×
Mobilā versija
+7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
12. jūnijs, 2012
Drukāt

Kvalificētu speciālistu trūkums Latvijā būs jau pēc 2016.gada

Foto - LETAFoto - LETA

Izteikts trūkums pēc kvalificētiem speciālistiem Latvijā būs jau pēc 2016.gada, otrdien žurnālistiem norādīja Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) izglītības un nodarbinātības eksperte Anita Līce (attēlā).

Savukārt 2020.gadā darbspējīgo iedzīvotāju daļa saruks aptuveni par 15%, bet ekonomiski aktīvā darbaspēka piedāvājums būs par 8% mazāks salīdzinājumā ar 2011.gadu, informēja Līce. “Tajā pašā laikā pieprasījums pēc darbaspēka pakāpeniski pieaugs,” teica LDDK pārstāve.

Viņa uzsvēra, ka šā jautājuma risināšanā ļoti svarīgi ir nodrošināt jauniešu pāreju no izglītības uz darba tirgu un izglītības ietvaram jābūt ļoti spēcīgi orientētam uz darba tirgus pieprasījuma apmierināšanu, lai nodrošinātu nepieciešamo speciālistu piesaisti pirmām kārtām no Latvijas ekonomiski aktīvo iedzīvotāju vidus. “Tikai tādā veidā iespējams samazināt jauniešu bezdarbu, vienlaikus nodrošinot nozares ar nepieciešamajiem speciālistiem,” sacīja Līce.

Neveiksmīga tālākās izglītības izvēle var radīt problēmas ne tikai jauniešiem, bet arī darba devējiem, paskaidroja LDDK pārstāve. “Ar ko tad sanāk maksāt jauniešiem? Ar to, ka trūkst motivācijas studiju laikā, piemēram, ja izvēlas tādas studijas, kas nav interesantas, ar to, kad nevar atrast atbilstošu darbu pēc studiju beigām. Maksā arī darba devēji ar to, ka pēc tam nevar atrast atbilstošus speciālistus, un galu galā maksā arī valsts,” klāstīja Līce.

Arī Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētāja vietniece Līvija Marcinkēviča uzsvēra, ka nākamo darbinieku un darba devēju sadarbībai jāveidojas jau izglītības iestādēs.

Viņa vērsa uzmanību uz to, ka Latvijā darbinieki patlaban netiek sagatavoti tādā veidā, kā to tuvāko gadu perspektīvā pieprasa ražošana, tādēļ ļoti nozīmīgi ir sniegt jauniešiem informāciju par profesionālās izglītības iespējām, lai attīstītu tautsaimniecībai nozīmīgākās jomas. Pēc Marcinkēvičas sniegtās informācijas, 25% nodarbināto pašlaik strādā sabiedriskajos pakalpojumos un tikai 13% – apstrādes rūpniecībā, kas dod vislielāko pievienoto vērtību. Tādēļ viņa arī pauda gandarījumu par to, ka šā brīža tendence rāda, ka salīdzinoši pieaug to jauniešu skaits, kas iegūst profesionālo izglītību.

Savukārt Valsts izglītības un attīstības aģentūras (VIAA) projektu vadītāja Elīna Purmale-Baumane informēja par 2010.gadā VIAA sākto projektu “Nozaru kvalifikācijas sistēmas izveide un profesionālās izglītības efektivitātes un kvalitātes paaugstināšana”, kuras mērķis ir izveidot pastāvīgi strādājošu, kvalitatīva un tautsaimniecības nozaru attīstības vajadzībām atbilstoša profesionālās izglītības satura nodrošināšanas sistēmu. Projekta ietveros izveidotas nozaru ekspertu padomes, pārstāvot 12 jomu, kuras izraudzītas, balstoties uz Ekonomikas ministrijas noteiktajiem prioritārajiem segmentiem.

Nozaru padomes izveidotas, lai prognozētu nozares attīstību un pētītu un nodrošinātu izglītības un darba tirgus pieprasījuma un piedāvājuma atbilstību. Katrā nozarē tās veidotas pēc brīvprātības principa, iesaistoties darba devēju organizācijām vai to apvienībām, nozares arodbiedrības organizācijām, Izglītības un zinātnes ministrijai un nozares ministrijām.

Eiropas Sociālā fonda projekta mērķis ir jauniešu bezdarba samazināšana, jo sniedz iespēju jauniešiem ar pamata vai vispārējo izglītību, kuri nestrādā un neturpina tālāku izglītību, iegūt viena gada laikā otrā profesionālās kvalifikācijas līmeņa profesijas vai pusotra gada laikā – trešā profesionālās kvalifikācijas līmeņa profesijas, tādēļ profesionālās izglītības iestādes no visas Latvijas jauniešiem piedāvā iespēju viena gada laikā iegūt otrā profesionālās kvalifikācijas līmeņa profesijas vai pusotra gada laikā – trešā profesionālās kvalifikācijas līmeņa profesijas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+