×
Mobilā versija
Brīdinājums +11°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
24. janvāris, 2014
Drukāt

Māra Libeka: Valdības deklarācijas sadaļā “Veselība” – neviena saprotama uzdevuma (20)

Foto - LETAFoto - LETA

“Veselība vienmēr grib vairāk, nekā iespējams, mēs ilgus gadus esam bijuši bārenīša lomā, tomēr šā (2013.) un nākamā (2014.) gada budžetā valdība un Saeima veselību ir noteikusi par prioritāti,” sarunā ar aģentūru LETA sacīja veselības ministre Ingrīda Circene (2013. gada 6. novembrī). Atveru Laimdotas Straujumas valdības deklarāciju un velti cenšos meklēt, ka arī veselības aprūpei ir atradusies vieta 11 prioritāšu sarakstā. Vēl vairāk – sadaļa “Veselība” sastāv tikai un vienīgi no skaistiem vārdiem, tādiem kā “veicināsim”, “atjaunosim”, “pakāpeniski palielināsim”, “turpināsim”, “panāksim”… Neviena konkrēta tautai saprotama uzdevuma. To vēl varētu piedot tādā gadījumā, ja šo deklarācijas sadaļu būtu rakstījis kāds 
jauns, medicīnas jomā visai nepieredzējis puisis vai meita, bet autore, kā noskaidroju, ir pati ministre Circene, kas pie varas stūres ministrijā ir jau trešo reizi kopā ar pieredzējušu medicīnas korifeju Jāni Birku (Nacionālā apvienība), privātklīnikas “Jūras medicīnas centrs” valdes priekšsēdētāju. Nenoliedzu, ir ļoti pareizi veicināt veselīgu dzīvesveidu un popularizēt veselīgu uzturu, kā arī atjaunot veselības mācību skolās, taču valstij nemaz nav tik daudz to cilvēku, kas var dzīvot tikai no svaiga gaisa un mīlestības. Latvijā ir viena no augstākajām saslimstībām Eiropā ar sirds un asinsvadu slimībām, onkoloģiskajām kaitēm, lielākie pacientu līdzmaksājumi par ārstēšanos, kas ir iemesls tam, ka daudzi cilvēki nemaz pie ārsta neiet un mokās ar savu kaiti, kamēr nomirst. Garās rindas pie speciālistiem, valsts noteiktās kvotas, kuras aptrūkstas, kad tās visvairāk nepieciešamas, lai varētu laikus izmeklēties… Valda Dombrovska valdības sastādītais trīs gadu budžeta plāns rāda, ka valsts investīciju apjoms medicīnas jomā arvien samazinās. Taču deklarācijas medicīnas sadaļas autori sola, piemēram, panākt efektīvu valsts budžeta līdzekļu izmantošanu, izstrādājot veselības aprūpes kvalitātes sistēmu saskaņā ar starptautiskiem standartiem. Kas no tā Latvijas iedzīvotājiem? Kuldīgas slimnīcas vadītājs Ivars Eglītis piedāvāto deklarācijas tekstu raksturo ar komiķa Mihaila Žvaņecka vārdiem “burnaja vnutreņaja žizņ bez viģimovo rezuļtata” (vētraina iekšējā dzīve bez redzama rezultāta – krievu val.)

Protams, arī tā ir māka – rakstīt, neko nepasakot un vairs nevēloties atcerēties iepriekšējos solījumus par zaļo gaismu veselības aprūpei. Kurš gan tos ņem vērā un arvien tic politiķu stāstītajām pasakām. Labāk taču par muļķi un neprāti likties nekā būt prātīgam mūžīgās rūpēs. To secinājis sengrieķu filozofs Epikūrs, un mēs redzam, ka šī atziņa joprojām ir dzīva.

