×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.0°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
20. oktobris, 2016
Drukāt

Iepriekš 1300, nu par 140 eiro mazāk: Skolā nelāga gaisotne un pedagogi sadusmoti (36)

Foto - Sintija Zandersone/LETAFoto - Sintija Zandersone/LETA

Jaunais pedagogu atalgojuma modelis sāpīgi trāpījis valsts ģimnāzijām. Šajās skolās, kur strādā vieni no kvalificētākajiem speciālistiem, dažviet, arī Rīgā, alga samazinājusies pat pusei pedagogu. Rīga velta pārmetumus valstij, taču, tā kā naudas sadalē liela vara ir pašvaldībai, tikpat labi Izglītības un zinātnes ministrija varētu pārmest domei, ka tā ar naudu rīkojas neracionāli un uz ģimnāziju rēķina tiek uzturētas tās skolas, kurās ir mazāk skolēnu.

Galvaspilsētā algu samazinājums visvairāk pedagogu skāris Rīgas 3. Valsts ģimnāzijā. No 70 skolas skolotājiem mazāka alga nekā iepriekšējā gadā ir 51 skolotājam, četriem tas pieaudzis, bet pārējiem nav būtiski mainījies. Vidēji skolotāju atalgojums sarucis par 8%. Skolas gan nedalās ar konkrētiem skaitļiem, cik lielas algas skolotājiem bijušas pirms reformas un cik – pēc, tiek minēti tikai samazinājumu vai palielinājumu procenti. Rīgas 3. Valsts ģimnāzija vienu piemēru gan min – naudas izteiksmē vislielāko algas samazinājumu izjutis kāds pedagogs, kurš iepriekš pelnīja 1300 eiro mēnesī, bet nu saņems par 140 eiro mazāk. Skolas direktors Andris Priekulis skaidro, ka visvairāk ciešot tieši eksakto mācību priekšmetu – matemātikas, ķīmijas, fizikas, bioloģijas – skolotāji. Skolā nu valdot nelāga atmosfēra, skolotāji ir sadusmoti un vēlas izglītības un zinātnes ministra Kārļa Šadurska demisiju. Viņi cer, ka Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) pieņems lēmumu rīkot protesta akcijas.

Visvairāk skolotāji sašutuši par to, ka secinājuši: kvalitāte nav būtiska. Gadu no gada viņu skolēni sasniegumi centralizētajos valsts eksāmenos pieaug, bet “balvā” pedagogi saņem algas samazinājumu.

Arī Dobeles Valsts ģimnāzijas direktore Inese Didžus atzīst, ka daļai pedagogu algas ir samazinājušās. Skolotāji jūtot rūgtumu, tomēr tik skaļu sašutumu kā Rīgas kolēģi nav gatavi paust. Visvairāk cietuši tie pedagogi, kam ir visaugstākās kvalifikācijas pakāpes.

Tieši prestižāko skolu skolotāji biežāk ir ieguvuši augstākās pedagogu kvalifikācijas pakāpes – 4. un 5. pakāpi. Jo tā augstāka, jo lielāka piemaksa pie algas. Taču līdz šim šī piemaksa tika rēķināta no kopējās izpeļņas, bet tagad piemaksas apmērs atkarīgs no vadīto kontaktstundu skaita. Savukārt par gatavošanos stundām, par burtnīcu labošanu un konsultāciju vadīšanu augsti kvalificētajiem maksā tikpat, cik citiem. Tāpēc piemaksa augsti kvalificētajiem tagad sarukusi par trešdaļu.

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pārstāve Modra Jansone atgādina: skolotāja alga tiek veidota no divām daļām – pamatalgas un piemaksas. Žurnālistiem viņa teica, ka piemaksu noteikšanas kārtība patlaban tiekot mainīta, ņemot vērā pedagogu iebildumus saistībā ar līdzšinējo piemaksu kārtību par pedagogu kvalitātes pakāpēm, raksta LETA. Darba grupa patlaban strādājot pie jauniem novērtēšanas kritērijiem. “Esam pārejas periodā starp veco un jauno. Šī sistēma, ka maksā par kontaktstundām, ir pārejas periods un kompromiss. Pēc tam būs jauna piemaksu noteikšanas kārtība,” solīja Jansone. Viņa piebilda, ka esot pārspīlēti runāt par to, ka šo kvalitātes piemaksu samazinājuma dēļ pedagogiem atalgojums krities pat vairāk nekā par 100 eiro. “Pakāpju dēļ varētu mainīties par 30 – 50 eiro.”

