×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.1°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
31. janvāris, 2012
Drukāt

Laba fotoaparāta cenu līmenis vairs nemaz nav augsts

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Vecu rallistu vecā likumā teikts: automobilī un pa rokai vienmēr jābūt kārtīgam nazim (instruments, ar kuru kārtīgs meistars spēj paveikt pat diezgan sarežģītu remontu), ļoti siltai jakai (motori mēdz apklust un stiklus kāds akmens izsist), stiprāka dzēriena pudelītei (ja remonts neizdodas un palīdzība kavējas).

 

Mūsdienas klāt likušas vēl divas sastāvdaļas – mobilo telefonu un fotoaparātu. Šodien par pēdējā izvēli. Piedāvājuma raibumā orientēties mums palīdzēs Raimonds Volonts, Latvijas “Gada auto” žūrijas biedrs, ralliju un hokeja fotogrāfs.

 

Kā netērēt 
pārāk daudz

Nevajag pretendēt uz dārgu bruņojumu, kura iespējas nez vai izmantosi, ja tavs mērķis ir tikai mirkļa apturēšana, dokumentēšana, tā teikt, pieklājīgā kvalitātē. Šādam nolūkam nav vajadzīga spoguļkamera, kuru kabatā neiebāzīsi un kurai komplektā vajadzīgi maiņas objektīvi, kas somu padarītu vēl lielāku un smagāku. Relatīvi lētu aparātu daudz mazāk žēl, ja ceļojuma ne sevišķi kārtīgajā sadzīvē to sabojāsi. Lētu kameru vieglāk nomainīt pret jaunu, modernāku, un tas brīdis, iespējams, būs pienācis pavisam drīz, jo tehnikas progress šajā jomā ir apbrīnojami straujš.

Tātad – kabatas formāta aparāti ar vienu, bet maināma fokusa objektīvu. Pēc šāda lēmuma nonāksiet cenu kategorijā Ls 100 – 200.

 

Cik pikseļu?

Modes raksturlielums. Gandrīz uz visu kameru korpusiem lielīgi uzrak-stīts. Saprātīga sacensība šajā jomā gan, jāsaka, jau beigusies. Labai A4 formāta izdrukai, par mazākām “albuma izmēra” bildītēm un interneta apmaiņā lietojamām rezolūcijām pat nerunājot, pietiek ar 6 – 8 megapikseļiem, kurus nu jau piedāvā pat telefoni. Astoņi Mpix ir jaunāko “iPhone” fotoaparātiem, arī “Samsung” androidiem. Fotokameras ar mazāku rezolūciju praktiski vairs nav atrodamas pat zemākajos plauktos. Tālāk redzēsiet, ka mūsu izvēlētajā cenu līmenī ietilpst pat 16 Mpix, kas vēl nesen bija profesionālu fotogrāfu sapnis.

 

Sensori un “zūmi”

Sensora izmērs augstākās attēla kvalitātes iegūšanai faktiski ir svarīgāks par pikseļu skaitu. Pilna izmēra, dažādu APS un “trīs ceturtdaļu” izmēra sensorus šajā cenu kategorijā gan neatrast, bet tomēr lietotās 1/2,3″ vai 2,5″ ir pietiekamas jūsu mērķiem., tiesa, augsta kvalitāte var tikt sasniegta vien labā apgaismojumā.

Maināma fokusa attāluma objektīvi spēj sasniegt to pašu pietuvinājuma līmeni, ko kādreiz diezgan dūšīgs filmu kameras 130 mm objektīvs (toreiz teica – 80 mm labi portretam, 200 – tas jau ir sportam). Vairāk jums arī nebūs vajadzīgs, turklāt “garāki” stobri bez atbalsta, bez statīva pietiekami stabili noturami vien spilgta apgaismojuma apstākļos. Nevajadzētu uzrauties uz papildu “digitālas zūmēšanas” piedāvājumiem. Šī opcija faktiski ir tā pati attēla apgriešana (crop), ko ērtāk veikt datorā, nevis ar fotoaparāta daudz mazākas jaudas procesoru. Tas pats jāsaka par fotoaparātos iebūvētajiem “trokšņu slāpētājiem” – arī šo funkciju daudz labāk un kvalitatīvāk varēsiet veikt datorā.

Turpmāk – Raimonda Volonta “top 3” kabatas kameru izvēlē.

 

Canon ixus 115

Latvijas interneta veikalu cenrāžos no Ls 110 līdz 115. 12 megapikseļi, četrkārtējs optiskais “zūms”. Meklējot tālskatus, neaizmirstiet par minimālo fokusa attālumu jeb tā sauktajām platleņķa iespējām. Tās būs svarīgas, ja mēģināsiet iemānīt kadrā jums iepatikušos augstceltni, baznīcu, ainavu. Šim kanonam tādas ir (min. 28 mm). Labs, pietiekamas izšķirtspējas displejs ar 3 collu diagonāli. Tradicionālā skatu meklētāja nav. Izcilas “makro” iespējas – varēsiet bildēt biti no 3 cm attāluma. Sliktākiem gaismas apstākļiem iebūvēta zibspuldze ar 5 metru tālu darbību. Mobila telefona izmēros (9,3 x 5,6 cm, tikai biezāks – 2 cm) ietilpst arī videokameras funkcijas. Augstākajā, HD kvalitātē 4 Gb atmiņā, tiesa, ietilpst vien 10 kino minūtes.

 

Olympus 
VR 310
olympus-vr310_13

Kameras tehniskā specifikācija ļoti līdzīga iepriekš aprakstītajai. Mata tiesu plānāka. Vēl mazliet platāks minimālā fokusa attāluma skata leņķis (24 mm). Vēl par diviem Mpix vairāk. Tādas pašas video iespējas. Zibspuldze. I-auto funkcija absolūtai steigai vai slinkumam – tēmē, daudz nedomā, spied. Arī cena līdzīga, daži interneta veikali nez kā pamanās to padzīt pat zem simt latiem.

 

 

 

 

 

 

 

Sony-DSC_13Sony W570

Visvairāk megapikseļu – 16,1. Platleņķis – 25 mm. Mazliet mazāks (2,7″) displejs. I-auto un “easy shot” režīmi. Optiska attēla stabilizācija, kas mēģinās pasargāt jūs no attēla “izsmērēšanas” trūcīgākos gaismas apstākļos. Cena dažādos veikalos Ls 90 – 140.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Secinājumi

Raimonds Volonts: “Nevienam no šiem aparātiem nav pilnīgi manuālu slēdža ātruma un diafragmas iestādīšanas režīmu. Tas nozīmē, ka īpašu fotogrāfisku efektu iegūšanai tie nebūs piemēroti. Optikas gaismasspēja laba vien “īsajā” galā, ar pilnu “zūmu” strādāt varēsiet vien gaišā dienā. Ne sevišķi ātri šie ir arī secīgā kadru uzņemšanā, droši spēs tikai kadru sekundē, tātad sevišķi ātri kustību fiksēt būs grūti. Kopumā – ceļojumā tie būs pietiekami labi. Centieties vienīgi netaupīt atmiņas apjomu un vienmēr lietojiet augstāko kvalitātes režīmu. Ja bildes (interneta lietošanai, pārsūtīšanai) vajadzīgas mazākas, samaziniet tās datorā.”

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+