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. Valdība un ministri… Aizsardzības ministrs būs tāpēc,lai cīnītos par budžeta palielinājumu,(jo no aizsardzības lietām viņš neko nesaprot).Lauksaimniecības ministrs būs,lai cīnītos par zemniekiem pienākošos maksājumu saņemšanu nekavējoties.Par veselības ministri vispār nav vērts pieminēt…Tādi ir ministri un tāda ir valdiba,par kuru valsts prezidents Pārpratums kā labu un darboties spējīgu…Lielāko daļu tur ir

 2. Deklarācijas sadaļa Atbildēt

  “Veselība” rakstīta Tvaika ielas palātā! Un tā arī praksē iet, kā pa trako namu! Lai ārpus Rīgas dzīvojošais niecīgais latvietis tiktu pie kāda ārsta speciālista, tas līdzinās veselam trillerim! Vietējie medstrādnieki pārsvarā nemāk noteikt diagnozi vai nevar to izdarīt. To vien dzird -tas nav atļauts, tam nav naudas, to es nedrīkstu, priekš tam ir jābrauc citur, to es nezinu, tas man nav jāzin…………………… Un vēl jāklausās pa TV, ka latvietis niecīgais nerūpējas par savu veselību un neapmeklē ārstus! Ir jau arī tādi, bet vairums gribot uzlabot savu veselību paliek vēl slimāki! Kāds tam iemesls? Vai tikai ne šī pati sačakarētā sistēma , kuru grēks saukt par veselības aprūpi! Bet kādam jau tas ir ienesīgi!

 3. Ir,ir,ir tā ir CIRCENE,jā gan – kā var nesaprast? Ja zina,kas ir CIRCENE,tad arī pietiek un nekas vairāk nav jāzina,jo viss tāpat ir skaidrs,ka par veselību indivīds var aizmirst.

 4. Skats no malas>Vērotājs Atbildēt

  Pat līdz 1940.gadam nebija tādu problēmu kā šodien-ar atsevišķu Veselības ministriju,valsts un parlamentārajiem sekretāriem un viņu vietniekiem,atašejiem Maskavā un Briselē un daudzajām aģentūrām(pat pēc dažu likvidēšanas)!

 5. Par VZA,so “ministriju ministrijā” Māra Lībeka jau rakstīja pirms vairākiem gadiem! Un mēs vēl šodien nezinām,vai tajā pēc šādas kritikas ir kas mainījies,vai ne!

 6. Kaut kas nav kārtībā ar mūsu vēlēšanu sistēmu-balsojot joprojām tikai par partiju izvirzītajiem kandidātiem,kurus nevaram pat atsaukt!

 7. Ar mākslīgu 21% PVN sadārdzinājumu pat pašiem ikdienā nepieciešamākajiem pārtikas produktiem-cilvēkiem ar vienām no Eiropā pašām zemākajām algām un pensijām! Ar PVN,kas tikai Latvijā ir vienād kā alkoholam un cigaretēm,tā arī maizei un piena produktiem!
  Algas taču divkāršotas tika vienīgi valsts uzņēmumu valdēm! Un viņu veselība arī ir apdrošināta! Pārējie var pagaidīt,līdz būsim finansiāli palīdzējuši Āfrikas,Karību jūras un Klusā okeāna valstīm,saskaņā ar Briselē noslēgto līgumu,par kuru pat LTA uzzina tikai pēc vairākiem mēnešiem! Ēdiet vairāk augļus!

 8. Kā gan lai šī sadaļa būtu saprotama,ja pat obligātajā veselības apdrošināšanā mums neder nevienas pašas ES valsts piemērs,Lietuvu un Igauniju ieskaitot! Diez vai kāds vispār var paskaidrot,kāpēc mums,atšķirībā no citām ES valstīm,tsk.Grieķijas un Igaunijas, nepieciešama pat atsevišķa Veselības ministrija? Pirmskara Latvijas Tautas labklājības ministrijas Veselības departamentā strādāja tikai septiņpadsmit darbinieki,bet nebija nekādu rindu,ne uz izmeklēšanu,ne operācijām! Pat zāles bija nesalīdzināmi lētākas! Un slimniekus ar ātro palīdzību nevajadzēja vadāt no vienas slimnīcas uz otru! Par slēgtajām slimnīcām un sanatorijām pat nerunāsim!

