×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
20. decembris, 2013
Drukāt

Budlejas audzēt no spraudeņiem vai sēklām? (2)

Foto - © jeantrekkeur - Fotolia.comFoto - © jeantrekkeur - Fotolia.com

“Vai ir iespējams pavairot budlejas ar sēklām?” 
A. Lapiņa Ogrē

Sugas droši var pavairot ar sēklām. Veikalos nereti pārdod budleju sēklu paciņas ar dažādu krāsu ziedu skarām vai konkrētas šķirnes vārpu attēliem… Tiesa gan – tas ir tikai skaists reklāmas triks veiksmīgai pārdošanai. Pārsvarā no šīm sēklām izaug budlejas ar ceriņkrāsas, retāk ar baltiem ziediem, tomēr reizēm var uzziedēt arī kāds interesants brīnums. Sēklas sēj pavasarī siltā vietā, neapklājot ar augsni, tās sadīgst apmēram divās trijās nedēļās. Nākamā gada pavasarī augus pārpiķē, vēl pēc gada pārstāda pagaidu dobē vai podiņos. Noņemšanās ir gana liela, jo pastāvīgā vietā stāda trīsgadīgus stādus. Lielākā daļa no tiem uzziedēs stādīšanas gadā.

Latvijas klimata apstākļos dārzā augošām budlejām sēklas neienākas, jo vasaras ir par īsām. Lai iegūtu sēklas (piemēram, selekcijas nolūkos), budlejas jāaudzē siltumnīcā podos. Pavairojot ģeneratīvi, reizēm laimējas izaudzēt īpatņus ar zemāku, kompaktāku augumu, ar lielākām ziedkopām. Burtnieku novada Buciņu stādaudzētavas saimniece Irina Simanoviča stāsta, ka šogad siltumnīcā eksperimentējusi ar bud­leju apputeksnēšanu, tikusi arī pie sēklām. Pavasarī tās iesēs, bet, lai spriestu par rezultātu, nepieciešams ilgāks laiks.

Ja dārzā gribas iestādīt noteiktas krāsas budleju, jāpērk ziedošs stāds. Audzētavās tās pavairo tikai veģetatīvi – ar zālainiem vai koksnainiem spraudeņiem. Tiesa, budleju stādi ir diezgan dārgi, turklāt vietējās stādaudzētavās tie vēl ir retums. Tāpēc jauniegūtu augu (īpaši, ja par tā prasībām un ziemcietību vēl nav skaidrības) var mēģināt pavairot paši. Pavasarī spraudeņi labi apsakņojas apmēram +25 °C temperatūrā. Dažus no pašu izaudzētajiem stādiem var pārziemināt pagrabā (vai kādā citā pietiekami vēsā, taču ne sala apdraudētā telpā), dažus – stādīt pastāvīgā vietā dobē.

Budlejas ir saulmīles. Tās stāda no vējiem aizsargātā vietā, trūdvielām bagātā augsnē ar neitrālu reakciju. Augi necieš stāvošu ūdeni. Lai pasargātu no izsalšanas, rudenī saknēm uzber mulčas kārtu. Pirms sala krūma apakšdaļu iepako sausās lapās, papildus piesedzot krūmu ar ūdens necaurlaidīgu materiālu (piemēram, ar šīfera jumtiņu). Lai garie dzinumi netraucētu piesegšanu, tos saīsina uz pusi. Bojāto zaru galus pavasarī apgriež līdz pirmajam plaukstošajam pumpuram. Budlejas pēc apsalšanas parasti ātri ataug.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Vaacijaa to sauc par taurinjkruumu,jo kad zied tad uz vienu kruumu ,daudz taurenji salido.Vai tas vareetu buut tas pats?

Draugiem Facebook Twitter Google+