Kaut arī formāli modelī paredzēts 13 procentus no algu fonda novirzīt tā sauktajam direktoru fondam, ko varētu izmantot skolotāju motivācijas piemaksām, gan I. Didžus, gan A. Priekulis teic, ka reāli šajā fondā nekā neesot, jo visa nauda tiek izlietota, lai samaksātu algas.

Pašvaldībai liela vara

Ja ministrija apgalvo, kopumā izglītības sistēmā valsts dotās naudas nu ir vairāk, kur šī palikusi? Katrai iestādei manipulējot ar saviem skaitļiem, sabiedrībai nav iespējams iegūt objektīvu ainu. M. Jansone apgalvo: “Rīgai gadā nāk papildus vairāk par pieciem miljoniem eiro. Tagad pašvaldība pārdala šo naudu skolām pēc saviem iekšējiem noteikumiem, bet mēs neatradām Rīgas pašvaldības mājaslapā šādu kārtību.” Tādēļ ministrijas pārstāvji nevarot pateikt, kā šī kārtība ietekmējusi Rīgas skolu finansējumu.

Savukārt Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs pirmdien preses konferencē nāca klajā ar savu skaitli – dome pedagogu algām papildus no saviem līdzekļiem esot novirzījusi divus miljonus eiro un, iespējams, pateicoties tikai tam, algu palielinājums bijis iespējams vairāk skolu.

Taču, piemēram, Rīgas 3. Valsts ģimnāzijā algu fonds kopumā samazinājies. Te gan vainojams ne tikai jaunais algu modelis, bet arī tas, ka šajā mācību gadā uzņemts mazāk skolēnu. To kopējais skaits sarucis par 19, jo drīzumā stāsies spēkā jaunas higiēnas prasības skolām, kas liks nodrošināt lielāku kvadrātmetru skaitu vienam skolēnam.

Tāpat A. Priekulis uzskata, ka uz ģimnāziju rēķina tiek uzturētas tās Rīgas skolas, kurās ir mazāk skolēnu. Piemēram, 1,12 procenti no ģimnāzijai paredzētā finansējuma novirzīta citu skolu uzturēšanai. Atgādināsim, ka ministrija Rīgas pašvaldībai iepriekš jau aizrādījusi, ka vajadzētu sakārtot skolu tīklu, jo daudzās skolās ir ļoti mazs skolēnu skaits, piemēram, valstī mazākā ģimnāzija ir Rīgas Pļavnieku ģimnāzija ar 108 skolēniem, bet galvaspilsētas mazākajā vidusskolā – 37. vidusskolā – mācās 166 skolēni. Salīdzinājumam – jau minētajā 3. ģimnāzijā mācās 815 bērni.

Arodbiedrība vērsīsies ST

LIZDA aprēķini liecina – Latvijā kopumā no 773 izglītības iestādēm vidēji mēneša darba algas likme palielinājusies 558 izglītības iestādēs (72%), bet samazinājusies – 215 skolās. LIZDA priekšsēdētājas vietniece Ilze Priževoite teic, ka dati liecina – ne tikai Rīgā, arī citur Latvijā cietuši valsts ģimnāziju pedagogi. Tāpat algas samazinājušās citās skolās, kur pastāvīgi pieaug skolēnu skaits. Kopumā LIZDA uzskata, ka algu reforma ir izgāzusies. LIZDA plāno vērsties Satversmes tiesā, lai apstrīdētu pedagogu kvalitātes pakāpju piešķiršanas kārtību.

Jāpiebilst, ka premjers Māris Kučinskis jau ieteicis izglītības un zinātnes ministram Kārlim Šadurskim plašāk skaidrot algu reformu. Pagaidām ministrijai vēl nav pilnīga apkopojuma par skolotāju algām visās Latvijas skolās, tāds tapšot tuvākajā laikā.

