Kultūra
Kultūrpolitika

Labas lietas priekam un iedvesmai iesaka Ilze Pētersone0

Publicitātes foto

Filma

Trīs iemesli, kāpēc jānoskatās “Baltu ciltis”

Brāļu Ābeļu dokumentālo drāmu “Baltu ciltis” noskatīšos trīs iemeslu dēļ:

• filma par mūsu senčiem jāredz katram kārtīgam letiņam;

• tā apgāž mītus par baltiem kā zemnieku tautu;

• stāsts ir faktos balstīts un neglorificēts.

2. augusta pievakarē Rīgā varat nošaut divus zaķus – noskatīties “Baltu ciltis” brīvdabas seansā plkst. 22.30 omulīgi stilīgajā Autentika pagalmā Bruņinieku ielā 2. Tur arī gardi paēdieni. Pastāvīgi filmu rāda “Forum Cinemas” un “Cinnamon” kinoteātros. Citur Latvijā: Liepājā, “Pūt, vējiņi!” estrādē seanss ar radošās komandas piedalīšanos paredzēts 17. augustā, Kuldīgas brīvdabas kino – 18. augustā.

Jaunums

Skaņas ainava – kas tā tāda? 

Valmierā pie Ģīmes dzirnavu dīķa tikko atklāta Latvijā neredzēta dabas taka, kas iepazīstina ar dzīvi uz zemes, gaisā un ūdenī, kā arī apkārtnes nozīmīgām personām. Te izbūvēta skatu platforma, paviljons, brīvdabas klase, ūdens dzīves izziņas laipa, uz kuras margām izvietotas “kā dzīvas” tuvējos ūdeņos sastopamo 48 zivju un ūdensorganismu mulāžas. Vēl viens Latvijā nebijis jaunums – skaņas ainava, kas jāatklāj ar viedierīces palīdzību.

Ja no 27. līdz 29. jūlijam pošaties uz Valmieras pilsētas svētkiem, pie viena apskatiet šo taku. Uz ceļojumu neklātienē un tikšanos ar tās veidotājiem “Mājas Viesa” lappusēs aicināsim 23. augusta numurā.

Notikums

Āgenskalna tirgus atkal vaļā

Zemnieku un amatnieku tirgi ir nozīmīga tautsaimniecības un kultūras sastāvdaļa, tāpēc prieks, ka augustā atdzīvosies Āgenskalna tirgus Pārdaugavā. No 3. līdz 5. augustam plašā atklāšanas programmā apmeklētāji varēs uzzināt arī tirgus nākotni, kādu to redz jaunie nomnieki, kuri kārtīga saimnieka prasmi jau apliecinājuši Kalnciema kvartālā un tā tirdziņā.

Āgenskalna tirgus āra tirdzniecība katru dienu no 7.30 līdz 19.00, izņemot pirmdienas.

Sierēdājiem

Latvijas sieri izrādās pie “Gora” 

Ar “Govju parādes” izstādi pie koncertzāles “Gors” Rēzeknē 4. augustā ievadīs Latvijas novadu Siera dienu. Ko tik latgalieši visas dienas garumā nesola! Seno latgaļu zupu ar bebru gaļu, štovētus kāpostus, karvingu, aklās vistiņas, Rēzeknes stiprinieku un stiprinieci un visus komplektā ar kādu no Latvijā ražotiem sieriem. Visiem par prieku uzdziedās brāļi Auzāni ar grupu.

Televīzija

Vestarda Šimkus veltījums Likteņdārzam 

Likteņdārzā viens kociņš iestādīts par piemiņu manam vectēvam Andrejam Sileniekam, kuru padomju okupācijas vara 1941. gada 14. jūnijā uz visiem laikiem atņēma mūsu ģimenei. Zinu, ka līdz Koknesei 11. augustā netikšu, tāpēc Likteņdārza 10 gadu jubilejas koncertu, kas sāksies septiņos vakarā, skatīšos televīzijā LTV1 programmā.

Pasākuma rīkotāji izceļ pianista Vestarda Šimkus jaundarba pirmatskaņojumu “Likteņa vārti”, ko autors spēlēs uz klavierēm kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri diriģenta Andra Pogas vadībā.

Grāmata

Māja bez atkritumiem. Neiespējami?

Kā neapaugt ar drazām un palūkoties uz savu saimniekošanu skaidru skatu, palīdzēs Beas Džonsones grāmata “Māja bez atkritumiem”. Autori dēvē par pasaulē populārās kustības zero waste māti, guru un priesterieni, bet grāmatu – par bezatkritumu dzīvesveida bībeli. Nu ļoti gribas zināt, kā Džonsones četru cilvēku ģimenei izdodas gada laikā radīt tikai vienu litru otrreiz neizmantojamu un pārstrādei nederīgu atkritumu.

Mūzika

Labdabīgs festivāls jau 10 gadus 

“Laba daba” ir vasaras notikums, ko nemainīgi raksturo labdabīga attieksme pret cilvēkiem, notikumiem un dabu, tā par starptautisko mūzikas festivālu saka paši rīkotāji. Būs vien jānotic, jo tas notiek jau desmito gadu un vairākkārt novērtēts ar Latvijas Pasākumu Producentu asociācijas balvu kā labākais lielais publiskais pasākums.

No 3. līdz 5. augustam Līgatnes pagasta “Ratniekos” skanēs daudz labas mūzikas un pāri galvām plīvos līdz šim Latvijā lielākais lidojošais karogs.

Vairāk par pasākumu – “Laba daba” mājaslapā.

Dabā

Litrs melleņu vienā stundā

Melleņu laikā jāēd mellenes. Šogad mežos laba raža, vismaz Saulkrastu pusē melleņotāji nesūdzas. Pieredzējušākie apgalvo, ka stundā salasot, mazākais, vienu litru ogu.

Var ēst svaigas, cept plātsmaizēs, kēksos vai kūkās, bet ziemas krājumiem iesaka sasaldēt, jo aukstums neiznīcinot to vērtīgās īpašības. Pētījumi rāda, ka mellenes spēj uzlabot atmiņu – arī veciem cilvēkiem, pasargā asinsvadus no asins sabiezēšanas un trombu veidošanās, ogas satur A, C un K vitamīnus un mangānu, kas regulē ķermeņa augšanas procesus, nav “treknas” – 150 g ogās aptuveni tikai 84 kalorijas.

LA.lv