×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.5°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
24. aprīlis, 2015
Drukāt

Kā vērtējat Rotko mākslas centra un koncertzāles “Gors” ietekmi uz Latgales reģionu? (4)

Foto - LETAFoto - LETA

Marka Rotko mākslas centra atklāšana.

Šopavasar aprit divi gadi, kopš atklātas divas nozīmīgākās kultūras celtnes Latgalē.

Ruta Cibule, Balvu Centrālās bibliotēkas direktore: “”Gora” klātbūtni mēs Balvos izjūtam gandrīz katru dienu – koncertzāle ir mums tik tuvu, tās piedāvājums – tik brīnišķīgs, ka cilvēku plūsma no Balviem uz Rēzekni ir pastāvīga. Varu droši teikt, ka tagad mūsu kultūras dzīve ir tikpat intensīva kā Rīgā. Vienīgā problēma – ļoti ātri jāpamana jaunākais piedāvājums un jānopērk biļetes, citādi tās tiek izķertas. Arī par Rotko centru ir milzīgs lepnums – kaut gan tas no mums atrodas tālāk, tādēļ apmeklēt sanāk retāk, jo vajadzīgs vēl kāds ceļamērķis, taču arī uz Daugavpili mākslas centra dēļ balvēniešu plūsma ir kļuvusi jūtami intensīvāka. Sevi neuzskatu par profesionāli muzeju jomā, tomēr Rotko centrs – tas noteikti ir ieguvums visas Latvijas, ne tikai Latgales mērogā. Rotko centrā ir gan lieliska pastāvīgā ekspozīcija, gan arī ļoti augstvērtīgs izstāžu piedāvājums.”

 

Ilma Rapša, Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiāles vadītāja: “Kā “Gora”, tā Rotko centra ietekme nav pārvērtējama, tie abi ir ļoti liels solis uz priekšu. Pirmkārt, Rotko centra un “Gora” atvēršana reģiona iedzīvotājiem ļauj baudīt mākslu uz vietas, un viņi to patiešām izmanto. Tāpat abi centri ir liels ieguvums māksliniekiem, jo Rēzeknē un Latgalē kopumā ir diezgan maz vietu, kur izstādīties. Tagad šādu iespēju piedāvā gan “Gors”, gan Rotko centrs, turklāt “Goram” ir vēl arī tā priekšrocība, ka tajā mākslu apskata arī cilvēki, kuri uz muzeju, iespējams, neaizies. Protams, arī studentiem tas paver labākas iespējas izstādīties plašākai sabiedrībai. Šie abi kultūras centri ļoti bagātinājuši novada kultūras dzīvi. Protams, celtniecības laikā bija dažādi viedokļi, pat diezgan asas diskusijas, jo “Goru” sāka būvēt pašā asākajā krīzes brīdī. Taču labi, ka mums tomēr pietika prāta šo lēmumu pieņemt. Pat nezinu, kas vēl labāks Latgalei pēdējā laikā izdarīts par šiem diviem centriem.”

 

Jevgēņijs Ustinskovs, diriģents: “Pat grūti aprakstīt šo abu centru nozīmi, tie katrs ir tiešām ļoti nozīmīgs Latgales kultūras dzīvē. Ar kori uzstājāmies gan “Gora”, gan Rotko centra atklāšanā; dzīvojot Daugavpilī, man vairāk sanāk apmeklēt Rotko centru, kur notiek ne tikai izstādes, bet arī cita veida sarīkojumi, koncerti, pēdējā laikā pie Rotko centra tiek rīkoti arī pilsētas svētki. Ļoti novērtēju gan paša Rotko ekspozīciju, gan arī mainīgās izstādes, kas tajā ļoti vērtīgas. Rotko centru novērtē arī Daugavpils viesi gan no citām Latvijas pilsētām, gan arī no ārzemēm. Droši var teikt, ka ir radies jauns, ļoti iecienīts tūrisma objekts. Daugavpilij tas ir ļoti nozīmīgs punkts, un vērtīgi arī restaurācijas darbi, kas arvien turpinās, tādēļ vide ap centru tiek arvien vairāk sakopta un kļūst arvien pievilcīgāka.”

 

Ziedonis Bārbals, Jēkabpils mākslas skolas direktors: “Mazāk varu izteikties par “Goru”, taču Rotko centra atklāšanu reģiona kontekstā vērtēju ļoti augstu, apmeklēju tā atklāšanu un arī patlaban izstādē, kas notiek Rotko centrā, iekļauti divu mūsu mākslas skolas pedagogu darbi. Ļoti apsveicami, ka ir šāda vieta, kur reģiona māksliniekiem izstādīties, jo nav noslēpums, ka ar piemērotām izstāžu platībām ir samērā sarežģīti. Turklāt izstādes Rotko centrā vienmēr organizētas ļoti labā līmenī.”

 

Gundega Rancāne, Lūcijas Rancānes Makašānu Amatu vidusskolas direktore: “To ietekmi vajadzētu mērīt vēl arī ilgtermiņā, bet šobrīd var teikt, abi šie centri ir ļoti nozīmīgi. Īpaši Rotko centrs man patīk tā gaisotnes dēļ – eiropeiska saliņa Latvijas austrumos ar ļoti nopietnu profesionālo pieeju. Arī “Gors” attīstās. Kultūras cilvēki reģionā ir ļoti priecīgi, un uz pasākumiem abos šajos objektos ļoti daudz brauc apmeklētāju no citiem reģioniem – to zinu no saviem paziņām un draugiem, tādēļ var teikt, ka tie aktivizē arī Latgales centru ar pārējo Latviju. Ekonomiskā situācija reģionā diemžēl gan vēl aizvien ir bēdīga un cilvēki turpina izbraukt, bet tie, kas ir uz palikšanu, par abiem šiem objektiem priecājas.”

 

Uzziņa

Daugavpils Marka Rotko centrs atklāts 2013. gada 
24. aprīlī.

Austrumlatvijas koncertzāle “Gors” ieskandināta 2013. gada 29. maijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Viena Rotko modernā bilde neko nevar ietekmēt! Nav jau Mona Liza!

  2. Tāds vārds bija un būs. Ja ne tikai lasītu, bet arī apmeklētu GORS, tad zinātu, ka tas ir latgaliešu vārds, kas jums sarotamā veidā būtu Gars. To redz spilgti arī logo. Un tikai stereotipiski sirgstošiem visur redz tarakānus un krievus 🙂

  3. lienošā rusifikācija ir vārds ” gors ” .

  4. ir darbības vārds ” gorīties “, bet Ko nozīmē vārds ” gors ” ? Tāda vārda NAV latviešu valodā. Tā ir lienošā RUSIFIKĀCIJA.

Draugiem Facebook Twitter Google+