Pievienot komentāru

Komentāri (36)

 1. Ģeniāli! Viss, kas ministram bija jāizdara, lai tautas glupāko daļu noskaņotu pret skolotājiem – jāizvelk no konteksta viena 1300 eur alga, kas visdrīzākais tiek pelnīta par divām slodzēm, un jāpapurina skaudīgo miņimalkas saņēmēju priekšā. Vienkārši apbrīnojami pārdomāts gājiens!
  Un tā kā man politiskā atmiņa neaprobežojas ar 3 mēnešiem, atgādināšu – pagājušogad skolotāju streika dienā deputāti pacēla algas SEV, un tagad gadu vēlāk skolotājiem algas pamanās pat samazināt. Bet labākais – pat ja šo valdību atlaistu, tauta aizietu un paklausīgi atkal ievēlētu tos pašus purnus, kas valsti gandējuši jau 25 gadus. Gluži kā pagājušoreiz. Kāda tauta tāda valdība. Sen jau esmu beidzis domāt par valsti, jo tā nav pelnījusi manus nodokļus. Un ne jau par deputātiem es rakstu, bet gan par pašu paglupo tautu.

 2. Interesanti,ka mazo algu saņēmējiem,kas skaitās mazkvalificēti,saka,ka paši vainīgi,ka nemācījās un nav ko cerēt uz normālu dzīvi.Tad kāpēc būtu jāuztraucas par skolotājiem…paši vien vainīgi,ka izvēlējāties šo profesiju,neviens nesolīja baigos ienākumus.Mēs visi esam vienā maisā,ja neceļas dzīves apstākļi pārdevējām,fabrikas strādniekiem,laukstrādniekiem,tad arī pārējiem nevajadzētu,jo patiesie pelnītāji ir tie kas saņem vismazāk,pārējie tikai parazitē.Iztieciet bez augļiem,dārzeņiem,apģērba,gaļas,piena produktiem,maizes u.t.t. un tad runājiet cik ļoti svarīgi skolotāji,mediķi,baņķieri,ierēdņi un visi citi līdzīgie.

 3. KĀ TAD NEBŪS REZULTĀTU OLIMPIĀDĒS, JA ĢIMNĀZIJAS ATLASA GUDRĀKOS, TALANTĪGĀKOS, SPĒJĪGĀKOS SKOLĒNUS? Bet PĀRĒJIE LATVIJAS SKOLOTĀJI strādā ar VISIEM!!!! skolēniem, un nav nekāds noslēpums, ka DAUDZIEM JO DAUDZIEM BĒRNIEM IR MĀCĪBU GRŪTĪBAS vai nu veselības vai attīstības problēmu dēļ, bet ĻOTI BIEŽI ARĪ – NEADEKVĀTI AUGSTO PRASĪBU UN DARBA TEMPA DĒĻ, KO PIEPRASA MINISTRIJA. Liela daļa skolēnu NETIEK LĪDZI ŠIEM TEMPIEM. Un man kā skolotājai NAV SKAIDRS, UZ KURIENI MĒS SKRIENAM, KĀPĒC STEIDZINĀM BĒRNUS, NEŅEMOT VĒRĀ IKVIENS ATŠĶIRĪBAS GAN DOMĀŠANAS, GAN DARBA TEMPA ZIŅĀ. IZM jau sen ir jāpārskata standartus, kaut kas jādara, lai ĻAUTU KATRAM BĒRNAM MĀCĪTIES VIŅA TEMPĀ. Bet GALA – VISIEM JĀKĀRTO VIENĀDS, VIENĀDA SATURA UN APJOMA EKSĀMENS. Mūsu izglītības sistēma samaļ daudzus jau skolas solā, jo paģēr no bērna to, uz ko viņš VĒL nav spējīgs. Bet nākotnē, iespējams, paveiktu lielas lietas. TAČU ŠODIEN – VAINĪGS IR SKOLOTĀJS, JA VISI BĒRNI NEVAR APGŪT VIENĀDI LABI…

  • ja visiem būtu skolotāju algas tad vel varētu mes zaļi dzīvot…
   ko tad teiktu ja saņemtu ka pensionāres mazās 230 eiro un mūžu strādāts?

