Kultūra
Kultūrpolitika

Labas lietas priekam un iedvesmai iesaka Vija Beinerte0

Foto: Polina Viljuna, Valts, Kleins, Andris Eglītis, Anda Krauze un publicitātes foto

Dzīves gudrība

Ar netaisnību var vai nu sadarboties, vai cīnīties. Albērs Kamī

Grāmata

“Maiga, lēna balss siltā tumsā, un tu raugies ugunī un nekas nav bīstams. Viss pārējais ir ārpusē un nevar tikt iekšā. Ne tagad, ne kādu citu reizi.” Maģiska proza. Skaista savā vienkāršībā un spēkā. Kā viņas tēva skulptūras – nekā lieka. Tūve Jansone, “Tēlnieka meita”. Bauda prātam un sirdij. No zviedru valodas tulkojusi Dace Deniņa.

Filma

Piektdien, 26. janvārī, pulksten 18.30 kino “Citadele” Luka Besona 1994. gadā uzņemtā spriedzes filma “Leons”. Tā nu nemaz nav novecojusi, turklāt ir ieguvusi papildu kvalitātes. Žans Reno vēl nav nominēts trim “Cēzariem” un saņēmis Eiropas Kino akadēmijas balvu par izcilību, bet Natālijai Portmanei vēl ir divpadsmit gadi un viņa pat nenojauš, ka pavisam drīz iegūs “Oskaru”, divus “Zelta globusus” un veselu birumu citu balvu un godalgu.
Par ko ir stāsts? Leons, profesionāls slepkava, vientuļnieks, kam rūp tikai darbs un viņa telpaugs, nejauši kļūst liecinieks noziegumam un izglābj Matildi, divpadsmitgadīgu meiteni, kuras ģimene ir brutāli noslepkavota. Matilde vēlas apgūt Leona arodu, lai atriebtu mazā brālīša nāvi… Smeldzīga, smieklīga, aizkustinoša, traģiska filma, kas izturējusi laika pārbaudi.

Izstāde

Man patīk skaitļi, kas dalās ar vienpadsmit. Taču tas nav vienīgais, kas uzrunā Valta Kleina trīsdesmit trīs aifonogrāfiju izstādē “Vienpadsmit”, ko līdz februāra beigām var apskatīt Liepājas Mākslas muzejā. Šī ekspozīcija ir ne vien Valta pateicība dzimtajai pilsētai, kur pavadīti dzīves pirmie vienpadsmit gadi, bet arī liecība tam, ka meistars pat ar aifonu var notvert mirkli, kas izsaka vārdos neietveramo, ļaujot katram pašam sajust, noģist un atskārst.

Koncerts

Piektdien, 26. janvārī, pulksten 19 mūzikas namā “Daile” Dināra un Raimonds Pauls satiksies projektā “No klasikas līdz…” Kopā ar viņiem muzicēs Raimonds Macats (taustiņinstrumenti), Oskars Sproģis (bass) un Artis Orubs (sitamie instrumenti).

Cīņa

Latvijas labākais bokseris Mairis Briedis (aizvadījis 23 cīņas, gūstot 23 uzvaras, no tām 18 – ar nokautu) Pasaules boksa supersērijas pirmajā smagā svara pusfinālā cīnīsies ar ukraini Oleksandru Usiku (13 cīņās 13 uzvaras, no tām 11 ar nokautu) sestdien, 27. janvārī, arēnā “Rīga”. Cīņu tiešraidē demonstrēs “Viaplay”. Turam īkšķus – klātienē un pie ekrāniem!

Jaunums

Vispirms gaisā uzvēdī dzidra kazenes smarža – kā noslēpumaina zīme, priekšnojauta un apsolījums. Tad atplaukst rozes pavedīgā dvesma, ko ieskauj ciedrs, bergamote un pačūlija. Maigums un kaisle, romantika un alkas. Neparasts itin visā – tāds ir augstās modes nama “Gucci” jaunais aromāts “Guilty Absolute Pour Femme”, kura tapšanu iedvesmojis pats šā nama radošais direktors Alesandro Mikele.

Pasaules plašumos

Tuvojas karnevālu laiks. Venēcijā tas šogad risināsies no 27. janvāra līdz 13. februārim, bet Barselonā – no 8. līdz 14. februārim. Ikviens var piedalīties konkursā par labāko masku un tērpu, dejot un līksmoties. Ja vien laiks un rocība ļauj – īstais brīdis doties uz Venēciju vai Barselonu.

Tepat Latvijā

Braucot pa Rīgas–Ventspils šoseju, aiz Ķemeru pagrieziena redzama zīme ar norādi “Lielā Ķemeru tīreļa laipa”. Agrāk vien pētniekiem pieejamā trīs kilometrus garā laipa ir atjaunota un nostiprināta, tagad arī neiesvaidītie var izstaigāt cauri purva sūnu un ezeriņu valstībai, ieklausoties attālās spārnu vēdās, aplūkojot purva priedīšu japāniskos siluetus un veldzējoties gluži vai pirmatnēja skaistuma izjūtās. Purvs nav mana stihija, taču sava burvība tam nenoliedzami piemīt. Īpaši ziemā, kad tas šķiet drošāks.

LA.lv