Praktiski
Dārzs

Labākās un izturīgākās lielogu melleņu šķirnes. Audzēšanas padomus sniedz agronoms Aldis Vīksne 0

Foto-Shutterstock

Iesakiet, kuras ir labākās un izturīgākās lielogu melleņu šķirnes! ANDRIS MADONAS NOVADĀ

Ierīkojot stādījumus, agronoms konsultants Aldis Vīksne mudina ņemt vērā vairākus faktorus. Pirmkārt, jāizvēlas atbilstoša vieta, kur ogulāji mazāk cieš no salnām. Pie mums laika apstākļi ir mainīgi, bieži vien ziemā ilgstoši ir silts laiks. Bet pavasarī, kad krūmmellenes sāk mosties, plaucēt pumpurus, uznāk sals, arī vēlās salnas, kas nopietni kaitē augiem. Piemēram, šogad dažās saimniecībās, kas iestādījušas krūmmellenes izstrādātos purvos, pavasara salnās apsala pat 70% ziedpumpuru.

Otrkārt, jāizvēlas šķirnes ar labu ziemcietību. Tādas ir ‘Chippewa’ un ‘Patriot’, kas ziemās nekad neapsalst. Labākās dārza vietās, piemēram, dienvidu nogāzē, var audzēt ‘Duke’, ‘North Blue’, ‘Northland’, arī vēlākas šķirnes (šosezon daudzos dārzos vēsās vasaras dēļ vēlīnajām šķirnēm ogas nav nogatavojušās vēl joprojām, jo krūmiem nav izraudzīta pareiza vieta).

Treškārt, jāievēro agrotehnika. Sezonas sākumā vajag ogulājiem stimulēt veģetatīvo pieaugumu (nedrīkst pārforsēt ar slāpekļa mēslojumu!), savukārt, kad aizmetušās ogas, tiem jādod mēslojums, kurā ir mazāk slāpekļa, bet vairāk kālija. Tas veicinās gan ražas ienākšanos, gan augi labāk sagatavosies ziemas periodam. Aldis Vīksne iesaka krūmmelleņu stādus pirkt sertificētās stādaudzētavās Vācijā vai Nīderlandē, bet ne Polijā. Nevajadzētu ekonomēt uz stādu iegādi, jo tā ir investīcija uz 20–30 gadiem.

LA.lv