 4. 1000 par maz? Cūkas

  • SKOLOTĀJA ALGA par 1 slodzi (30 darba stundām) PIRMS NODOKĻU NOMAKSAS IR 680 EIRO. Punkts. Lielajās skolā un ģimnāzijās, iespējams, par 1 darba slodzi var samaksāt VAIRĀK, piemēram 800 eiro.
   Skolās TRŪKST SKOLOTĀJU, tāpēc tie, kuri var, PIESTRĀDĀ PAPILDUS STUNDAS tām 30. TĀDĒJĀDI, SAVĀ BRĪVAJĀ LAIKĀ PIEPELNOT, skolotājs saņem tuvu,ap vai nedaudz virs 1000. TAS IR PAR PAPILDUS DARBU, nevis tā ir SKOLOTĀJA PAMATALGA. Valsts paredzētā PAMATALGA skolotājam ir 680 eiro UZ PAPĪRA. Skolotājs REĀLI SAŅEM UZ ROKAS APMĒRAM 450 (trešo daļu paņem nodokļi nost). VISS PĀRĒJAIS TIEK PIEPELNĪTS PAPILDUS DARBUS VEICOT.

   • Tātad 17 eiro ķepā pa stundu maz ? ! Apsardzē kur vajag daudz vairāk sertifikātu un darbs bīstams dzīvībai — 1.70 līdz 2.30 stundā . Kā jums nav kauna , pseidoskolotāji ? Jau visu kaunu pārrijušies !

    • Nevis 17, bet 3,75 par stundu. Pie tam tikai Šadurskis uzskata, ka tagad tiek apmaksāti visi skolotāja veiktie pienākumi, realitātē par pārējiem pienākumiem apmaksā pat mazāk papildstundu bez mācību stundām kā pēc vecās samaksas sistēmas modeļa…

  • Nav ko kurināt skaudību un naidu! Te nav padomju laiki , kad visiem maksāja vienādi maz. Un 1000 EUR ( uz papīra ) ir pat ļoti pieticīga alga . Bez tam- tikmēr , kamēr viena strādājošo grupa nories citus darba ņēmējus , ubaga grašus pelnīs visi.

 5. tās “kvalifikācijas pakāpes”? bija eiropas naida iesaistīta? kuram IZM darbonim IENĀCA PRĀTĀ CILVĒKA DARBU VĒRTĒT PĒC MAPES SATURA? kaut ko absurdāku pat iedomāties….mūsu skolā ar 5.pakāpi skaistas mapes dēļ gadiem ilgi skolotājas priekšmetā nevienā klasē vidējā atzīme neuzkāpa pat tikai līdz 6. Tikai tā slava un pakāpes numurs, bet rezutāti reālajā darbā daudz labāki tādiem, kas strādā nevis krāj papīrus mapē, ko atrādīt IZM, lai iegūtu pakāpi un piemaksu.

 6. ko tie “augsti kvalificētie” tādu dara, ka ir 4. vai 5.pakāpe? labāk sakārto mapes. tās pakāpes ir blefs. pēkšņi kāds izdomāja, tad bija jāsataisa mape. kam spožāka, tam augstāka pakāpe. NEZ KĀPĒC MŪSU VALSTĪ NEŅEM VĒRĀ MAĢISTRA GRĀDU, KUR SKOLOTĀJS STUDĒJIS 2 GADUS, BET ŅEM VĒRĀ KAUT KĀDAS ABSURDAS PAKĀPES, KURU IEGŪŠANAI IR JĀUZTAISA SMUKA MAPE, KĀDA PUBLIKĀCIJA JĀVEIC UN JĀNOLASA KĀDA LEKCIJA ĀRPUS SKOLAS. PAR TO DABŪ PIEMAKSU. BET PAR DIPLOMU, PAR PAMATĪGU IZGLĪTOŠANOS PAPILDUS KVALIFIKĀCIJAI – NEPIENĀKAS NEKAS. DĪVAINA VALSTIŅA, DĪVAINA MINISTRIJA….

