Trula un Edgara Tjarves, speciali safabriceto SuperBojeviku un Murmulejumu Nr. 11240029208, gan VP IKB, gan ari LR Generalprokuratura, neko pretlikumigu no Dagdas policistu un Kraslavas rajona prokuraturas un tiesas patvalnieku puses nesaskata. Nu, nekas, gan jau Jusu Kraslavas policijas iecirkna prieksnieks, Ivars Jakusonoks, vel ne tadus ”podus” nogazis. Jauks piemers, par 2015 gada februara notikumiem, par to daudz rakstija gan prese, gan Interneta portalos. 21. februaris, 13:08 | Latvija….Autori: lsm.lv zinu dienests…Zinu agentura: LETA…Dagda atrasti un neitralizeti 179 spradzienbistami prieksmeti, liecina Nacionalo brunoto speku (NBS) informacija…Dagda, Ludzas iela,2…tika atrastas Pirma un Otra pasaules kara spradzienbistami prieksmeti-granatas, artilerijas ladini un strelnieku municija. Kopuma atrasti 20 kilogrami spragstvielu….Sakotneja informacija liecina, ka ieprieksminetais virietis nodarbojies ar metalluznu vaksanu. Pats ”interesantakais” ir tas, ka si maja atrodas netalu no Dagdas pilsetas domes, ka ari tas, ka sos ”metalluznus” nekad neviens nebutu atradis, ja sis cilveks nebutu piedraudejis ”uzlidinat ” gaisa Dagdas policijas eku, Lacplesa iela,8. Par to es jau laicigi informeju gan LR AT, gan Latgales apgabala tiesas priekssedetaju Andri Strauta kungu, ka ari LR KNAB. Ja pie manis atrastu tadu Arsenalu ar ierociem-”metalluznus”, un 20 kilogramu spragstvielu, ka ari, ja es butu draudejis ”uzspert” gaisa Dagdas policijas iecirkni, Lacplesa iela,8-man iedotu Muza ieslodzjumu! Nu, ta ka sis cilveks remonte dazadas elektroiekartas, televizorus, kompjuterus u.c. lietas, tad vinam nekas slikts nenotika. Es so cilveku loti labi pazistu, un man, ka cilvekam pret vinu nav pretenziju, bet, ja nu vins patiesam ”uzlidinatu” gaisa Dagdas policijas eku, kas tad butu vainigs?!

 7. Man PATĪK šis TREKNI atalgotais kāzu ģenerākis, kurš kā noskaidrojies, “neesot despots”.
  NAV arī autoritāte VP. Bet VP gudrie prāti cerēja, ka viņš aizies IZDIENAS pensijā, un tad beidzot
  notiks POZITĪVAS pārmaiņas, bet kur nu 8-kājis ir ielaidis DZIĻAS saknes …
  Nav brīnums, ka VP ir tik liela kadru mainība …

 8. Andris no kriminalas Kraslavas Atbildēt

  Es negribu un nevaru teikt, ka musu VP prieksnieks butu kaut kads despots, kas skalda un valda, bet kartibas Jusu VP Ieksejas Kontroles Biroja, ka nav ta ari nav, jo vini loti dedzigi piesedz Dagdas un Kraslavas policistus-patvalniekus, kuri ir parvertusi musu gimenes dzivi par istu ELLI uz sis zemes virsmas. Neskatoties uz manas gimenes loceklu sudzibam par atklato patvalu no Dagdas un Kraslavas policijas prieksnieka Ivara Jakusonoka puses, ka ari no vina sirdsmilota drauga, Andzelu pagasta un Kraslavas rajona ”Talavas tauretaja”, Arvida Vedlas puses, Jusu ”specialisti” un ”profesionali” no VP IDB, neko pretlikumigu no vinu puses nesaskata. Mans nevainigais dels, kuru Jusu Dagdas policisti-patvalnieki: Arvids Vedla, Ivars Jakusonoks, Ilga Rakicka, Aivars Trulis un Edgars Tjarve, 2008. gada 10. julija ap 10.00 no rita, Mezonigi un Zverigi Spidzinaja, Dagdas policijas iecirkni, Lacplesa iela,8, kurs bija aprikots ar Videonoverosanas kameram, uzrakstija, 2013. gada februari, uz VP IDB sudzibu, un ludza uzsakt kriminalprocesu pret sim personam. Un, ko darija Jusu VP IDB darbiniece L. Latisenko-Burakova?! Neko neparbaudot, ”raporteja”, ka nekas pretlikumigs netika veikts no so policistu puses, bet pirmo reizi vina iepazinas ar Murgojuma Nr. 11240029208 materialiem, tikai 2013. gada 6. junija. Ka vareja melot, ka viss ir parbaudits jau februari, ja ar lietu Nr. 11240029208, VP IDB darbiniece L. Latisenko-Burakova, ”iepazinas” tikai @013. gada 6. jumija?! Un ari tad, vina neko pretlikumigu nesaskatija. Par lielu laimi manai gimenei un par lielu nelaimi Jums visiem, ka ari LR Generalprokuraturas ”parbauditajiem”, LR AT Godigie tiesnesi, 2015. gada 15. oktobri Izbrakeja Jusu Dagdas kolegu, speciali safabriceto Murmulejumu un SuperBojeviku Nr. 11240029208. Neskatoties uz to visu, atklata patvala pret manu pazemoto gimeni turpinas, jo ne Jusu VP IKB, ne ari LR Generalprokuratura, nevelas ieviest tiesisku kartibu saja Kraslavas rajona Greizo Spogulu Karalvalsti, kur tiek parkaptas musu gimenes Cilvektiesibas. Jusu VP IKB darbinieki un ari LR Generalprokuraturas darbinieki, ietiepigi turas tikai pie savu Kraslavas rajona patvalnieku piesegsanas, neskatoties uz to, ka visu Jusu kolegu Murgojumu, LR AT Izbrakeja un Burtiski sakava. Tad, kas ta ir par Valsti, kura policijas un prokuraturas, ka ari dazi tiesu patvalnieki paliek nesoditi, neskatoties uz to, ka Jus visus ir nokritizejusi pat LR Augstaka tiesa.?!

