×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.9°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
22. maijs, 2015
Drukāt

LĀB iesaka aizliegt smēķēt grūtniecēm un sirds, elpošanas sistēmu un onkoloģijas slimniekiem (7)

Foto-LETAFoto-LETA

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) smēķēšanas ierobežošanas likumā iesaka iestrādāt aizliegumu smēķēt grūtniecēm, sirds un elpošanas sistēmu slimniekiem, kā arī onkoloģijas slimniekiem, ja viņu slimību izraisījusi smēķēšana, informēja LĀB pārstāve Sendija Burka-Šaicanova.

Kā norāda LĀB vadītājs Pēteris Apinis, Vācijas ārstiem izdodoties piespiest smēķēšanu pārtraukt visām grūtniecēm. Visvieglāk esot to izskaidrot turcietēm, visgrūtāk – ieceļotājām no Austrumeiropas. Vācietes smēķēšanu parasti pārtraucot 6. līdz 8.grūtniecības nedēļā, piebilda Apinis.

Savukārt Latvijā tikai divas trešdaļas no smēķētājām grūtniecības laikā smēķēšanu pārtrauc, bet līdz dzemdībām smēķē 11% grūtnieču. Biežāk tās ir sievietes vecumā līdz 20 gadiem un ar pamata vai nepabeigtu vidējo izglītību.

LĀB vadītājs norāda, ka nekas bērnam nav sliktāks par mātes smēķēšanu grūtniecības laikā – rodas atkarība no nikotīna, bērnam ir hroniska hipoksija, attīstības traucējumi. Tāpat nervu sistēmas un smadzeņu attīstībai rodoties vairāk sarežģījumi.

Kā uzsver Apinis, daudzi pētījumi pasaulē pierāda, ka milzīgu iespēju iedzimtu vai pārmantotu slimību attīstībai rada tabakas un arī alkohola intoksikācija tieši bērna ieņemšanas brīdī. “Sasmēķējusies meitene savu olšūnu ir saindējusi un samazinājusi tās skābekļa līmeni. Ja šādā brīdī notiek apaugļošanās, ir liela iespēja rasties hromosomāliem defektiem,” norāda LĀB vadītājs.

“Tie, kas smēķē grūtnieces klātbūtnē, pakļauj vēl nedzimušo bērnu riskam – nedzimušais bērns ļoti cieš no smēķēšanas indēm, smēķētājām 100 reižu biežāk grūtniecība beidzas ar bērna nāvi,” saka Apinis.

Arī smēķēšana bērna klātbūtnē ir nosodāma, uzsver LĀB vadītājs. Tāpat viņš uzskata, ka “nav legālas un nelegālas tabakas tirdzniecības – ir visaptveroša cilvēku slepkavošana”.

“Katru dienu Latvijā 20-30 smēķētāji pāragri kļūst par patologanatoma klientiem – viņi vienkārši nomirst 7-10 gadus pirms sava laika,” uzsvēra Apinis un piebilda, ka cilvēki mēdz satraukties par viena cilvēka nāvi avārijā, tajā pašā laikā izliekas neredzam, ka katru nedēļu tabakas dēļ Latvijā mirst tikpat, cik mirtu, ja nokristu divas Latvijas nacionālās lidsabiedrības “airBaltic” lidmašīnas.

Kā paziņojumā medijiem norāda Apinis, LĀB atgādina, ka smēķēšanas ierobežošanu pasaulē neatbalsta trīs politiķu un parlamenta deputātu grupas. “Pirmkārt – nekompetentie, otrkārt – bērnus nīstošie un tie, kuri apskauž nākamo paaudzi, un, treškārt, – korumpētie.”
Jau ziņots, ka Veselības ministrija (VM) rosina aizliegt tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu un elektronisko smēķēšanas ierīču izvietošanu tirdzniecības vietās, nosakot, ka šie produkti varēs atrasties tikai slēgtos skapjos un tos varēs iegādāties, pārdevējam nosaucot konkrētu preci.

Kā informēja VM pārstāve Aija Bukova-Žideļūna, VM rosina grozījumus ar mērķi pārņemt Eiropas Parlamenta Padomes direktīvas “Par dalībvalstu normatīvo un administratīvo aktu tuvināšanu attiecībā uz tabakas un saistīto izstrādājumu ražošanu, noformēšanu un pārdošanu” prasības.