 7. ‘Jāļauj Šadurskim pabeigt iesākto! Jāatbrīvojas no vecajiem pensionāriem direktoriem, n-tajiem viņu vietniekiem, mācību “daļām”, struktūrvienību vadītājiem, to vietniekiem un tt.
  Vecie vienkārši jālūdz iet pelnītā atpūtā, tad jaunajām mūzikas pedagoģēm būs pilna slodze.
  JāROITĒ BEIDZOT VECIE DIREKTORI IK PĒC 3 GADIEM un jāpiešķir viņiem ADEKVĀTS ATALGOJUMS, NEVIS ASTRONOMISKS, tad pietika skolotājiem, kas konkrēti strādā ar skolēniem. Skolotājiem JĀMĀCA VAIRĀKI PRIEKŠMETI, nevis kā tagad. Te tāpat kā ar zobārstiem!! Visi zobārst, bet zobus nerauj, izpilda tikai daļu funkciju! CIK ILGI VĒL ŠĪS NEJĒDZĪBAS! Papētiet šo galveno protestētāju VECUMU, alga 1300, bet protestē. VECĀ GVARDE NEĻAUJ NEKĀDAS PĀRMAIŅAS, vai tas nav skaidri redzams?!!?
  TAS ATTIECAS ARĪ UZ DAKTERIEM!!

 8. skolotāji un kultūras darbinieki ir tas kontingents kuram nekad nebūs labi,lai gan salīdzinot ar pārējiem viņu darbs pat to nemaksā un galvenais ka atbildības par padarīto nav nekādas

 9. Augstskolā lektoram par slodzi pirms nodokļiem laikam 680 eiro. Profesoram par pilnu slodzi ap 1200 eiro mēnesī pirms nodokļiem.
  Kā vienkāršam skolotājam var sanākt 1300?

 10. Sāk noskaidroties skolotāju patiesā alga. Pirms taču vaimanāja, ka tā esot tik maza, tik maza. Ja alga bija virs 1000 eiro, kāpēc bija jāveic algu reforma? Jau sagribējuši virs 2000. Nu ir gan par traku un par treknu.

 11. vajag iedot mazliet laiku, Shadurskim un komandai, arii tiem, kuri breec, ka viss shkjiibi. Apreekjini suudziibas utml, saliek abas puses mapee un tad satiekas shovaa …

 12. Te pienāca Kinzulis- Atbildēt

  1300 – vieniem par maz un lielākajai daļai skolotājiu sapņu alga…

 13. Ja tie skolotāji tik neapmierināti, tad to reformu vajag atcelt un naudu atdot medicīnai vai kam citam!

  • Manupraat (man ir 3 beerni, 11 – 16 g. vecumaa) Latvijas pedagogus vajag vienkaarshi APSHAUT ar ‘Maschinpistole’, vai MG3, kas vien ir nogllabaats shkjuuniisha pagrabaa). APSHAUT!!! Visas shiis >60 gadu vecaas vecenes/’skolotaajas’, tad varbuut VIENREiZ IESTAASIES MIERS no shiim vecmeitu pljuuutiizereem!!! MMan siikais maacaas 2. klasee, visas uchenes – vecas vanjku-sovjetu baabas ~>60!!!!

   • Tev jābūt pateicīgai, īpašu paldies sakot visiem 26 gadu laikā “valdījušajiem” izglītības ministriem! Ar tādu attieksmi pret skolu, skolotāju skolā drīz vispār vairs skolotāju nebūs. Diez, kāpēc pati Dacīte nestrādā par skolotāju?! Nebūs tak “sovjet bāba”? Apdomā, ko raksti un ko runā!

   • Kurš no Taviem 11-16 gadu vecajiem tad mācās otrajā klasītē? Un cik gadiņus jau?

   • Bet ko 11 gadus vecs bērns vēl dara 2.klasē? Stipri aizkavējies. Bet,ja tāda māte, tad jau arī nav jābrīnās.

