Foto – Stock.XCHING

Labākā ēdienkarte mūsu atvasēm 0

Skolas bērniem vajag daudz enerģijas. Aktīvā ikdiena nenogurdina, ja uzmundrina vecāku uzmanība un spēku dod vērtīgs uzturs.

Reklāma
Reklāma

 

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 15
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
Lasīt citas ziņas

Pieaugušie jau zina, ka pozitīvus rezultātus sniedz pareizi saplānots un sabalansēts dienas režīms. Arī bērniem tas uzlabo gan sekmes, gan pašsajūtu un personisko novērtējumu. Tāpēc ir ļoti svarīgi, lai būtu laiks gan brokastīm, gan gardam launagam, treniņam, mājas darbiem, kopīgām ģimenes vakariņām ar sirsnīgām sarunām un saldam miegam vismaz 8 – 10 stundu garumā. Skolas vecumā tas ir ļoti svarīgi.

Visbiežāk bērnu palielināta svara iemesls skolas vecumā ir nepietiekamas fiziskās aktivitātes. Tādēļ dienas režīmā jāatvēl vismaz 60 minūšu sporta treniņam, deju nodarbībām vai garai pastaigai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izkustēšanās organismā veicina endorfīnu izdalīšanos, kas savukārt ļauj justies pārliecinātākam par sevi, palielina emocionālo stabilitāti un pozitīvismu. Regulāras fiziskās aktivitātes palīdz uzturēt formu, kompensējot arī kādu lieki apēstu našķi. Ja ēdienkarte ir sabalansēta un pievērsta uzmanība enerģijas patēriņam, tad var atļauties sevi ierobežot arī drusciņ mazāk.

Bērni iedvesmojas, mācās un atspoguļo vecāku dzīvi. Tāpēc reti izdodas panākt, ka atvase ir fiziski aktīva un ēd veselīgi, ja pieaugušajiem tas nav aktuāli. Lai atrastu kopīgo ideālo, veselīgo un gardo dzīvesveidu, uztura speciāliste Lizete Māldere ierosina mājās noteikt eksperimentālo mēnesi, kura laikā gan brokastis, gan vakariņas visa ģimene ietur kopā pie viena galda, sirsnīgi runājoties un plānojot nākamās dienas darbus. Svarīgi uzklausīt savu skolasbērnu un mēģināt viņa ieteikumus realizēt dzīvē.

Visās ēdienreizēs L. Māldere iesaka priekšroku dot pilngraudu produktiem: ar mizu gatavotiem kartupeļiem, pilngraudu makaroniem, putrām, griķiem un brūnajiem rīsiem. Pat smalkmaizītes vai cepumi ir veselīgāki no pilngraudu miltiem, kas īpaši noderīgi fiziski aktīvākajiem, jo ogļhidrāti ir enerģijas avots.

Dārzeņus un augļus mājās vērts nolikt visiem redzamā un brīvi pieejamā vietā vai arī tie jāpievieno katram ēdienam. Antioksidanti un vitamīni, kas ir dārzeņos un augļos, stiprina imunitāti.

Ja vien iespējams, produkti jālieto svaigi, tvaicēti vai gatavoti cepeškrāsnī, pievienojot tikai nedaudz olīvu vai rapšu eļļas un dabīgas garšvielas.

Ja brokastīs nav apetītes, uztura speciāliste mudina vismaz izdzert glāzi ūdens! Varbūt pēc brīža šī vēlme atgriežas. Ja tomēr ne, iespējams, bijušas kalorijām bagātas uzkodas pirms gulētiešanas…

Kāds našķis pat ir ieteicams pēc intensīvas fiziskas slodzes – var izdzert glāzi salda dzēriena vai apēst gardu konfekti. Taču, zvilnot pie televizora, labāk izvēlēties mājās gatavotu saldējumu vai pilngraudu kēksu, kurā ir vairāk vērtīgu uzturvielu. Ja svars sāk pieaugt straujāk, našķēšanās jāatstāj nedēļas nogalēm vai svētku reizēm.

Reklāma
Reklāma

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.