Sagatavotie grozījumi paredz ierobežot vietas, kurās drīkst smēķēt, vielas, kuras drīkst būt pievienotas tabakas izstrādājumiem, kā arī noteikt stingrākas prasības tabakas produktu reklamēšanai un iepakojumam.

Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka 2013.gadā smēķēja 9% jaundzimušo māšu.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Apiņa k-gs. Par šizofrēniju varētu nosaukt arī Jūsu naidu pret smēķētājiem. Ir arī cits uzskats, kuru Jūsu klīniski apstrādātās smadzenes laikam nespēj uztvert. Nevajag ar tādu naidu pret līdzcilvēkiem. Tas nenāks par labu Jūsu paša veselībai. Kamēr Jūs un Jums līdzīgie nesapratīs, ka problēmas (arī visu slimību patiesie cēloņi) ir mūsu nespēja sadzīvot ar savu iekšējo es, dvēseli vai Dievu (katrs drīkst to saukt pa savam), tikmēr arī Jūs tikai un vienīgi turpināsiet apkarot sekas, nevis ārstēt cēloņus. Un jauni aizliegumi jau tā tik policejiskā LV nesīs tikai pretreakciju. Un vēl kas, vai mūsdienu ārsti neko nav dzirdējuši par aizliegtā augļa sindromu? Man liekās, ka šī histēriskā aurošana, bildīšu publicēšana (svarīgākais jau ir tas melnais rāmis – tieši tas cilvēka zemapziņā aktivizē šo sindromu, tas ir zinātniski pierādīts) drīzāk ir ražotāju lobēšana utt. Ko tad Jūs ārstēsiet, kad visus būsiet izārstējuši? Un peļņa tikai kāpj. Neceļoties izmaksām ceļas cena. Un viss pateicoties Apiņa k-ga histēriskajai uzvedībai. Vilks paēdis un kaza dzīva, vai ne tā?

  • Reti par kaut ko varu piekrist Apinim, bet šoreiz ir trāpīts desmitniekā. Tā nav ne šizofrēnija, ne naids. Smēķētāji bojā vairāk CITU cilvēku veselību, nekā paši savu! Ko Jūs teiktu, ja kāds izdomātu, piemēram, Jūsu ēdienam vai dzērienam ik dienas piebērt mazliet indīgas vielas, jo pats to lieto? Jūs neiebilstu?
   Diez vai tas ir naids, drīzāk vienkārši dusmas, ko nesmēķētāji jūt pret visur gaisu piegānošajiem smēķētājiem. Vienreiz taču bija jāsāk kaut ko darīt nesmēķētāju veselības labā un prieks, ka nu process notiek pilnā sparā un ne jau tikai Latvijā.
   Un smēķēt grūtniecības laikā – to tiešām spēj tikai sievietes, kam zema izglītība vai ir pilnīgi nospļauties par savu bērnu. Normālam cilvēkam tas ir prātam neaptverami, tāpat kā smēķēt grūtnieces, zīdainīša, bērnu klātbūtnē. Būtībā jebkura cilvēka klātbūtnē, kurš nesmēķē un negrib elpot šos pretīgos dūmus.

 2. ................. Atbildēt

  vispār jau šizofrēnija……….
  Nu pateici un viss.

 3. Tas nebūs tik viegli, ja tagad, ejot garām onkoloģijas stacionāra ieejai Rīgā, tur zili dūmi vien griežas un smēķētāji visapkārt. Labi, varbūt tie nav akurāt plaušu vēža pacienti, bet pajocīgi tas ir, ka cilvēki ar prieku turpina tik riskantu ieradumu pēc tam, kad organisms jau ir stipri devis ziņu, ka sūdi būs.

 4. Ieteikt jau vajadzētu! Tikai kā iespējams aizliegt?

 5. Es vispār nesaprotu, kā var smēķēt gaidot mazuli?!
  Mātes instinkts vēl nav ieslēdzies…

 6. Kā var nosaukt konkrētu preci, ja tā ievietota slēgtā skapī? Prātu esat izkūkojuši?

Draugiem Facebook Twitter Google+