 14. Njā-1300,aldziņa maziņa,bija jāstreiko. Ko tad mediķi lai saka ar savu 600 latu medmāsu algu un 400 māsu palīgiem?/

  • Tātad šobrīd es saņemu māsas palīga algu?Lai es mācītu skolā un pirmsskolā mūziku, no manis tiek prasīts pabeigt bērnu mūzikas skolu, mūzikas koledžu un mūzikas augstskolu, kopā tie ir mazākais, 14 gadi. Šobrīd, strādājot lauku skolā(kurā šogad pienāca klāt 10 bērni),par mūzikas skolotāju , sākot ar divgadīgajiem bērniem un beidzot ar 9.klasi, kā arī vēl vienā pirmsskolas iestādē, kopā varu nopelnīt 400 eiro. Pagājušajā gadā dabūju šo otru papildus darbu, jo vienā vietā saņēmu tikai 340 un nevarēju izdzīvot. Kopā par abiem darbiem sanāca 500, kas jau vismaz bija ciešami. Taču šogad jau atkal no tā visa 100 nost.Bet vairāk es vienkārši nespēju nostrādāt, jo pirmsskolā nodarbības ir no rīta, skolā pa dienu. Skolas nestrādā naktī, ja arī fiziski spētu. Cik gadus mācās māsu palīgi, kādas ir viņu studiju izmaksas?Man pēdējā kursā studiju maksa bija 1300 eiro. Kopš krīzes algas tikai kritušas, zemāk cilvēku vairs nevar nospiest.

 15. Šadurskis negrib lai skolēni būtu gudrāki nekā viņš un saemas klauni,saema grib lai Latvija būtu ka pirms revolūcijas krievija,analfebētu valsts,vieglāk koriģēt kad nemāk ne lasīt ne skaitīt.

 16. Alga-1300????? Protestē,streiko???? Vai tie pedagogi ar galvu nedraudzējas??? Ko lai dara pārdevēji,invalīdi,pensionāri un visi pārējie mazo algu saņēmēji???? Attopieties,iedomīgie pedagogi!!!

  • Lielākajai daļai ir trīs reizes mazāka, un arī no tās tika noņemti ap 80-100 eiro. Tik lielas algas nav lielākajai skolotāju daļai.

 17. 1300 bija par maz, gribējās vairāk…redz,pie kā noved alkatība.

 18. JJa jau alga bija 1300 iepriekš, tad ko tad bija streikot un prasīt vēl lielāku?Apetīte aug ēdot.

 19. es uzskatu kad ir japalielina algas gan skolotājiem skolās gan bērnudārzos,viņi māca mūsu bērnus un teiksim godīgi ar 21 bērnu viegli nav,sevisķi ja tādi skolotaji kas grib lai visi iemācas

 20. Likvidēt visas skolas un augstskolas. Kas grib mācīties, lai brauc uz ārzemēm, pārējie var strādāt arī bez mācīšanās.
  Padomājiet, cik lielus budžeta līdzekļus tādējādi varētu ietaupīt! Cik blondīņu ministrijās varētu pieņemt! Varbūt pat dažām skolotājām tur vieta atrastos…
  Tas pats ar veselību. Večiem jāmirst nost, nav ko ārstēties. Jaunajiem jāsargā veselība no bērnu dienām, citādi viņus piemeklēs šodienas veču liktenis. Nav ko rīt čipšus un kolu!
  Dakterīši vajadzīgi tikai tik, lai apkalpotu bagātos.
  Agri vai vēlu pie tādas shēmas nonāksiet, jo tās naudiņas kļūst arvien mazāk, nodokļu maksātāji aizbrauc, bet tie kas paliek, nepavilks milzīgo tauku slāni (administratīvo aparātu).
  Nu jau vairs nav jēgas izlikties, ka kāds rūpējas par valsti un tautu, jūsu “rūpes” saskatāmas jūsu alkatīgajos skatienos. :))))

 21. Galvenais, ka skolu direktoriem un vietniecēm pacēla algu! Tīnūžos visi mīnusos, direktoram +500, vietniecēm +300.

 22. Vai mūsu skola ir slikta un likvidējama, ja pēc jaunā modeļa mums tiek samazinātas algas?

 23. Bet, kur pirmsskola? Nevienam nav pilna likme, novelkot nodokļus audzinātājām būs jāstrādā par minimālo algu.

 24. 3.7 vssk. -189; 61. vssk. -325;29. vssk. -265 utt.

Draugiem Facebook Twitter Google+