×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
12. maijs, 2016
Drukāt

“Staļina karš: plānošana, realizācija, dokumenti” – labākā grāmata par “nezināmo” karu (17)

Stalina-kars_5

“Lauku Avīzes” apgādā iznācis pazīstamā Vācijas vēsturnieka Joahima Hofmana grāmatas “Staļina karš: plānošana, realizācija, dokumenti” tulkojums latviešu valodā.

Grāmata stāsta par līdz tam nezināmo vai arī ne tik daudz plaši stāstīto vēsturi – autors, pamatojoties uz arhīvu avotiem, līdzās hitleriskajai Vācijai apsūdz Padomju Savienības staļinisko režīmu Otrā pasaules kara izraisīšanā. Staļins maskēja savus ekspansijas plānus ar vispasaules revolūcijas lozungiem, taču patieso iekarotāju būtību izteica vārdos: “Katra valsts ir tiesīga izplatīt savu sistēmu tik tālu, cik tālu var aiziet tās armija – citādāk būt nevar.” Staļins gatavoja uzbrukumu Vācijai, raksta Hofmans, turklāt šajā uzbrukumā Vācijai bija jāiet bojā. J. Hofmans savā pētījumā pierāda, ka padomju sarkanā armija pēc tam, kad tās karavīri bija pārgājuši Vācijas robežu, iekarotajā teritorijā paveica tādus pašus noziegumus pret cilvēci, par kādiem vēlāk Nirnbergā tiesāja Vācijas nacionālsociālistiskās partijas un represīvo struktūru vadoņus. Tāpat Hofmans raksta, ka daudzi padomju virsniecības un tā laika politiskās vadības pārstāvji būtu pelnījuši atrasties uz noziedznieku sola, nevis tikt uzskatītiem par cilvēces atbrīvotājiem no “brūnā mēra”.

Šo grāmatu Rietumeiropā nereti sauca par vienu no labākajiem pētījumiem par padomju – vācu kara nezināmajām lappusēm. Vācijā valdošais hitleriskais režīms savus noziegumus paveica “rasu tīrības” vārdā, bet staļiniskajā Padomju Savienībā represijas pret pašas tautu bija pastrādātas, aizslēpjoties aiz “šķiru cīņas” saukļiem, turklāt, kā, balstoties uz dokumentiem, pierāda J. Hofmans, ideoloģiskās cīņas vārdā padomju režīms savu čekistu pastrādātās masveida slepkavošanas nereti mēģināja piedēvēt vāciešiem – piemēram, Katiņas un Ļvivas slaktiņos apsūdzot vācu okupācijas varas iestādes.

Autors rakstīja, ka savā pētījumā viņš mēģinājis salīdzināt Staļina un Hitlera režīmus un, neraugoties uz “tā saucamajiem tabu un intelektuālajiem aizliegumiem”, atainot karošanas metodes padomju pusē. Kādas tās bija? Visizplatītākā – represijas pret pašu karavīriem, nevērība pret cilvēku dzīvību, soļošana pāri līķiem jeb “uzvara par katru cenu”. “Nedrīkst žēlot cilvēku dzīvību” – tāda bija Staļina uzvaras devīze, raksta J. Hofmans.

J. Hofmans dzimis Kēnigsbergā, Austrumprūsijā, 1930. gadā. Otrā pasaules kara beigās, bēgot no uzbrūkošā padomju karaspēka, viņš kopā ar ģimeni nonāca Berlīnē. Jau pēc kara beigām J. Hofmans pabeidza Berlīnes un Hamburgas universitātes, bet 1959. gadā aizstāvēja doktora disertāciju. Līdz pat pensijas vecumam viņš strādāja Vācijas bruņoto spēku Militārās vēstures izpētes centrā, publicējot savus pētījumus par aktuālām, pārsvarā neaplūkotām Otrā pasaules kara tēmām: Vācijas armijas attieksmi pret dažādām PSRS tautām, krievu Vlasova armiju un tās sadarbību ar Vāciju. Viņš bija vēsturnieks ar izteiktu antikomunistisku pasaules uzskatu un šajā grāmatā viņš uzstājas kā ass staļiniskā režīma kritizētājs, taču J. Hofmans nekādā gadījumā nebija noskaņots pret PSRS tautām – tieši otrādi, viņš allaž uzsvēra, ka krievu tauta no staļiniskā režīma ir cietusi visvairāk. Rietumos J. Hofmana uzskatus dažas politiskās aprindas (pirmkārt jau sociāldemokrāti un “zaļie”) sauca par “politiski bīstamiem”. Viņa pētījumi ne vienmēr saskanēja ar tā laika politisko konjunktūru un, piemēram, karstas diskusijas izraisīja viņa uzskati par holokausta upuru skaitu – Hofmans uzskatīja oficiālajā apritē esošus skaitļus par padomju propagandas izdomājumiem. J. Hofmans mira 2002. gadā 71 gada vecumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Lasiet un skatieties youtube. Suvorovs, Jiri Linna, Solžeņicins (200 gadu kopā).
  Krievi gribēja iekarot visu pasauli! Un Hitlers viņam bija ”ledlauzis”…