 9. Andris no kriminalas Kraslavas Atbildēt

  Kad tiks ieviesta tiesiska kartiba Dagdas un Kraslavas policija?!

 10. Andris no kriminalas Kraslavas Atbildēt

  Kapec musu generalis nepastastija par Dagdas un Kraslavas policijas patvalniekiem, kuri neievero nevienu LR likumu?! Cik ilgi var ”aukleties” ar Kraslavas policijas iecirkna prieksnieku Ivaru Jakusonoku, kurs nodarbojas ar atklatu un nekaunigu patvalu pret manu gimeni?! Cik ilgi Jusu VP IDB-tagad jau Ieksejais Kontroles Birojs, beigs piesegt un aizstavet so policistu-Ivaru Jakusonoku, kas kopa ar saviem kolegiem no Dagdas policijas, Lacplesa iela,8 : Arvidu Vedlu, Ilgu Rakicku, Aivaru Truli un Edgaru Tjarvi, 2008. gada 10.julija ap 10.00 no rita, Mezonigi Zveriga veida Spidzinaja manu 18 gadigo delu?! Visus protokolus sie Banditi speciali Viltoja, Videonoverosanas kameru ierakstus Iznicinaja, ka rezultata, manu delu Absoluti ne par ko Notiesaja!!! Ar to, siem Banditiem bija par maz-vel apzaga manu gimeni par 2040 Ls. Ka visiem ir jau zinams, 2015. gada 15. oktobri, LR AT Godigie tiesnesi, burtiski Sagrava visas Jusu ”profesionalo specialistu” speciali safabricetos MURGOJUMUS Nr. 11240029208, neko labaki nav ari Kraslavas rajona prokuraturas un tiesas patvalnieki. Tad, luk, mums bija Liegta Juridiska palidziba-vieglak tacu iegazt, vai ne, gudrinieki?! Tapat Jusu ”godigie eksperti” no VP IDB ”neredzeja”, ka manas un mana dela liecibas bija Butiskas pretrunas! De Facto!!! Un, kas ir jadara, ja ir Butiskas pretrunas, Jusu Analfabeti to tomer nezina, bet es zinu, ir japielieto Kriminalprocesa likuma 157. pants-Konfrontesana! Un, ludzu, kur tad ir tie Konfrontesanas protokoli Murmulejuma Nr. 11240029208?! Un, ari to, Jusu ”specialisti” un ”godigie eksperti” no VP IDB ”neredzeja”?! Es vispar nesaprotu, ka policija var stradat Analfabeti?! 2008. gada 10. julija, Dagdas policijas iecirkni, Lacplesa iela,8 , nekas vel nebija uzsakts, nebija nopratinats absoluti neviens liecinieks, vel nebija absoluti nekada pieradijumu kopuma, bet es ar savu 18 gadigo delu, bijam jau Aizdomas turetie! Absolutais NONSENSS!!! Kad reizi par visam reizem tiks apcietinats un nosutits uz Rigas Centralcietumu, dienesta stavokla launpratigais izmantotajs Ivars Jakusonoks?! Man visvairak ”patika” Cirka izrade, kadu uztaisija Dagdas policiste Ilga Rakicka, Kraslavas policists, Arturs Plinta un Kraslavas policijas prieksnieks Ivars Jakusonoks, 2013. gada aprili-junija, it ka es savu sievu gribeju nokaut, ka cuku laidara!!! Alkohola manas asinis nebija, bet es tik un ta biju dzeris-vainu pastiprinoss apstaklis. Uz naza nebija manu pirkstu nospiedumu, bet es tik un ta esmu duris. Neviena liecinieka nebija, kas to visu butu redzejis, bet liecinieki, tik un ta bija. Nu, pasa Cirka ”Nagla”, bija, 2013. gada 16. septembra, tiesas sede, kad es teicu, ka vajadzeja taisit Izmeklesanas eksperimentu. Uz ko, ”plasa profila specialiste”, Kraslavas rajona tiesas priekssedetaja, Helena Muizniece, man atbideja:” Izmeklesanas eksperiments var but Bistams dzivibai!!!” Ja, profesionalitate saja Kraslavas rajona Greizo Spogulu Karalvalsti, sit Augstu vilni!!!

 11. es neesmu nekAS .tuksha vieta . pasuudiigs kaptei9nis, ko par naudu ielika kaazu generala pkaapee. un tagad es atstraadaaju . suchoks koroche

 12. Vakar bija 4 komentāri, kāpēc tagad tikai viens? Cits raksts?

 13. Ieteiktu raksta autoram doties pašam apskatīt izslavētos Citroenus – tad redzēs cik tie “labi – ar logiem, durvīm..”!

Draugiem Facebook Twitter Google+