Kultūra
Mūzika

„Labākais trompetists galaktikā” uzstāsies kopā ar Andri Nelsonu un “Gewandhaus” orķestri0

Foto: Marco Borggreve

Trompetes spēles meistara Hokana Hardenbergera (Håkan Hardenberger) rokās trompete skan gluži kā cilvēka balss. Viņa virtuozais talants pārsteigs klausītājus 14. oktobrī, kad viņš būs solists diriģenta Andra Nelsona un Leipcigas “Gewandhaus” orķestra Eiropas turnejas otrajā Rīgas koncertā, informē koncerta rīkotājs Andrejs Žagars.
“Mūzika jābauda tieši tad, kad tā tiek radīta – koncertos, kuri mākslu padara par tik īpašu. Jo tur mākslinieks satiek savu klausītāju. Kad koncerts beidzas, viss ir zudis. Vienmēr paliek ieraksti, bet tas vairs nav gluži tas pats. Koncerts ir pats svarīgākais. Vienmēr, ” intervijā stāsta Hardenbergers.

“The Times” trompetistu Hokanu Hardenbergeru raksturo kā „labāko trompetistu galaktikā”. Pats Hardenbergers atzīst, ka mūziķa karjerā perfekciju sasniegt ir neiespējami. Tiklīdz šķietami esi sasniedzis perfekcijas virsotni, vēlamais mērķis kļūst vēl ambiciozāks un ir jākāpj jau citā virsotnē – vēl augstākā.

“Aicinu atklāt mūzikas valodas burvību mijiedarbībā ar māksliniekiem, baudot koncertu klātienē jau 14. oktobrī. Izcilā trompetista muzicēšanu atzīst par fenomenālu un inovatīvu, pateicoties viņa zinātkārei meklēt aizvien jaunus mūzikas pasaules plašumus trompetes skanējumam. To nedrīkst laist garām, tas jāpiedzīvo klātienē, ” tā Žagars.

Pateicoties Hardenbergeram, ir ievērojami paplašinājies skaņdarbu klāsts, kuri ir sarakstīti tieši trompetei. Daudzi komponisti tieši viņam ir veltījuši savus opusus, tostarp Brets Dīns un Harisons Bērtvistls, Hanss Verners Hence, Olga Noivirta, Arvo Perts, Toru Takemicu, Heincs Karls Grūbers un citi.

Hardenbergers iedvesmo ne tikai komponistus, bet arī diriģentus. Tieši pēc Hardenbergera pamudinājuma un iedrošinājuma Andris Nelsons pirms diviem gadiem atsācis spēlēt trompeti, ko vairs nebija darījis kopš savas diriģenta karjeras sākuma. Hardenbergera uzdāvināto trompeti latviešu diriģents jau ir paspējis spēlēt uz koncertskatuves kopā ar tās dāvinātāju, un tagad ņem līdzi visos savos koncertceļojumos.

Ar Andri Nelsonu Hardenbergers veiksmīgi strādā jau kopš viņa diriģenta karjeras sākuma. Nelsons atzīst, ka viņu aizrauj Hardenbergera plašais un filozofiskais skatījums uz mūziku, savukārt Hardenbergers novērtē Nelsona izpratni viņa nemitīgai vēlmei koncertos atrast piemērotu mūziku tieši trompetei.

Hokans Hardenbergers (1961) dzimis Zviedrijas pilsētā Malmē. Viņa ģimene nekad nav bijusi saistīta ar mūziku. Hardenbergers saka, ka ceļš uz trompetista karjeras virsotnēm bija nejaušība. Kad mūziķa tēvs meklēja savam astoņus gadus vecajam dēlam Ziemassvētku dāvanu, viņš atminējās, ka reiz bijis Luisa Ārmstronga koncertā, un nopirka trompeti. Turpat veikalā viņa vecāki painteresējās, kurš varētu Hokanu apmācīt trompetes spēlē, un veikala pārdevējs ieteica Bo Nilsonu (Bo Nilsson), kurš tobrīd pats vēl spēlēja orķestrī, bet vēlāk kļuva par vienu no labākajiem skolotājiem. Sava pirmā skolotāja iedvesmots, Hardenbergers studijas tupināja Parīzes konservatorijā pie Pjēra Tibo, vēlāk Losandželosā pie Tomasa Stīvensa.

14. oktobra koncerta pirmajā daļā Andris Nelsons muzicēs kopā ar Hardenbergeru, kurš būs solists 20.gadsimta vācu avangardista Bernda Aloiza Cimmermana trompetes koncertā “Nobody knows the trouble I see”. Šo skaņdarbu Hardenbergers šogad spēlē bieži, tādējādi atzīmējot komponista simtgadi. Vakara otrajā daļā Leipcigas “Gewandhaus” orķestris atskaņos Gustava Mālera 5.simfoniju.

LA.lv