 2. Krievija ir de fakto piesavinājusies ATBRĪVOTĀJA apzīmējumu no ASV un LIelbritānijas, bet kā jebkuras prettiesiskas rīcības nedod juridiskas dividendes. Tā ir ! Jo pastāvēja BRŪNAIS UN SARKANAIS Fašisms ..Sarkanam paveicās ar draugiem ,tagad tam pievienojas ZAĻAIS Fašisms.!

  • Однако вы смешной. На мудреца не тяните. Напомню вам считалочку детскую: синий, красный, голубой – выбирай себе любой. Вог голубой – это для вас.

  • ā, “veselības” un farmācijas?

 3. Piedzīvosim arī laiku, kad padomju režīma noziegumus izskatīs tribunāls, un pie viena notiesās arī tā mantiniekus, rašisma ideoloģijas nesējus.

  • Vēlreiz uz Volhovas purvam par “neatkarīgu” Latviju kā 1943.g. ? Paldies, pietiks jau ar 58 000 noguldītajiem.

 4. Ну что же, браво, молодцы. На эти майские праздники ваше издательство и портал подготовили столько подарочков, столько концентрированных пропагандистных снарядов, доктор Геббельс может только завидовать. Тут и научный трактакт, и специальные статьи к 9 мая, теперь вот исторический труд. Ну автора я ещё могу понять. Он антикоммунист, немец тем более, от войны пострадал, в нём реваншисткий дух. А вот зачем это издательству? Ведь кто то заплатил за перевод этого труда, за печать тиража? Или издательство уверено, что тираж окупиться? Господа, а чего вы собственно добиваетесь?

  • Leck mich am Arsch, du blödman….

  • Nezinu vai pietiks naudas, bet gribētos izlasīt pirms ko teikt. Jo tas tiek pasniegts kā nopietns pētījums.
   Kāpēc lai tur nevarētu būt liela daļa patiesības? Tā tur varētu būt! Bet par to pārlicināšos vēlāk. Vēl vairāk noticēšu, ja potenciālo kara noziedznieku skaitā būs ne tikai Staļins, bet arī Rūzvelts, Čerčils, kas, domāju, to godam tāpat nopelnījuši.

  • Hitlera Doktors Gēbels netiek līdzi propogandas un melu izplatīšanā Staļina galvenajam apsūdzētājam tiesas prāvās pret ,,tautas ienaidniekiem,, Andejam Višinskim, kas burtiski hipnotizēja klausītāju auditoriju
   ,kas bija gatavi saplosīt apsūdzētos uz vietas ar visbriesmīgākām metodēm.

  • зеркально-кто и зачем переводил Ленина на язык мумбаюмба,устройство АК-47 на суахили и учил монголов сжать кукурузу

   • Не зеркально, а кривозеркально! Вы что, не знаете кто был в то время руководящей и направляющей силой? А в политбюро ЦК и латыши тоже были, помните? В умении пользоваться АК-47 и сажать кукурузу тоже ничего криминального нет. Вы не ответили на вопрос. Кто конкретно заплатил деньги издательству, кто? Сорос, посольство США или Германии, за чей счёт сей банкет?!

  • Interesanti ko grafisks teiktu kad būtu blakus Staļina nošautie krievi, piemēram pareizticīgo garīdznieks (90% gāja bojā), badā no mirušie zemnieki “kulaki”, 1937.g nošautie oficieri?
   To klātbūtnē šādi neizrunātos.

   • Интересно. А что, по вашему, я должен был бы сказать? Думаете я про это не знаю? Это моя и моего народа история. Революция и гражданская война и через мою семью прошли тоже. Это всё затронуло каждого. И что теперь, продолжать гражданскую войну?!

 5. Hofmana kungam ir viena liela kļūda. Staļins netaisījās iznīcināt Vāciju, viņš taisījās pakļaut sev visu Eiropu ,tai skaitā Vāciju.Vācija bija tikai lielākais traucēklis šai ceļā.

 6. Dr.Gebelsa idejiskie pēcteči raujas vaigu sviedros – neatlaidīgi cenšas tautu-uzvarētāju par tautu-upuri pārvērst. Tukšs numurs, Ciganova kung’.

Draugiem Facebook Twitter Google+