Latvijā

Laba mugursoma skolēnam – kā izvēlēties un kur pirkt? 0

Neatkarīgi no tā, vai tavs bērns pirmo reizi dosies uz skolu vai arī septembrī uzsāks mācības jau pēdējā vidusskolas klasē, viņiem visiem ir kas kopīgs – mugursomas, kuras skolēni lieto katru dienu.

Lai arī mugursomas bērniem ir svarīgākais palīgs ikdienā, kas noder dažādu priekšmetu un grāmatu pārnēsāšanai no skolas uz mājām un atpakaļ, diemžēl tās spēj arī nodarīt ļaunumu. Mugursomas palīdz vienmērīgi izlīdzināt svaru, kam tiek pakļauti bērnu pleci un muguras muskuļi, taču, ja tiek izvēlēts nepiemērots somas modelis, mugursoma tiek nēsāta nepareizi vai arī tā ir pārāk smaga, rodas riski veselībai un stājai. Interneta veikals 220.lv, domājot par jaunā mācību gada sākumu, apkopojis noderīgus ieteikumus, kas palīdzēs izvēlēties labāko mugursomu tavam bērnam.

 • Platas, polsterētas plecu siksnas. Noteikti pievērs uzmanību platumam, jo šauras siksnas iegriezīsies bērna plecos, kavējot normālu asinsriti visā ķermenī. Kādas tam var būt sekas? Muguras, kakla un plecu sāpes, kā arī īslaicīgs roku un plaukstu nejutīgums, tirpšana. Tāpat, protams, izvēlies tādu somas modeli, kuram ir divas plecu siksnas, jo tās mugursomas, kurām ir tikai viena, rada slodzi vienai ķermeņa pusei, veidojot nepareizu stāju.
 • Polsterēta muguras daļa. Tā pasargās bērnu no somā esošām grāmatu un citu priekšmetu malām un stūriem, kas var padarīt mugursomas nēsāšanu neērtu un pat sāpīgu.
 • Vidukļa siksna. Lai arī šī nav obligāta sastāvdaļa, kurai noteikti jābūt ikvienai mugursomai, tā palīdz veiksmīgāk izlīdzināt svaru, kas rada slodzi bērna mugurai un pleciem. Noderēs gadījumos, kad soma jānes garāku ceļu.
  Lai izmantotu mugursomas priekšrocības pilnībā, kā arī pasargātu bērnu no traumām un nepareizas stājas veidošanās, svarīgi ne tikai iegādāties īsto somu, bet arī to pareizi lietot.

Lūk, kas jāņem vērā:

 • Sakrāmē somu gudri. Pirmkārt, smagākās grāmatas un piederumus jācenšas likt somas vidusdaļā savukārt vieglākās lietas – mugursomas priekšpusē. Izmanto visus nodalījumus un kabatas, lai svaru izkliedētu pēc iespējas vienmērīgāk.
 • Pārbaudi svaru. Kad somā salikts viss nepieciešamais, kopējam svaram nevajadzētu būt lielākam par 10% līdz 20% no bērna svara. Tiesa, nereti mediķi norāda, ka somai nevajadzētu būt smagākai par 10% līdz 15% no bērna svara, piemēram, ja bērns sver 40 kg, somas svars nevar pārsniegt 4 – 6 kg. Diemžēl realitātē apmēram 70% skolēnu ikdienā uz pleciem nēsā mugursomas, kuru svars krietni pārsniedz rekomendēto.
 • Lai soma būtu vieglāka. Vecākiem jāpalīdz bērnam sakrāmēt somu, lai tā būtu pēc iespējas vieglāka. Piemēram, ja viņš grib paņemt līdzi ūdeni, iesaki iepakot tukšu pudeli, kuru vēlāk uzpildīt skolā. Pavisam mazu skolnieku somas ieteicams pārskatīt, lai pārliecinātos, ka viņš nenēsā līdzi liekus priekšmetus.
 • Iemāci pacelt somu pareizi. Lai netraumētu sevi, smagāka soma jāceļ, saliecoties ceļgalos, un, izmantojot abas rokas, pretējā gadījumā var sastiept muguru.
 • Pielāgo siksnas. Mugursomai ir jāpieguļ mugurai, un somas apakšdaļai jāatrodas pret mugurkaula izliekumu. Pielāgojot siksnu garumu, jāraugās, lai tās nebūtu savilktas pārāk cieši.
 • E-grāmatas un rezerves grāmatu komplekti. Mūsdienās arī skolas seko tehnoloģiju attīstībai, tādēļ, ja iespējams, ir vērts padomāt par e-grāmatu izmantošanu, kas ievērojami samazinās mugursomas svaru. Tāpat pastāv arī iespēja iegādāties rezerves grāmatu komplektu, kuru izmantot tikai mājās, kamēr otrs grāmatu komplekts atrodas skolā.

Meklē mugursomu pirmklasniekam, pamatskolas ķiparam vai dumpinieciskam tīnim? Ielūkojies plašajā interneta veikala 220.lv piedāvājumā, un izvēlies no vairāk nekā 1000 krāšņiem mugursomu modeļiem par lieliskām cenām!

LA.lv