Latvijā
Sabiedrība

Rīgas arodbiedrībai šaubīgi draugi – Luhanskas separātisti. Līderis neziņā! 8


Arodbiedrības “LABA” priekšsēdētājs Raimonds Gailis (priekšplānā)
Arodbiedrības “LABA” priekšsēdētājs Raimonds Gailis (priekšplānā)
Foto – Ieva Čīka/LETA

Arodbiedrība “LABA”, kas lielākoties apvieno Rīgas pašvaldības uzņēmumu darbiniekus, iestājusies Pasaules arodbiedrību federācijā (WFTU). Tas nebūtu nekas īpašs, ja vien šajā organizācijā kopā ar “LABA” nedarbotos arī tā sauktās Luhanskas tautas republikas arodbiedrību federācija.

“LABA” līderis Raimonds Gailis telefonsarunā skaidroja, ka nemaz nav zinājis, ka šajā federācijā atrodas arī Luhanskas arodbiedrība. “Cik zinu šajā WFTU dominē tādas valstis kā, piemēram, Grieķija, Portugāle, Vjetnama un Itālija. No bijušās Padomju Savienības arodorganizācijām esmu saticis tikai kolēģus no Kazahstānas un Maskavas, bet ne no Austrumukrainas. Arī nekādu tiešu sadarbības līgumu mums nav ne ar Doņeckas, ne Luhanskas arodbiedrību organizācijām,” telefonsarunā skaidroja R. Gailis. Tomēr viņš neredz nekā nosodāma strādāšanai plecu pie pleca ar pārstāvjiem no valstiska veidojuma, ko Latvija nav atzinusi. “Mūsu galvenā rūpe ir darbaļaužu tiesības ikvienā pasaules vietā, par ko iestājas arī WFTU, kas patiesi cīnās par šo jautājumu. Ja redzēsim, ka šī organizācija tiek izmantota politiskiem mērķiem, tad būs iemesls pārdomāt par to, cik lietderīgi tādā darboties,” teica R. Gailis.

Šķiet, “LABA” līderis, kurš nav pamanījis politiku WFTU darbībā, nav īpaši sekojis līdzi paša pārstāvētās starptautiskās organizācijas retorikai un darbībai. Pirmkārt, šī arodbiedrību organizācija ar savu rīcību “de facto” atzinusi Doņeckas un Luhanskas veidojumus par neatkarīgām valstīm. Piemēram, WFTU pārstāvji apmeklē Donbasu, pat nepapūloties to saskaņot ar Ukrainas pusi un nokārtot vīzas (tādēļ Kijeva ierosinājusi tiesvedību pret WFTU pārstāvi Pjerpaolo Leonardi par nelegālu robežas šķērsošanu). Otrkārt, WFTU savos publiskajos paziņojumos par Ukrainu daudz neatpaliek no Kremļa propagandistiem – šī gada maijā šī organizācija nolamājusi Ukrainas oficiālo valdību par “noziedzīgu, fašistisku režīmu, kas lielā biznesa interešu vārdā nes ciešanas Ukrainas tautai”, kā arī paudusi satraukumu par “neonacistu noziegumiem un barbarismu Ukrainā”. Tāpat WFTU nosodījusi ASV, Eiropas Savienības un NATO par “palīdzību Ukrainas valdības neofašistiskajiem spēkiem”. Organizācijas paziņojumos vārdu salikums “ASV, ES un NATO” parādās regulāri, gluži kā tāda ļaunā trīsvienība, kas vainojama teju visās darbaļaužu nelaimēs. Tā, piemēram, 2015. gada jūnijā WFTU rīkoja konferenci par to, kā ASV, ES un NATO īstenotās sankcijas un blo­kādes apdraud strādnieku šķiras tiesības. Saskaņā ar organizācijas atskaiti par aizpagājušo gadu šo pasākumu apmeklēja gan Luhanskas “tautas republikas”, gan Latvijas pārstāvji. Tādēļ vēl jo dīvaināki šķiet arodbiedrības “LABA” līdera apgalvojumi, ka viņš nav zinājis, ar kādām “valstīm” nokļuvis vienā klubiņā.

Arodbiedrība “LABA” ir vienīgie Latvijas pārstāvji WFTU. Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) darbojas Eiropas arodbiedrību konfederācijā (ETUC) un Starptautiskajā arodbiedrību konfederācijā (ITUC) kopā ar citu pasaules valstu arodbiedrību centrālajām organizācijām. Arī “LABA” sākotnēji vēlējusies pievienoties kādai no šīm apvienībām. Taču tās pieteikums noraidīts un nācies izvēlēties WFTU, kas galvenokārt apkopo marginālas arodbiedrības no jaunattīstības valstīm – Kubas, Sīrijas, Vjetnamas, kā arī komunistiski noskaņotas organizācijas no Dienvideiropas valstīm. “Tā mums ir iespēja piedalīties starptautiskajā apritē. WFTU pārstāv tradicionālas arodbiedrību vērtības un reāli cīnās par strādājošo tiesībām. Tikmēr ITUC un ETUC, tāpat kā LBAS, ir arodbiedrības tikai uz papīra,” uzskata R. Gailis.

Latvijas Ārlietu ministrija mēdz izplatīt rekomendācijas un padomus iedzīvotājiem, kas plāno apmeklēt dažādus pasaules karstos punktus. Taču, kā atzina ministrijas pārstāvis Raimonds Jansons, nevalstiskajām organizācijām netiek noteikti nekādi ierobežojumi vai rekomendācijas sadarbībai ar kolēģiem citās valstīs, tāpat nepastāv ierobežojumi dalībai starptautiskajās organizācijās. “Biedrību un nodibinājumu darbību regulē likums. Mūsu ieskatā visas organizācijas, kas ievēro šā likuma prasības, ir būtisks pilsoniskās sabiedrības mugurkauls, pat ja tās kritiski izturas pret valdošo varu,” teica R. Jansons.

Arodbiedrības “LABA” vārds Latvijā līdz šim vairāk bijis saistīts ar Rīgas domē valdošās partijas “Saskaņa” atbalstīšanu, nevis cīņu par strādnieku tiesībām. Turklāt šī organizācija arī agrāk iekūlusies nepatīkamos skandālos. Pirms dažiem gadiem tai tika atteikta uzņemšana LBAS, jo savienībai radās šaubas par “LABA” finanšu darījumiem, tos izmeklēja arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs.

LA.lv