Biroja “Processoffice” arhitekts Vitauts Biekša ar iegūto Lielo gada balvu konkursa “Latvijas Arhitektūras gada balva 2016” pasniegšanas ceremonijā.
Biroja “Processoffice” arhitekts Vitauts Biekša ar iegūto Lielo gada balvu konkursa “Latvijas Arhitektūras gada balva 2016” pasniegšanas ceremonijā.
Foto: LETA

Labākā ēka – Nacionālais mākslas muzejs 0

Vakar svinīgā apbalvošanas ceremonijā kinoteātrī “Splendid Palace” uzzinājām “Latvijas Arhitektūras gada balvas 2016” laureātus.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām
Lasīt citas ziņas

Lai gan kā parasti balvas intriga tika saglabāta līdz pēdējam, lielai daļai skatītāju nebija pārsteigums, ka augstākā atzinība – Lielā gada balva – šogad piešķirta Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam (LNMM, autori “Processoffice” UAB, “Andrius Skiezgelas Architecture”, SIA “Arhitektoniskās izpētes grupa”), kura atklāšanu atcerēsimies kā vienu no nozīmīgākajiem 21. gs. otrā gadu desmita notikumiem Latvijas kultūrā. Starptautiskā žūrija, novērtējot projekta arhitektoniskās kvalitātes, atzinusi, ka paplašinātā senā ēka padarīta mūsdienīga, atdzīvinot tās sen aizmirstos elementus un vienlaikus saglabājot tās vēsturisko kodolu. Bēniņu un tehniskā pagraba telpu izmantošana ir ne vien funkcionāla un pragmatiska, bet arī simboliska, akcentējot kultūras nepārtrauktību, kas muzejam ir īpaši svarīgi. Arhitektoniskais materiālu lietojums ir ļoti pārdomāts un pieskaņots ēkai – tas netiešā, niansētā veidā sasaucas ne vien ar esošo estētiku, bet arī ar Ziemeļeiropas tradīcijām stikla, koka un akmens izmantošanā, ar visu tajos ietverto vēsturi un atmiņām.

Savukārt par Latvijas Arhitektūras gada balvas laureātiem kļuvuši Liepājas daudzfunkcionālais kultūras centrs “Lielais Dzintars” (autors Folkers Gīnke), Dzintaru koncertzāle (autors SIA “Arhitektu birojs Jaunromāns un Ābele”) un Maltas vidusskolu rekonstrukcija (autors SIA “SAALS”).

CITI ŠOBRĪD LASA

Finālistu diplomi piešķirti arhitektūras darbiem “Villa Rota” (rekonstrukcijas autors SIA “Vincents”), apartamentu kompleksam “Kado Karim” (autors “SZK un Partneri”), Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmiskā centra jaunbūvei (autors SIA “Sestais stils”) un TV raidījumam “Adreses” (autors Mārtiņš Ķibilds, “VFS Films”, “Ziemeļu puse”).

Latvijas Arhitektūras gada balvas Lielais partneris “Pillar” starptautiskās žūrijas izvirzītajam uzvarētājam – LNMM rekonstrukcijas autoriem – uzdāvināja braucienu uz šā gada Venēcijas Arhitektūras biennāli, kur Baltijas valstis pirmo reizi piedalīsies ar kopīgu ekspozīciju. Interjera salons “Krassky” savu īpašo balvu pasniedza Kolekcionāra mājai (“Zaigas Gailes birojs”), dāvinot pilnībā apmaksātu braucienu uz simpoziju “Daylight Symposium 2017”.

Modes un stila žurnāls “Pastaiga” atzinības balvu pasniedza arhitektiem Mārai Ābelei un Mārtiņam Jaunromānam par darbu pie Dzintaru koncertzāles kā veiksmīgu mūsdienīgā un vēsturiskā apvienojumu. Savukārt sabiedrības balsojumā portālā “Delfi” šogad lielāko balsu skaitu ieguva Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmiskā centra jaunbūve, kuras autori ieguva “Delfi” reklāmas laukumu 1000 eiro vērtībā.

Pārējo Latvijas kultūras balvu kontekstā Latvijas Arhitektūras gada balva ir īpaša ar to, ka sākumā iesniegtos darbus – šogad to bija 51 – vērtē nacionālā žūrija, izvirzot pusfinālistus (šogad – 16). Savukārt tālāko pusfinālistu vētīšanu veic starptautiskā žūrija. Šogad tajā darbojās arhitekti Pēters Lo (Igaunija), Mariuss Šaliamors (Lietuva), Eva Kuriloviča (Polija), kā arī dizainere un publiciste Tamāra Šafrīra (Izraēla/Nīderlande).

“Latvijas Arhitektūras gada balvas 2016” pretendentu izstāde pie kinoteātra “Splendid Palace” apskatāma vēl līdz svētdienai, 22. maijam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.