 9. Eglītim nevajadzēja jautāt, viņš no “taukiem traks palicis”.

 10. Mārīt, klau, kāda deklarācija 9mēnešiem, bez grozījumiem un jauna budžeta!

 11. Ja skaidri zināms – jau bija vājš savā nozarē, tad paliks arī vājš. Tas ir kā skolnieks, ja mācies uz vāju trijnieciņu, tad tur tā arī turpināsi, jo vairāk nespēj ( nav gribas vai spēju). Par Vienotību – laikam nespēj celt spējīgu…

 12. Kāpēc LR ir mazāks finansējums veselības aprūpē nekā Igaunijā?Kurš pie tā vainīgs?Kāpēs Latvijas medicīnā ir “bardaks”?Vai bija jāatstāj par ministru cilvēks,kurš nav spējīgs vadīt nozari?Daudz jautājumu,bet maz atbilzu….

 13. Naudas ir tk cik ir!Līdzekļi vajadzīgi operai,teātriem ,visādiem svētkiem,salūtiem.Kamēr visus tos jaukumus izbaudīsi slimot nebūs laika un ja nepaveiksies noķersi gripu,varēsi SKAISTI NOMIRT! Nav cilvēka nv problēmu.

 14. Šoreiz ir iznācis, ka deklerāciju uzrakstījis viens kurlais (Circene) un viens aklais(Birks). Un mēs vēl viņiem vēlamies prasīt ceļu!

 15. Vai latvju tautai kāds ministrs jel bijis pieņemams? Cik vien varu atcerēties, tad – neviens. Ne par vienu no viņiem ne kripata laba vārda. Tas nozīmē, ka ar mums – pacientiem vai potenciāliem pacientiem – kaut kas nav kārtībā. Ir tādi hipohondriķa tipa ļaudis, kam sāp visās malās un kas to vien dara, kā iet pie ārstiem. Divas trīs reizes nedēļā, kā uz darbu. Kā iznāk no kabineta ārā, tā meklē smēķus. Ak, tā, visi nopīpēti. Pirmais gājiens uz tuvējo kiosku. Ja latvis pats padomātu, ko viņš dara savas veselības labā, tad ar veselības sistēmu valstī būtu viss kārtībā. Piemēram, ko ēd, vai pīpē, vai lieto alkoholu, cik daudz ir fizisko aktivitāšu, cik daudz laika pavada svaigā gaisā. Tad vēl derētu domāt arī slimnīcu vadoņiem – vai visas dārgās aparatūras vienā slimnīcā ir nepieciešamas. Varbūt var kooperēties ar kaimiņu slimnīcu. Vieglākais ir izlamāt kārtējo veselības ministru un – omu uzlabojot, uzvilkt dūmu.

 16. ManaBalss varēja sākt vākt beidzot parakstus par tās CIrcenes demisiju un vairāk nekad so šausmoni nelikt par ves minu.
  Bet nē,Straujuma iebāza atkal to čirceni!!

  Māra,nav ko gaudot,vai tiesām neviens nevar saņemties un kaut ko darīt lietas labā.

  To,kas ir uzrakstīts ,mēs visi zinām,sen jau.
  Jauns būtu tas,ka beidzot kāds pateiktu-MUMS CIRCENI NEVAJAG !

 17. Interneta portālā “ManaBalss” ievietota Iniciatīva “PAR PIESPIEDU NOMAS ZEMES KADASTRĀLO VĒRTĪBU”, kas vērsta uz nomas maksas samazināšanu par zemi zem mājām un/vai būvēm. Lai likumprojektu nosūtītu izskatīšanai Saeimā, nepieciešams ar internetbankas starpniecību savākt ne mazāk kā 10 000 pilsoņu parakstu.

  В интернете “ManaBalss” помещена Инициатива “PAR PIESPIEDU NOMAS ZEMES KADASTRĀLO VĒRTĪBU” (Принудительный найм земли под домами или строениями), которая направлена на снижение платы за землю под домами или строениями. Чтобы законопрект принял СЕЙМ, надо через свой интернетбанк собрать не менее 10 000 подписей граждан.

 18. Nav tur ko brīnīties, neviens izņemot Circeni NEGRIBĒJA kļūt par Veselības ( Slimības) Ministru. Sistēma pēc Bārbijas izraisītā haosa ir vēl vairāk sačakarēta tieši pēdējos gados.

 19. Labākais veselības ministrs bija Pelšes znots-Vilhelms Kaņeps,tad medicīnā viss bija skaidrs un saprotams.

Draugiem Facebook Twitter Google+